Informacje praktyczne

Afryka

Botswana Etiopia Gambia Kenia Malawi Maroko Mozambik Namibia Republika Południowej Afryki Senegal Tanzania Uganda Zambia Zanzibar Zimbabwe Madagaskar

Świat

Japonia Kuba Papua Jordania Indonezja Mongolia Indie Peru Alaska USA Kolumbia

Wybierz kraj z listy powyżej.

Botswana

Klimat i pogoda

Botswana reprezentuje typowy dla południowej Afryki klimat zwrotnikowy - ciepły i suchy, nieróżniący się znacząco od sąsiedniej Namibii i przyjazny dla europejskich turystów.

Od października do marca temperatura oscyluje w okolicy 25-30°C. Na suchych terenach Kalahari w południowej części kraju mogą zdarzać się większe wahania temperatur, podczas gdy na północy (okolice delty Okawango) pogoda jest stabilna i bardziej przewidywalna. Wysokiej temperaturze towarzyszy łagodna pora deszczowa.

Podobnie jak w Namibii, kwiecień i maj są miesiącami pięknej zieleni i czystego nieba, które docenią amatorzy fotografii. W tych miesiącach temperatura zaczyna spadać, szczególnie w porze nocnej i w okolicach Kalahari. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą ciepły polar na chłodne wieczory i poranki.

Od czerwca do listopada trwa pora sucha. To dobry moment na safari - wiele źródeł wysycha, więc spragnione zwierzęta koncentrują się wokół mniejszej ilości dostępnych wodopojów. Temperatury w nocy mogą spadać poniżej 10°C, lecz za dnia szybko się podnoszą, czasami przekraczając nawet 30°C. W listopadzie zaczyna się lato - wraz z wysoką temperaturą nadchodzą większe opady.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię - dotyczy to jedynie Delty Okavango. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Obywatele Polscy nie potrzebują wiz do Botswany - w paszporcie urzęnik stawia jedynie pieczątkę wjazdową. Na granicy należy wypełnić formularz wjazdowy.

Pieniądze

Jednostką monetarną Botswany jest pula (1 USD = 8,5 pula).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Maun, lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Wszędzie można bez problemu korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Botswany poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy otwartymi samochodami terenowymi typu safari.

Języki

Językiem urzędowym w Botswanie jest angielski. Właściwie cała populacja Botswańczyków posługuje się na co dzień językiem Setswana.

Innym językiem używanym na terenie Botswany jest afrikaans.

Kuchnia

Botswana to była kolonia brytyjska - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop Kudu i Oryx oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca. Doskonałe są także steki wołowe, a botswańska wołowina bywa porównywana do argentyńskiej.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Botswanie. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Botswanie, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Botswana leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu południowo afrykańskiego – typu „M”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych.  

 

Etiopia

Klimat i pogoda

Na terenie kraju można wyróżnić trzy strefy klimatyczne:

 • gorącą/tropikalną - zwaną k’olla, która rozciąga się do wysokości 1500 m n.p.m. i występuje przy granicach Etiopii z innymi krajami - na dalekim południu (dolina Omo), północy (Depresja Danakilska - jedno z najgorętszych miejsc na ziemi), w zachodniej części Wyżyny Abisyńskiej oraz na wschodzie (Ogaden) - temperatury często przekraczają tu 30°C.
 • środkową umiarkowaną (uejna dega) - położoną na wysokości 1500-2500 m n. p.m. i ze względu na dobre warunki do uprawy ziemi najgęściej zaludnioną. Średnia temperatura roczna oscyluje w okolicach 22°C.
 • chłodniejszą i górską (dega) - powyżej 2500 m n.p.m, w obrębie której znajduje się m. in. stolica kraju Addis Abeba - miasto o chłodniejszym klimaciem, niezmiennym przez cały rok i średnią temperaturą roczną na poziomie 16°C, na ogół nieprzekraczającą 20°C.

Tak duża różnorodność topograficzna powoduje, że podróżując po Etiopii należy być przygotowanym na wahania temperatur i zmiany pogodowe. W ciągu jednej doby można zaznać górskiego chłodu, tropikalnej wilgoci i ciepła oraz pustynnego gorąca.

Pora deszczowa trwa mniej więcej od czerwca do września, a jej szczyt przypada na różne okresy, w zależności od regionu kraju. W historycznej, północnej części Etiopii (Gondar, Lalibela, Aksum) największe opady notuje się w lipcu i sierpniu, na południu (dolina Omo) we wrześniu i październiku.

Pora sucha na północy rozpoczyna się w listopadzie i trwa do lutego. Temperatury dzienne przez cały roko utrzymują się w granicach 20-25°C.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, długie spodnie (obowiązkowe przy zwiedzaniu kościołów), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa, strój kąpielowy - może się przydać
 • obuwie: sportowe, sandały/klapki (pod prysznic)
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • termos - najlepiej stalowy
 • lornetka
 • w przypadku podróży z trekkingiem w programie - obuwie trekkingowe, kije teleskopowe, czapka, rękawiczki, kórtka przeciwdeszczowa
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Opłatę za etiopską wizę w wysokości 50 USD należy wnieść na lotnisku w Addis Abebie, po przylocie do kraju. Przy załatwianiu formalności nie są wymagane zdjęcia.

Pieniądze

Walutą Etiopii jest Birr (1 USD = 18,8 ETB).

Wymiany dolarów amerykańskich i brytyjskich funtów można dokonywać w bankach w Addis Abebie oraz w niektórych większych miastach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 20, 50 i 100 USD.

W Etiopii w większości miejsc nie można korzystać z kart płatniczych i kredytowych oraz czeków podróżnych - należy posługiwać się gotówką.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Etiopii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami. Po niektórych rejonach kraju podróżujemy otwartymi samochodami terenowymi typu safari.

Języki

Językiem urzędowym w Etiopii jest amharski. Język angielskim posługuje się wielu mieszkańców, należy jedynie przyzwyczaić się do specyficznego etiopskiego akcentu. Na południu kraju znajomość angielskiego jest zdecydowanie słabsza.

Kuchnia

Podczas podróży po Etiopii w hotelach można zamawiać dania europejskie. Daniem narodowym Etiopczyków jest injera - lekko kwaśny placek, wypiekany ze sfermentowanych ziaren zboża tef.

Najpopularnieszym śniadaniem jest jajecznica oraz herbata z dodatkami korzennych przypraw. Zestaw 500 torebek herbaty do zaparzania w domu kosztuje na targu ok. 15-20 zł. Wszędzie dostępna jest też aromatyczna kawa o intensywnym smaku, prażona na oczach gości - Etiopia należy do największych na świecie eksporterów tego napoju. Do picia dostępne są także: woda mineralna, piwo (kilka rodzajów), napoje gazowane oraz soki ze świeżych owoców.

W miastach dużą popularnością cieszą się cukiernie, gdzie sprzedawane są różne rodzaje ciastek.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Etiopii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Etiopii, a także w niektórych miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Etiopia leży w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego - dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – typu „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.

