Practical information

Get ready to travel

GHANA

Travel catalog

Informacje o kraju

Ghana położona jest w Afryce Zachodniej, u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Granicę lądową dzieli z Togo, Burkina Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej. Powierzchnia Ghany wynosi 238 tys. km2.  Stolicą i zarazem największym miastem kraju jest Akra. Język urzędowy to angielski.

Religią dominującą jest chrześcijaństwo (protestantyzm i katolicyzm). Jedną piątą społeczeństwa stanowią wyznawcy islamu – jest on najbardziej rozpowszechniony na północy kraju. Bardzo popularne są też tradycyjne religie etniczne i wierzenia animistyczne.

Ghana może pochwalić się jedną z najstabilniejszych demokracji na kontynencie afrykańskim. Żadne z wyborów prezydenckich bądź rządowych od 1992 roku nie budziły zastrzeżeń zagranicznych i miejscowych obserwatorów. Jest to kraj stabilny, który konsekwentnie wprowadza reformy polityczne i przekształca gospodarkę. Od 2017 roku prezydentem jest Nana Akufo-Addo.

Klimat i pogoda

Ghana jest położona w pobliżu równika, który ma znaczący wpływ na klimat kraju. W południowo-centralnej części Ghany klimat jest gorący i wilgotny. Im dalej na północ, tym mocniej odczuwalna jest zmiana klimatu na suchy. Występują tutaj dwie pory deszczowe: od kwietnia do lipca oraz od września do października. W styczniu znad Sahary wieje suchy, pylny, gorący wiatr – Harmattan. Temperatury przez cały rok wynoszą około 30°C. Najwyższe są na północy – w lutym i marcu mogą sięgnąć nawet 40°C. Lipiec i sierpień są najchłodniejszymi miesiącami. Najlepszy czas na wyjazd do Ghany to okres między listopadem a marcem. 

Flora i fauna

Duża wilgotność powietrza na południu Ghany sprawia, że tonie ono w zieleni. Porastają je m.in. palmy kokosowe oraz wiecznie zielone wilgotne lasy tropikalne. Duża część kraju pokryta jest sawanną gwinejską (wysokie trawy i miejscowe skupiska drzew). Wraz z przemieszczaniem się na północ krajobraz zmienia się w coraz bardziej pustynny i suchy. Na północnych krańcach zobaczyć można ubogą sawannę sudańską.

W lasach tropikalnych mieszkają małpy, na sawannach żyją pawiany, hieny i antylopy, a w pobliżu rzek krokodyle i hipopotamy. W rezerwatach spotkać można także słonie czy bawoły.

Kuchnia

W tradycyjnej kuchni Ghany dominują potrawy bardzo pikantne. Ogólnie jada się tam dania bogate w skrobię – na bazie zielonego banana, manioku lub słodkiego ziemniaka czy ciasta z fermentowanej kukurydzy. Do tego podaje się różnego rodzaju zupy i sosy. Częstymi składnikami potraw są ryby, mięso (kurczak, koza), grzyby, krewetki, kraby oraz ryż. W dużych miastach można kupić produkty, które znamy z Europy.

Bezpieczeństwo

Ghana, w porównaniu z innymi państwami regionu, uchodzi za kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Można swobodnie przemieszczać się po jej terytorium. Występuje tu nieco wyższe zagrożenie pospolitą przestępczością – w dużych miastach i w okolicach popularnych plaż zdarzają się kradzieże, zatem należy zachować ostrożność i pilnować wartościowych przedmiotów.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Strefa czasowa

W stosunku do czasu w Polsce następuje przesunięcie o 2 godziny do tyłu w czasie letnim i  

o 1 w czasie zimowym.

Pieniądze

Walutą w Ghanie jest cedi (GHS). W hotelach, większych sklepach i bankach honorowane są najbardziej popularne karty kredytowe. W dużych miastach jest dostęp do bankomatów oraz kantorów.

10 GHS = ok. 2 USD

10 GHS = ok. 7,70 PLN

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone oraz repelenty – np. Mugga.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Ghaną. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Przy wjeździe do Ghany każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę” będącą dowodem szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to szczepienie przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Przepisy celne

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Wizy

Obywatele polscy udający się do Ghany muszą mieć ważną wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Ghany w Berlinie (w Warszawie nie ma ambasady). Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport ważny 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Ghany. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie podczas pobytu w Ghanie oraz bilet na powrót drogą lotniczą bądź morską.

Telefon i Internet

Ze względu na dość wysokie opłaty roamingowe zalecany jest zakup lokalnej karty SIM. Zasięg telefoniczny w kraju jest dość dobry. W większości miast można także znaleźć wiele kafejek internetowych.

Numer Kierunkowy do Ghany: +233

Elektryczność

W Ghanie najczęściej znajdziemy gniazdka i wtyczki o standardzie brytyjskim oraz indyjskim (3 bolce, typ G oraz D), napięcie wynosi 210–230 V.

Jednostki miary

Ghana korzysta z systemu metrycznego.