Informacje praktyczne

Przygotuj się do podróży

Madagaskar

Katalog podróży

Klimat i pogoda

Madagaskar cechuje mocno zróżnicowany klimat. Na wybrzeżu jest on tropikalny, w głębi lądu umiarkowany, na wschodzie równikowy wilgotny, natomiast na południu wyspy suchy a na zachodzie podrównikowy suchy. Na wyspie występują tylko dwie pory roku: od listopada do kwietnia - pora deszczowa a od maja do października - pora sucha. Jedynie na wschodzie wyspy deszcze występują przez cały rok a ich największe nasilenie przypada na okres od grudnia do sierpnia.

Najniższe temperatury przypadają na czerwiec i lipiec (średnia 15-16°C) natomiast najwyższe na grudzień, styczeń i luty (śr. ok. 21°C).

Ubrania i sprzęt

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również

 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)

 • Okulary przeciwsłoneczne

 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny

 • Krem z wysokim filtrem (np. 25)

 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat „Mugga”)

 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)

 • Strój kąpielowy

 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. W przypadku wjazdu do Madagaskaru z kraju zagrożonego żółtą febrą, konieczne jest posiadanie tzw. "żółtej książeczki" zaświadczającej o szczepieniu na tę chorobę.Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze AFRICAline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – AXA TRAVEL KL 30 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN.

Wizy

Istnieje możliwość otrzymania wizy na granicy. Należy mieć ze sobą 2 zdjęcia, paszport ważny 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Madagaskaru, w którym jest wolna przynajmniej jedna cała strona, oraz powrotny bilet lotniczy. Opłata za wizę jest zmienna, aktualnie wynosi ona ok. 25 Euro za osobę i jest wydawana na maksymalnie 30 dni.

Pieniądze

Jednostką monetarną na Madagaskarze jest Ariary (MGA). Kurs wynosi ok. 1 USD = 2 200 MGA.

Wymiany Euro a także dolarów amerykańskich, można dokonywać w bankach oraz kantorach a także niektórych lodgach i hotelach. Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest możliwe w zasadzie jedynie w dużych miastach, natomiast na trasie całego wyjazdu będzie bardzo utrudnione stąd polecamy zabranie wystarczającej ilości gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma innych przeciwskazań wskazanych w wyprawie.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

W zależności od linii lotniczych, limit wagi wynosi od 20 kg do 30 kg na bagaż główny w klasie ekonomicznej i ok. 5-8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których jest lot awionetką limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15kg.

Dodatkowe wskazówki

Warto pamiętać, aby nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie później przysparza wielu trudności.

Nie należy zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.

Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.

Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze AFRICAline.

Transport

Na terenie odwiedzanych krajów poruszamy się własnym transportem, czyli wygodnym klimatyzowanym busem. Podczas pobytu na wyspie będzie okazja do lotu lokalnymi liniami lotniczymi oraz rejsów promami i łodziami motorowymi.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Języki

W Madagaskarze obowiązują dwa języki urzędowe. Jest to język francuski i malgaski. Język malgaski jest ojczystą mową Malgaszów, lecz używa się go też w Komorach, Reunionie i Majottcie.

Kuchnia

Madagaskar jest byłą kolonią francuską dlatego w lokalnej kuchni dostrzec można wiele wpływów pochodzących z kuchni tego kraju, a także wpływy kuchni arabskiej. Podstawą wyżywienia lokalnych mieszkańców jest ryż, który uprawia się na imponujących polach tarasowych oraz ryby i owoce morza.

Zakwaterowanie

Miejsca noclegowe, które proponujemy są unikalne i wspaniale oddają filozofię naszego działania. Unikamy wielkich, turystycznych hoteli, zatrzymując się w miejscach oddających prawdziwą atmosferę Afryki. Noclegi są głównie w lodgeach, kameralnych hotelach i campach.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonana usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje, nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej usługi. Sumy te wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i internet

Madagaskar posiada dość dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę do Polski wynosi ok. 10 złotych. Internet dostępny będzie jedynie w wybranych hotelach i lodgeach.

Strefa czasowa

Madagaskar znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego typu „E” i „C”.