Gambia

Klimat i pogoda

Gambia to kraj o typowym tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne a upał bywa trudny do zniesienia. Średnia roczna dzienna temperatura powietrza w Gambii wynosi 32°C.

Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. W tym okresie opady praktycznie nie występują.

Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Gambii istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe w Gambii - każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce).

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wiza gambijska przyznawana jest w konsulacie Gambii w Warszawie. Wymaga wypełnienia wniosku wizowego online oraz stawienia się w konsulacie z paszportem i żółtą książeczką (dowodem szczepienia na żółtą febrę).

Należy mieć ze sobą dwa zdjęcia paszportowe oraz kserokopię pierwszej i ostatniej strony paszportu. Koszt wydania wizy to 200 PLN (250 PLN za wizę wielokrotnego wjazdu). Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż sześć miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

W Gambii walutą jest Dalasi, który dzieli się na 100 Bututs. Kurs wynosi ok. 1 EUR = 38 GMD.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe, z dużymi portretami. Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa. Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest przysparza później wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Gambii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi klimatyzowanymi busami.

W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Języki

Oficjalnym językiem Gambii jest angielski.

Kuchnia

Kuchnia gambijska jest bardzo zbliżona do kuchni senegalskiej. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie, jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb na stołach w Gambii często pojawiają się: kurczak, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof, będącą największą grupą etniczną w sąsiednim Senegalu.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy, aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Gambii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje  ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Gambii, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Gambia leży w strefie GMT -1, tak więc godzina w Gambii jest odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny wcześniejsza niż w Polsce.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Kenia

Klimat i pogoda

Najbardziej przyjazny i zbliżony do europejskiego klimat panuje w okolicach Nairobi i gór Aberdare, gdzie temperatury w ciągu roku wahają się między 10°C a 28°C. Występują tutaj dwie pory deszczowe - “krótka” (październik-listopad ) oraz “długa” (od kwietnia do czerwca). Opady zdarzają się głównie popołudniami oraz wieczorem. Przyjemna pogoda jest efektem zrównoważenia gorącego klimatu równikowego przez wysokość nad poziomem morza.

Kenijski klimat w rejonach wybrzeża jest tropikalny i typowy dla terenów położonych blisko równika - bardzo ciepły (temperatury 30°C i wyższe). Najlepszy okres do plażowania i aktywności wodnych wypada między październikiem a marcem, głównie w styczniu i w lutym. Wody Oceanu Indyjskiego pozostają bardzo ciepłe przez cały rok - ich temperatura rzadko spada poniżej 25°C, dochodząc nawet do 29°C!

Warto pamiętać, że na wyżej położonych terenach (m. in. w rezerwacie Samburu lub Maasai Mara) poranne safari może zaskakiwać niskimi temperaturami. Nieco cieplejsze (ale wciąż stosunkowo chłodne) poranki zdarzają się w parkach Amboseli i Tsavo - znajdujących się na niżej położonych terenach.

Miłośnicy safari i obserwowania dzikich zwierząt będą najbardziej usatysfakcjonowani podróżą do Kenii między lipcem/sierpniem a październikiem, gdy do rezerwatu Maasai Mara przybywa tysiące zwierząt, migrujących z równin Serengeti w poszukiwaniu pożywienia.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (wymagane przy kolacji na wybrzeżu), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom, lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym środkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, żółta febra, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Kenii, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę kenijską, ważną przez 90 dni, otrzymuje się po przylocie do kraju, na lotnisku - wydawana jest za opłatą w wysokości 50 dolarów.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną Kenii jest szyling kenijski (1 USD = 85 KSH).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach w Nairobi, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe - z dużymi portretami, emitowane po 2006 r. Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymieniać czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W Kenii można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - korzystanie z innych kart może być utrudnione.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • pamiętać o limitach wagi na bagaż główny oraz na bagaż podręczny ustalanych przez posczególne linie lotnicze
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Africaline jest jedynym polskim biurem podróży posiadającym własne zaplecze w Kenii. Na terenie kraju poruszamy się wygodnymi terenowymi busami z otwieranym dachem i dzielonymi, lotniczymi fotelami.

Języki

Językami urzędowymi w Kenii są angielski i suahili. Rozmawiając z Kenijczykami, należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Przebywając w Kenii warto spróbować lokalnych specjałów: ugali (papka kukurydziana podawana z gulaszem warzywnym lub mięsnym), pilau (ryż z mięsem i przyprawami), matoke (tłuczone zielone banany) oraz mandazi (afrykańskie pączki). W kuchni wybrzeża Kenii silne są akcenty hinduskie - popularnym daniem jest samosa (smażone pierożki faszerowane pikantnym mięsem).

Nyama choma (pieczone mięso) to nieoficjalne danie narodowe Kenii. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Kenia - podobnie jak sąsiednia Etiopia - słynie z najwyższej jakości kawy, której produkcja poddawana jest wysokim standardom i która najlepiej smakuje na miejscu.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

W Kenii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 15 złotych.

Internet dostępny jest w hotelach w Nairobi, na wybrzeżu oraz niektórych lodgach na trasie wyprawy.

Strefa czasowa

Kenia znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Malawi

Klimat i pogoda

Malawi położone jest na wyżynie Afryki Środkowo-Wschodniej, gdzie średnia wysokość wynosi około 1700 m n.p.m. Dzięki temu temperatury są bardzo przyjazne dla Europejczyka, a klimat raczej suchy i łagodny.

Pory roku przedstawiają się odmiennie niż w Europie – występuje jedna pora deszczowa, przypadająca mniej więcej na okres od początku listopada do końca kwietnia, jednak nie stanowi ona żadnej przeszkody dla turystów, ponieważ opady nie są intensywne i męczące. Podczas pory deszczowej jest ciepło, wilgotność mieści się w średnich stanach niskich, a opady nad wybrzeżem jeziora Malawi są mniejsze niż na wyżynach.

Pora sucha trwa od końca kwietnia do końca października. Temperatury wahają się w zależności od miesiąca – stosunkowo chłodno jest w okresie od maja do września, a najchłodniejszym miesiącem jest lipiec. W trakcie ostatnich miesięcy pory suchej – we wrześniu i październiku – bywa gorąco (do 30°C), a wilgotność rośnie (choć nie jest uciążliwa).

Średnie temperatury w Malawi wahają się między 15°C w lipcu oraz 22°C w styczniu. Klimat kraju jest niezwykle przyjazny dla osób pochodzących ze strefy umiarkowanej – przypomina ten panujący w basenie Morza Śródziemnego. Występuje tu nawet podobna flora – drzewka piniowe i gaje oliwne sąsiadują z rozłożystymi akacjami, baobabami oraz inną tropikalną roślinnością.

Wody jeziora Malawi są ciepłe przez cały rok, jednakże w porze deszczowej zdarzają się niewielkie i niegroźne sztormy. Zazwyczaj wieje delikatna bryza, a przejrzystość wody jest niesamowita – sięga nawet 50 metrów!

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom, lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym środkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: polio, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie przeciw żółtej febrze (i posiadanie tzw. żółtej książeczki) jest obowiązkowe.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Afryce dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę należy uzyskać z wyprzedzeniem w ambasadzie Malawi w Berlinie. Koszt dokumentu uprawniającego do jednokrotnego wjazdu do kraju wynosi 125 Euro od osoby.

Do uzyskania wizy potrzebne są:

 • dwie fotografie paszportowe,
 • dwa wypełnione formularze wizowe
 • kopia biletu powrotnego do kraju
 • paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Malawi z dwoma wolnymi przylegającymi stronami
 • dowód wystarczających środków na pokrycie pobytu w kraju.

Procedura przyznania wizy trwa 10 dni roboczych od momentu dotarcia dokumentów do ambasady.

Na życzenie klientów pośredniczymy w formalnościach związanych z wyjazdem - ww. dokumenty oraz opłaty należy dostarczyć do warszawskiego biura Africaline nie później niż 30 dni przed wyjazdem.

Pieniądze

Jednostką monetarną Malawi jest kwacha (1 USD = około 390 MWK).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w niektórych lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach - należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • pamiętać o limitach wagi na bagaż główny oraz na bagaż podręczny ustalanych przez posczególne linie lotnicze
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

 

Transport

Na terenie Malawi podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

W parkach narodowych poruszamy się otwartymi samochodami terenowymi typu safari, które umożliwiają zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językiem urzędowym w Malawi jest cziczewa.

Większość mieszkańców posługuje się językiem angielskim, który jest nauczany w szkołach oraz w którym wydawane są oficjalne państwowe dokumenty. W rozmowach należy jednak przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Lokalnymi specjałami są: chambo (Tilapia z jeziora Malawi), chleb bananowy nthochi oraz ciastka mbatata. Bardzo popularnym daniem jest kukurydza podawana z mięsem lub rybą i warzywami.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty należy wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Malawi posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 złotych.

Internet jest dostępny w niektórych hotelach oraz lodgach na trasie.

Strefa czasowa

Malawi znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Maroko

Klimat i pogoda

Klimat Maroka, zaliczany jest do podzwrotnikowego na północy oraz zwrotnikowego na południu. Wyraźnie zaznacza się piętrowość klimatyczna, opadów, temperatury i roślinności. Na klimat Królestwa Maroka ma również wpływ Ocean Atlantycki oraz Morze Śródziemne. W strefie nadmorskiej panuje łagodniejszy i chłodniejszy klimat w porównaniu z wnętrzem kraju. W północnej strefie śródziemnomorskiej, pogoda jest niemalże taka sama jak na wybrzeżu Hiszpanii.

 

Warto pamiętać, że w górach jest chłodniej i wraz z wysokością temperatury spadają. W głębi kraju, na równinach jest sucho. Maroko, generalnie zaliczane jest do ciepłych krajów, jednakże ze względu na prądy morskie temperatury są zróżnicowane. Zimą na wybrzeżu temperatura oscyluje na poziomie 12ºC , a latem wzrasta do ok 22ºC. W głębi kraju na równinach i terenach pustynnych temperatury latem sięgają nawet do ok. 50ºC. Dlatego polecamy wybrać się do Maroka w najdogodniejszych do zwiedzania miesiącach kwiecień – maj oraz październik – listopad, kiedy to temperatury są bardzo przyjemne. 

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. 

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, żółta febra, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Kenii, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Obywatele Polscy, zwolnieni są z warunku posiadania wizy, jeśli planowany pobyt nie przekracza 90 dni. Konieczne jest posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Maroka. Na lotnisku, zarówno po przylocie jak i przed odlotem turyści mają obowiązek wypełnienia tzw. karty policyjnej, (w której należy wpisać swoje dane, imię, nazwisko, nr. paszportu, itp.).

Pieniądze

Jednostką monetarną Maroka jest dirham marokański (MAD). 1 MAD = 0,39 PLN, 10 MAD = 3,87 PLN, 1 USD = 9,69 MAD. Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonać w bankach, kantorach, oraz hotelach. 

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Maroka poruszamy się zarówno transportem własnym (busy) oraz w niektórych miejscach środkami lokalnymi takimi jak taksówki czy motoriksze. Na pustyni do dyspozycji są samochody terenowe z napędem na cztery koła.

Języki

Językiem obowiązującym w Maroku jest arabski i francuski. W górach Atlas mieszkańcy mówią po berberyjsku (trzy dialekty).

Kuchnia

Maroko jest specyficznym krajem afrykańskim o widocznych naleciałościach europejskich. Poza zderzeniem dwóch różnych kultur, widocznych w zabytkach i atrakcjach Maroka, ma ono również odwzorowanie w kuchni. W kuchni marokańskiej widoczne są wpływy berberyjskie, z takimi daniami na czele jak kuskus, tadżin – mięso duszone z jarzynami, harrira – mocno przyprawiona zupa z soczewicy. Hiszpańskie motywy kuchni marokańskiej to oliwki, orzechy, owoce i aromatyczne zioła.Maroko jest specyficznym krajem afrykańskim o widocznych naleciałościach europejskich. Poza zderzeniem dwóch różnych kultur, widocznych w zabytkach i atrakcjach Maroka, ma ono również odwzorowanie w kuchni. W kuchni marokańskiej widoczne są wpływy berberyjskie, z takimi daniami na czele jak kuskus, tadżin – mięso duszone z jarzynami, harrira – mocno przyprawiona zupa z soczewicy. Hiszpańskie motywy kuchni marokańskiej to oliwki, orzechy, owoce i aromatyczne zioła.

 

  

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Wszystkie polskie sieci komórkowe posiadają usługę roamingową w Maroku. Możliwe są zarówno rozmowy jak i przesyłanie wiadomości SMS. Dostęp do internetu oferuje wiele miejsc. Opłata za korzystanie z sieci jest nieco wyższa niż w Polsce i wynosi skrajnie od 4 do 10 zł za godzinę.

Strefa czasowa

Maroko znajduje się w strefie czasowej GMT, lub zachodnioeuropejskiej UTC. Oznacza to, że różnica czasu między Marokiem a Polską wynosi - 1h. 

Elektryczność

Marokańskie gniazdka i wtyczki w nie różnią się od polskich. W sieci płynie prąd o napięciu 220V.

Mozambik

Klimat i pogoda

Klimat Mozambiku można scharakteryzować jako tropikalny, łagodzony w zachodniej części kraju przez wysokość nad poziomem morza.

Najlepszym okresem dla podróży do Mozamibku jest pora sucha (zima), która trwa od kwietnia do listopada. W stolicy kraju - Maputo (na południu) średnia temperatura waha się wówczas między 18°C a 24°C i wzrasta na wybrzeżu w środkowej części kraju. Najzimniejszymi (oczywiście jak na afrykańskie standardy) miesiącami są czerwiec i lipiec - temperatura za dnia dochodzi do 25°C, a w nocy spada do 14°C.

Pora deszczowa rozpoczyna się w październiku, a kończy w marcu. Jest to jednocześnie najgorętszy okres - temperatury dzienne przekraczają 30°C, nie spadając w nocy poniżej 21°C. Roczna suma opadów waha się od 800 do 1500 mm i zmniejsza się od północy ku południu i od wybrzeża ku wnętrzu lądu. Ich intensywność jest łagodzona przez bliskie sąsiedztwo Madagaskaru, gdzie średnie opady są znacznie wyższe. Mimo to, w porze deszczowej zdarzają się niszczycielskie cyklony.

Mozambicką pogodę docenią miłośnicy kąpieli w ciepłych wodach oceanu - średnia temperatura wody znacząco przekracza 20°C przez cały rok! Tropikalny klimat i setki kilometrów pięknych plaż czynią z kraju wspaniałe miejsce do wypoczynku.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek) okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25) środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym środkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: polio, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie przeciw żółtej febrze (i posiadanie tzw. żółtej książeczki) jest obowiązkowe.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Afryce dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę do Mozambiku otrzymuje się na lotnisku po wniesieniu opłaty w wysokości 90 USD.

Wymaganym dokumentem jest paszport paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Mozambiku z dwoma wolnymi przylegającymi stronami.

Pieniądze

Jednostką monetarną Mozambiku jest metical (1 USD = 29,75 MZN).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejszy kurs polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach - należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • pamiętać o limitach wagi na bagaż główny oraz na bagaż podręczny ustalanych przez posczególne linie lotnicze
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Mozambiku podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

W parkach narodowych poruszamy się otwartymi samochodami terenowymi typu safari, które umożliwiają zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językiem urzędowym w Mozambiku jest portugalski, którym posługują się na ogół bardziej wykształceni mieszkańcy. Obok portugalskiego na terenie kraju używa się aż kilkudziesięciu dialektów języków z grupy bantu - w zależności od regionu i przynależności do określonej grupy etnicznej.

Angielski znają głównie pracownicy lodgy i hotelów.

Kuchnia

Kuchnię mozambicką docenią miłośnicy owoców morza. Lokalną specjalnością są małże i krewetki w ostrym sosie piri-piri.

Popularne są także dania mięsne (kurczak piri-piri) ryż z matapa (orzechy ziemne i maniok) oraz wuza (owsianka kukurydziana).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. mniejsze kwoty jednak nalezy wręczać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Mozambik posiada dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 złotych.

Internet jest dostępny jedynie w dużych miastach oraz niektórych lodgach i hotelach.

Strefa czasowa

Mozambik leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – typu „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.

Namibia

Klimat i pogoda

Aż trzysta słonecznych dni w roku to poważny argument na rzecz urlopu w Namibii - tym bardziej, że wiele z nich przypada na europejski okres jesienno-zimowy. Jednak niezależnie od wybranej pory roku, namibijski klimat uznawany jest za bardzo przyjazny dla turystów z Europy.

Lato trwa od października do kwietnia. Temperatury wahają się wówczas od 20 do 35°C w ciągu dnia. Na zachodzie kraju, nad brzegami Oceanu Atlantyckiego, są nieco niższe - od 15 do 25°C. Z namibijskim latem pokrywa się niezbyt intensywna pora deszczowa. Ilość opadów jest największa w północnej części kraju, spada o połowę w centrum, by prawie zaniknąć w okolicy pustyni Namib - jednego z najbardziej suchych terenów na świecie. Pomimo wysokich temperatur w ciągu dnia, warto zabrać ze sobą ciepłą kurtkę polarową. Wieczory bywają zimne.

Chłodniejszy okres - namibijska “zima” - trwa od czerwca do września. Temperatury wahają się od 18 do 25°C za dnia, a w nocy dość znacznie spadają - nierzadko poniżej 10°C, a w wyjątkowych sytuacjach mogą zdarzyć się nawet przymrozki! Oprócz lekkiej odzieży, kapeluszy i kremów przeciwsłonecznych, konieczne będą także ciepłe ubrania - w tym czapki i rękawiczki, które mogą przydać się w czasie wieczornych powrotów w otwartych autach.

Miesiące “przejściowe”, czyli kwiecień i maj wyróżniają się czystszym niebem, świeższym niż zazwyczaj powietrzem i większą ilością zieleni - to z pewnością dobra wiadomość dla pasjonatów fotografii i każdego, kto uwielbia podziwiać piękne krajobrazy.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa, w miesiącach zimowych (czerwiec-wrzesień): przydadzą się czapki i rękawiczki
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wyprawy towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

W wyjeździe do Namibii mogą brać udział także dzieci.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę do Namibii należy wyrobić przed wyjazdem. Najbliższą placówką dyplomatyczną jest Ambasada Namibii w Berlinie. Koszt wydania wizy w trybie ekspresowym wynosi 75 EUR.

Pieniądze

Jednostką monetarną Namibii jest dolar namibijski (1 USD = 9,9 NAD).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Windhoek, lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Wszędzie można bez problemu korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Namibii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami. Po niektórych rejonach kraju podróżujemy otwartymi samochodami terenowymi typu safari.

Języki

Językiem urzędowym w Namibii jest angielski. Specyficzny południowoafrykański akcent mieszkańców charakteryzuje się ostrą i zdecydowaną wymową.

Innymi używanymi na terenie Namibii językami są niemiecki oraz afrykanerski.

Kuchnia

Namibia to była kolonia niemiecka - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop Kudu i Oryx oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Namibii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Namibii, a także w wielu miejscach noclegowych.

strefa czasowa

Namibia leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu południowo afrykańskiego – typu „M”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych. 

Republika Południowej Afryki

Klimat i pogoda

Klimat RPA jest jest wyjątkowo zróżnicowany. Od zwrotnikowego na północy i południowym wschodzie, przez tropikalny i wilgotny wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego, aż po wyjątkowy, śródziemnomorski na południowym zachodzie. Ze względu na położenie na półkuli południowej, pory roku są przeciwieństwem pór panujących w tym samym czasie w Europie.

W rejonie Highveld (okolice Johannesburga i Pretorii) zima trwa od czerwca do sierpnia. Jest sucha, co stwarza dogodne warunki do obserwacji zwierząt gromadzących się przy wodopojach. W nocy często zdarzają się przymrozki, należy więc pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży. Dni są bezchmurne i raczej ciepłe (czasami nawet powyżej 20°C), choć temperatura bliska zeru stopni nie jest wyjątkowym zjawiskiem. W lecie (listopad-marzec) w Highveld temperatury dzienne wahają się w okolicach 25°C, w nocy spadają do kilkunastu stopni.

Śródziemnomorski klimat, który panuje w rejonie południowego przylądka RPA (okolice Kapsztadu) jest wyjątkowy - niespotykany w innych rejonach Afryki. Od listopada do marca jest tutaj sucho i bardzo ciepło, podczas gdy na terenie reszty kraju trwa pora deszczowa. W okresie od kwietnia do sierpnia następuje lekkie ochłodzenie i pogoda zaczyna być nieprzewidywalna. Jak mówią miejscowi, można tu doświadczyć czterech pór roku w ciągu jednego dnia. Wciąż jednak utrzymuje się przyjemna dla Europejczyka temperatura.

We wrześniu następuje powrót do coraz częstszych suchych i ciepłych dni. Najcieplejszymi miesiącami są styczeń i luty - wówczas średnia temperatura oscyluje wokół 26°C, a w Kapsztadzie znacznie przekracza 30°C (przy bardzo niskich, niemal niezauważalnych opadach).

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: polio, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie przeciw żółtej febrze (i posiadanie tzw. żółtej książeczki) jest obowiązkowe.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wiza uprawniająca do wjazdu na teren RPA jest bezpłatna i wbijana na lotnisku jako pieczątka do paszportu.

Pieniądze

Jednostką monetarną RPA jest rand (1 USD = 10,01 ZAR).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest możliwe tylko w dużych miastach - zalecamy zabranie odpowiedniej ilości gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie RPA podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

W parkach narodowych poruszamy się otwartymi samochodami terenowymi typu safari, które umożliwiają zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Angielski jest jednym z 11 języków urzędowych w RPA - posługuje się nim większość mieszkańców kraju.

Inne języki używane w RPA to: afrykanerski, sotho, suazi, tswana i zulu.

Kuchnia

W większości restauracji w RPA oferowana jest kuchnia międzynarodowa. Dodatkiem do dań, którego warto spróbować, jest słynne na cały świat południowoafrykańskie wino oraz piwo Castle.

Do lokalnych specjałów należą: biltong (suszone mięso z przyprawami), potjiekos (mięso duszone z warzywami) mielie pap (owsianka z mielonej kukurydzy), boerewors (ostra kiełbasa).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

RPA posiada bardzo dobrze rozwinięta sieć telefoniczną - opłata za 1 min połączenia z Polską wynosi ok. 10 zł.

Internet jest dostępny w większych miejscowościach.

strefa czasowa

RPA leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu południowo afrykańskiego – typu „M”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych. 

Senegal

Klimat i pogoda

Senegal to kraj o typowym tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne, a upał bywa trudny do zniesienia.

Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. Temperatury wahają się w tym okresie pomiędzy 20 a 25°C, a opady praktycznie nie występują.

Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy temperatury rosną już do 30°C, ale deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień, a temperatura nierzadko przekracza 30°C. Dokuczliwa w tym czasie jest także wysoka wilgotność powietrza.

Pora deszczowa to także czas, kiedy Senegal rozkwita zielenią. Wiele hoteli i lodgy pozostaje zamkniętych w tym okresie, a niektóre obniżają ceny nawet o połowę!

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Senegalu istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe przed podróżą do Senegalu - każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce).

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę do Senegalu można uzyskać w ambasadzie Francji w Warszawie. Należy stawić się w dziale wiz, wypełnić formularz oraz okazać bilet lotniczy i rezerwację hotelową. Potrzebne są także 2 zdjęcia oraz kserokopia pierwszej i ostatniej strony paszportu. Koszt wizy to 260 PLN.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Senegalu jest Frank Środkowoafrykański (CFA). Kurs wynosi 1 EUR = 656 CFA. W wielu miejscach można płacić bezpośrednio w Euro.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe, z dużymi portretami. Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa. Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie przysparza później wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Senegalu poruszamy się własnym transportem – wygodnymi klimatyzowanymi busami.

W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Języki

Oficjalnym językiem w Senegalu jest francuski.

Większość populacji porozumiewa się w jednym z dwóch głównych języków regionalnych – wolof i serer.

Kuchnia

Kuchnia senegalska jest bardzo oryginalna i posiada długie tradycje. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb, na stołach w Senegalu często pojawiają się kurczak, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof, będącą największą grupą etniczną Senegalu.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Zachęcamy, aby napiwki zostawiać w lokalnej walucie.

Telefon

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Senegalu. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje  ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Senegalu, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Senegal leży w strefie GMT -1, tak więc godzina w Senegalu jest odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny wcześniejsza niż w Polsce.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – typu „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.

Tanzania

Klimat i pogoda

Położona na południe od równika Tanzania cieszy się klimatem tropikalnym na prawie całym obszarze - wyjątkiem są wyższe partie gór w północnej część kraju ze szczytami Kilimandżaro i Meru, gdzie temperatura może spadać nawet poniżej zera (a w najbliższych okolicach szczytów nawet do -15°C). Temperatury w Arushy - bazy wypadowej dla miłośników trekkingu - wahają się między 12°C a 29°C.

Wyjątkowo ciepły i wilgotny klimat panuje na wybrzeżu - temperatury w pobliżu Dar Es Salaam w zasadzie nie spadają poniżej 20°C przez cały rok (w nocy), często przekraczając 30°C (za dnia). Wilgotność jest nieco łagodzona przez bryzę znad Oceanu Indyjskiego.

Najbardziej przewidywalna pogoda panuje w zachodniej części Tanzanii, w okolicach jeziora Tanganika. Temperatury wahają się między 18°C a 27°C przez cały rok, a opady są nieco niższe niż w pozostałych częściach kraju.

W Tanzanii, podobnie jak w Kenii, występują dwie pory deszczowe: krótka (masika), która trwa od listopada do połowy stycznia oraz długa (mvuli) - rozpoczynająca się w kwietniu i kończąca w czerwcu. Dwie pory suche - krótka i długa - trwają od czerwca do października oraz od stycznia do marca.

Ubrania i sprzęt

1. Podróże z trekkingiem na Kilimandżaro:

 • ciepła odzież: czapka, rękawiczki, kurtka polarowa - niewskazane są kurtki puchowe; polecamy odzież i bieliznę z materiałów oddychających (polar, Gore-Tex), “wyrzucających” pot i parę wodną na zewnątrz wygodne obuwie trekkingowe z cholewką usztywniającą kostkę (najlepiej sprawdzone na kilku wycieczkach) z podeszwami wykonanymi z wibramu (specjalnej gumy o bardzo dobrej przyczepności na różnych podłożach). Buty powinny być dobrze dopasowane do stopy, niezbyt luźne, ale zapewniające komfort i dobre ukrwienie stóp. Warto zadbać także o dobre skarpety, w tym bardzo ciepłe na atak szczytowy. Należy zabrać ze sobą również ochraniacze przeciwśniegowe na buty - tzw. stuptuty.
 • ciepły śpiwór
 • karimata
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • koc termiczny - NRC
 • kije teleskopowe
 • termos - najlepiej stalowy
 • metalowe butelki na wodę (zalecamy zabranie minimum 2 butelek)
 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • WAŻNE: waga bagażu przeznaczonego dla tragarza nie możę przekraczać 15kg

2. Pozostałe podróże:

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (wymagane przy kolacji na wybrzeżu), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież:kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym środkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Jako jedyne polskie biuro podróży posiadamy własny oddział w Afryce dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę tanzańską otrzymuje się po przylocie do kraju, na lotnisku - wydawana jest za opłatą w wysokości 50 dolarów.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną Tanzanii jest szyling tanzański (1 USD = 1 600 TZS).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w kantorach oraz bankach w Arushy, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe - z dużymi portretami, emitowane po 2006 r. Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymieniać czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W Tanzaniii przyjmowane są płatności kartami VISA i MasterCard - korzystanie z innych kart może być utrudnione.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym - w przypadku podróży z trekkingiem na Kilimandżaro w programie jest to jedyny dopuszczalny bagaż!

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • pamiętać o limitach wagi na bagaż główny oraz na bagaż podręczny ustalanych przez posczególne linie lotnicz
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Tanzanii poruszamy się wygodnymi terenowymi samochodami z napędem na cztery koła typu Toyota Land Cruiser z dzielonymi, lotniczymi fotelami i otwieranym dachem, umożliwiającym bezpieczne wykonanie zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językami urzędowymi w Tanzanii są angielski i suahili.

W rozmowach w języku angielskim należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Podobnie jak w Kenii bardzo popularnym daniem jest nyama choma - pieczone mięso, podawane z sosem, ryżem, frytkami lub ugali (owsianką z mąki kukurydzianej). W menu wybrzeża Tanzaniii dominują wpływy indyjskie. Na campach safari serwowane są dania kuchni międzynarodowej.

Warto spróbować lokalnych piw Serengeti, Safari i Kilimanjaro.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty należy jednak wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

W Tanzanii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 15 złotych.

Internet dostępny jest w Arushy, w hotelach nad Oceanem Indyjskiem oraz w niektórych lodgach na trasie.

Strefa czasowa

Tanzania znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Uganda

Klimat i pogoda

Uganda to jeden z bardziej obfitujących w wodę krajów regionu ze względu na występowanie wielu jezior oraz na płynący przez sporą część kraju Nil. Przecinający Ugandę równik sprawia, że słońce świeci tu z wyjątkową intensywnością, co skutkuje wysokimi temperaturami i sporą wilgotnością powietrza.

Temperatury utrzymują się na podobnym poziomie przez cały rok. W ciągu dnia oscyluja w okolicach 25°C, a wnocy raczej nie spadają poniżej 15°C. Najgoręcej jest w okresie od grudnia do lutego, kiedy temperatury sięgają nawet 30°C, a wilgotność jest stosunkowo najwyższa. Pomimo okołorównikowego położenia możemy wyróżnić cztery pory roku, nieodpowiadające jednak europejskim.

Pory deszczowe w tym rejonie nie są intensywne - pada około dwie godziny dziennie. Tzw. „krótka” pora deszczowa trwa od listopada do połowy grudnia, zaś „długa” przypada na okres od marca do końca maja. Obie są praktycznie nieodczuwalne dla turysty i nie stanowią przeszkody dla wyjazdu.

Chłodna pora sucha (przypadająca na okres od czerwca do września) charakteryzuje się niższymi temperaturami - ok. 22°C w ciągu dnia i około 15°C w nocy oraz dużymi amplitudami temperatur. W gorącej porze suchej (grudzień–luty) temperatury są nieco wyższe w stosunku do pory chłodnej (nawet 30°C w dzień i do 20°C w nocy).

Czerwiec i styczeń to pierwsze miesiące pór suchych, przypadające tuż po zakończeniu opadów, co powoduje eksplozję zieleni. Afryka ukazuje się w pełnej krasie, a przyroda wprost tętni odrodzonym życiem dzięki świeżemu zastrzykowi ożywczego deszczu. Pozostałe suche miesiące oferują z kolei widoki znane z filmów przyrodniczych – spaloną słońcem sawannę, czerwona ziemię i powoli wysychające wodopoje dla zwierząt.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki, w przypadku programów z raftingiem - buty, które bez żalu będzie można później wyrzucić
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • w przypadku programu “W cieniu Rwenzori”: termos (najlepiej stalowy), kije teleskopowe, ciepły śpiwór, czekan, raki, czapka, rękawiczki, ciepły polar, kórtka przeciwdeszczowa, wodery (istnieje możliwość wypożyczenia)
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Ugandzie istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe w Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga - każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce).


Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

W trekkingu w poszukiwaniu goryli mogą brać tylko osoby, które ukończyły 15 rok życia.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Opłaty za wizy wnoszone są na granicy ugandyjskiej (50 USD) i kongijskiej (50 USD). Prosimy o zabranie 3 zdjęć.

Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Ugandzie jest szyling ugandyjski (1 USD = ok. 2572 UGX).

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty wyemitowane po 2006 roku. Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach można bez problemu korzystać z karty płatniczej VISA - mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Ugandy poruszamy się własnym transportem – wygodnymi terenowymi busami z otwieranym dachem i dzielonymi, lotniczymi fotelami.

W zależności od potrzeb na terenach Parków Narodowych do dyspozycji są samochody terenowe (land rovery, toyoty land cruiser) z otwieranym dachem, umożliwiającym bezpieczne zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom – nawet z niewielkiej odległości!

W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Języki

Oficjalnymi językami w Ugandzie są: angielski oraz suahili. Angielskiego uczone są już małe dzieci w szkołach, więc porozumiewanie się w tym języku nie jest problemem; trzeba jednak przyzwyczaić się do specyficznego ugandyjskiego akcentu.

Kuchnia

Uganda to była kolonia brytyjska - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Jadłospis opiera się na jajkach, ryżu, ziemniakach (również słodkich batatach), smażonych bananach, kurczaku i rybach. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasisflory i wiele innych).

Lokalnym przysmakiem, którego warto spróbować matoke - pieczone banany, które w smaku nieco przypominają ziemniaki.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Ugandzie. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Ugandzie, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Uganda leży w przesuniętej strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Zambia

Klimat i pogoda

Klimat panujący w Zambii jest niemal identyczny jak w sąsiednim Malawi - suchy i łagodny, a średnie temperatury są przyjazne dla europejskich podróżników.

Pory roku przedstawiają się odmiennie niż w Europie – występuje jedna pora deszczowa, przypadająca mniej więcej na okres od końca października do końca kwietnia, jednak nie stanowi ona żadnej przeszkody dla turystów, ponieważ opady nie są intensywne i męczące. Podczas pory deszczowej jest ciepło (średnie temperatury dochodzą do 25°C), wilgotność mieści się w średnich stanach niskich, a najwyższe temperatury notowane są z reguły w październiku i listopadzie. To świetny okres dla miłośników safari - spragnione zwierzęta wędrują w poszukiwaniu wody.

Pora sucha trwa od końca kwietnia do końca października. Temperatury wahają się w zależności od miesiąca – stosunkowo chłodno jest w okresie od maja do końca sierpnia (ok. 20°C), a najzimniejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą na poziomie 17°C. W trakcie ostatnich miesięcy pory suchej – we wrześniu i październiku – bywa gorąco (ponad 30°C) , a wilgotność rośnie (choć nie jest uciążliwa).

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa (najlepiej wykonana z gore texu lub jego pochodnych), kurtka polarowa (nocami temperatura może spadać nawet poniżej 10 stopni)
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: polio, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie przeciw żółtej febrze (i posiadanie tzw. żółtej książeczki) jest obowiązkowe.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wiza jednokrotnego wjazdu do Zambii jest przyznawana po przylocie, na lotnisku w Lusace za opłatą 50 USD.

Wymagane dokumenty:

 • dwie fotografie paszportowe,
 • paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Zambii z dwoma wolnymi przylegającymi stronami,
 • kopia powrotnego biletu lotniczego.

Pieniądze

Jednostką monetarną Zambii jest zambijski kwacha (1 USD = 5150 ZMK).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach - należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak lub materiałowa torba podróżna o pojemności ok. 70 litrów.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Zambii podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

W parkach narodowych poruszamy się otwartymi samochodami terenowymi typu safari, które umożliwiają zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językiem urzędowym Zambii jest angielski. W rozmowach należy jednak przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

W campach safari serwowana jest kuchnia międzynarodowa. Popularnym zambijskim daniem jest nsima - owsianka z kukurydzy i mięsa lub suszonej ryby.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Zambia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 złotych.

Internet jest dostępny w dużych miastach oraz niektórych hotelach i lodgach.

Strefa czasowa

Zambia znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Zanzibar

Klimat i pogoda

Zanzibar to archipelag wysp, autonomiczna część Tanzanii. Klimat na wyspach jest bardzo podobny do wybrzeża kontynentalnej części kraju, charakteryzuje się jednak większą wilgotnością, nieco wyższymi temperaturami i mniejszą przewidywalnością opadów.

Temperatury na Zanzibarze w zasadzie nie spadają poniżej 20°C przez cały rok (w nocy), często przekraczając 30°C (za dnia). Wilgotność jest przez cały rok wysoka.

Na Zanzibarze występują dwie pory deszczowe: krótka (masika), która trwa od listopada do połowy stycznia oraz długa (mvuli) - rozpoczynająca się w marcu i kończąca w czerwcu.Miesiącami najintensywniejszych opadów są kwiecień i maj.

Dwie pory suche - krótka i długa - trwają od czerwca do października oraz od stycznia do końca lutego. To najlepszy okres do wypoczynku na plaży.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

 

Należy pamiętać o tym, że społeczeństwo Zanzibaru jest w wiekszości muzułmańskie. W związku z tym panie przebywające poza hotelami powinny pamiętać o ubiorze zakrywającym ramiona oraz nogi co najmniej za kolana.

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanymśrodkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Zanzibar jest autonomiczną częścią Tanzanii - po uzyskaniu wizy tańzańskiej nie jest wymagana powtórna opłata za dokument na Zanzibarze.

Wizę tańzańską otrzymuje się na po przylocie do kraju, na lotnisku po wnieseniu opłaty w wysokości 50 dolarów. Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 3 miesięce od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną Zanzibaru jest szyling tanzański (1 USD = 1 600 TZS).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach na Zanzibarze, a także w niektórych hotelach i lodgach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe - z dużymi portretami, emitowane po 2006 r. Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymieniać czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Na Zanzibarze przyjmowane są płatności kartami VISA i MasterCard - korzystanie z innych kart może być utrudnione.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Zanzibaru poruszamy się wygodnymi miminibusami.

 

Języki

Językami urzędowymi na Zanzibarze są angielski i suahili.

W rozmowach w języku angielskim należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Podobnie jak w sąsiadującej z Tanzanią Kenii, także na Zanzibarze, bardzo popularnym daniem jest nyama choma - pieczone mięso, podawane z sosem, ryżem, frytkami lub ugala (owsianką z kukurydzy). W restauracjach w Stone Town warto spróbować owoców morza oraz kuchni indyjskiej.

Warto spróbować lokalnych piw Serengeti, Safari i Kilimanjaro.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Na Zanzibarze funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 15 złotych.

Internet dostępny jest niektórych lodgach oraz hotelach nad Oceanem Indyjskim.

Strefa czasowa

Zanzibar znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Zimbabwe

Klimat i pogoda

Kraj położony jest na styku dwóch stref klimatycznych - podrównikowego na północy oraz zwrotnikowego na południu, zbliżonego do sąsiedniej Botswany. Klimat Zimbabwe nie cechuje się bardzo wysokimi temperaturami - przyjeżdżający tu Europejczycy nie muszą obawiać się afrykańskich upałów.

Pora deszczowa trwa z reguły od grudnia do marca. Na niżej położnych terenach zachodniej części ilość opadów jest znacznie większa niż na wyżynnym wschodzie. Suchy okres, który rozpoczyna się w czerwcu stwarza szansę na rafting na spokojniejszej rzece Zambezi, osiągającej optymalny poziom w okolicach sierpnia i września.

Najzimniejszy trymestr przypada na okres od czerwca do końca sierpnia. Należy pamiętać o ciepłych ubraniach, ponieważ temperatura w nocy spada poniżej zera. W dzień jest z reguły ciepło - średnia temperatura dochodzi do 20°C.

Podobnie jak w Botswanie, od września temperatura zaczyna gwałtownie rosnąć. W październiku rozpoczyna się świetny okres dla miłośników safari - zwierzęta gromadzą się licznie wokół wodopojów.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę do Zimbabwe można uzyskać na lotnisku po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 USD i wypełnieniu formularza wizowego. Nie są konieczne żadne zdjęcia.

Pieniądze

Walutami używanymi w Zimbabwe są: botswańska pula (1 USD = 8,5 pula), namibijski dolar (1 USD = 9,9 $N), południowoafrykański rand (1 USD = 9,9 ZAR), amerykański dolar, brytyjski funt oraz euro.

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Victoria Falls, lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Wszędzie można bez problemu korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Zimbabwe poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy otwartymi samochodami terenowymi typu safari.

Języki

Językiem urzędowym w Zimbabwe jest angielski. Większość społeczeństwa posługuje się językami Shona i Ndebele.

Kuchnia

Zimbabwe to była kolonia brytyjska - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop Kudu i Oryx oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty należy jednak wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Zimbabwe. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Zimbabwe, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Zimbabwe leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami, przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Japonia

Klimat i pogoda

Duża rozciągłość południkowa sprawia, że Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: na południu jest klimat zwrotnikowy, w części środkowej podzwrotnikowy, a na północy umiarkowanie ciepły. Ponadto, na strefowość klimatyczną nakłada się klimat monsunowy. Poza wyspami Riukiu oraz południową częścią Kiusiu w Japonii, podobnie jak w naszym kraju, wyraźnie zaznaczają się cztery pory roku.

Jesień (październik i listopad) przynosi w Japonii ciepłe dni i chłodne noce. Temperatury są wówczas stabilne i umiarkowane (max: ok.22°C, min.ok.15°C). Jednakże jadąc w góry należy pamiętać, że będą one niższe.

Jesień jest w Japonii najbardziej spektakularną porą roku. Niebo jest praktycznie bezchmurne (co nie oznacza, że nie mogą nam się przytrafić opady deszczu), a rośliny (w szczególności klony) okrywają się feerią żółto-pomarańczowo-czerwonych barw. Miliony ludzi podążają wówczas do parków, przyświątynnych ogrodów i na górskie szlaki, aby podziwiać piękno przyrody.

Równie sprzyjającym czasem do podróży jest wiosna, tzn. marzec, kwiecień i maj. O tej porze roku dodatkową atrakcją są kwitnące wiśnie.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: przynajmniej dwie pary wygodnych butów. Należy pamiętać, że przed wejściem do ryokanów, świątyń czy niektórych restauracji trzeba zdjąć buty. Dobrze zatem, aby było to obuwie, które łatwo zsunąć ze stóp
 • odzież: mimo iż wczesna wiosna i jesień w Japonii są łagodne koniecznie trzeba zabrać również cieplejsze ubrania np. polar. Warto wziąć kurtkę przeciw deszczową. Należy pamiętać o stroju kąpielowym
 • mały plecak lub torba na ramię- pojemność ok. 15 - 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z filtrem
 • środki przeciw komarom
 • lornetka
 • czołówka/mała, kieszonkowa latarka

Bagaż

 • można się spakować do walizki lub plecaka w zależności od własnych upodobań
 • limit wagi wynosi 20kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny
 • nie należy przytraczać niczego do plecaka na czas transportu gdyż rzeczy te mogą zginąć
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzy/kamerę, ale nie wolno w nim mieć ŻADNYCH PŁYNÓW
 • warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM
 • szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są u organizatora, w biurze

Zdrowie i szczepienia

Prawdopodobieństwo zachorowania na egzotyczną chorobę jest takie jak w Polsce, czyli minimalne. Osoby chorujące na choroby przewlekłe powinny zabrać ze sobą dawkę leków wystarczającą na cały wyjazd. Na wszelki wypadek dobrze jest znać nazwę łącińską leku, ponieważ w Japonii może być on sprzedawany pod inną nazwą handlową.

Uczestnictwo w wyprawie nie wymaga większego wysiłku, choć kilku godzinne spacery i wchodzenie po schodach do świątyń mogą okazać się męczące dla osób o szczególnie słabej kondycji.

W Japonii nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Jednakże zalecane są szczepienia na błonnicę, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu B i japońskie zapalenie mózgu.

Malaria w Japonii nie występuje.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Bezpieczeństwo

Japonia jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Jednakże w miejscach typowo turystycznych, na lotniskach oraz na dworcach autobusowych i kolejowych lepiej uważać na złodziei kieszonkowych, którzy jak wszędzie na świcie mogą się przytrafić.

Jadąc do Japonii należy pamiętać, że jest to kraj położony na styku czterech płyt tektonicznych, w związku z czym zdarzają się tam trzęsienia ziemi. Ponadto, znajduje się ona w pobliżu tzw. pierścienia ognia przez co narażona jest na wybuchy wulkanów (80 wulkanów jest czynnych). Po przybyciu do hotelu warto zwrócić uwagę na to gdzie znajdują się latarki i którędy prowadzą drogi ewakuacyjne. W razie trzęsienia ziemi należy bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez pracowników danego miejsca.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN 

Pieniądze

Walutą obiegową w Japonii jest jen. Banknoty mają nominały 10 000, 5000 i 1000 jenów. Natomiast monety 1, 5, 10, 50, 100, 500 jenów.

Bardzo trudno jest wymienić w Polsce złotówki na jeny. Najlepiej jest porozmawiać wcześniej z jakimś bankiem i zamówić w nim odpowiednią sumę.

W Japonii pieniądze można wymieniać w bankach, ale tylko za okazaniem paszportu. Najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie, australijskie i nowozelandzkie oraz funty. Niestety niejednokrotnie dokonując wymiany walut w bankach zostanie nam doliczona stosunkowo wysoka marża. Pieniądze można także wymieniać w hotelowych recepcjach.

Bankomatów jest w Japonii wiele niestety często nie obsługują one europejskich kart płatniczych (kredytowych i debetowych) podobnie jak czytniki kart w sklepach w związku z czym lepiej mieć przy sobie odpowiednią sumę gotówki. Najlepiej posiadać kartę Visa lub Master Card i korzystać z bankomatów ATM.

Wizy

W przypadku wyjazdu trwającego do 90 dni obywatele Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego.

Pamiętajmy o obowiązujących ograniczeniach wwożenia do Japonii, niektórych produktów np. 3 butelki alkoholu o pojemności do 0,76l czy 400 sztuk papierosów.

Transport

Podczas pobytu w Japonii będziemy się poruszali pociągami, metrem, autokarami oraz shinkansen, czyli superszybkim pociągiem osiągającym prędkość nawet 405km/h.

Języki

Językiem urzędowym jest język japoński. Wielu Japończyków uczy się języka angielskiego, jednakże często są oni bardzo nieśmiali i niechętnie porozumiewają się w obcych językach.

Kuchnia

Jedną z wielu atrakcji podczas podróżowania po Japonii jest wysublimowana japońska kuchnia. Charakteryzują ją pięknie podane dania pełne świeżych składników.Uczestnicy wyprawy będą mieli okazję poznać kuchnię japońską w całej jej okazałości. Od tempury i sashimi w wielodaniowych kolacjach w ryokanach, poprzez tradycyjne wegetariańskie jedzenie mnichów buddyjskich po dania bardziej „plebejskie“, ale nie mniej smaczne, jak ramen czy okonomiyaki.

Podczas wyprawy śniadania będą w stylu japońskim i europejskim. Natomiast kolacje zawsze będą serwowane w stylu japońskim.

Zakwaterowanie

 • Hotele czterogwiazdkowe w stylu europejskim
 • shokubo, czyli nocleg w specjalnie przystosowanym klasztorze buddyjskim
 • ryokan, czyli nocleg w tradycyjnym zajeździe japońskim, w którym gości traktuje się jak rodzinę. Dzięki czemu poczujemy się swobodnie i wygodnie. Pobyt w ryokanie to prawdziwy wypoczynek z elementami folklorystycznymi. Na każdego odwiedzającego czeka podobny do kimona szlafrok nazywany yukata. Można być w niego ubranym podczas całego pobytu w zajeździe. Podłogi w pokojach wyłożone są bambusowymi matami tatami, na których wieczorem obsługa rozkłada materace do spania nazywające się futon.

Napiwki

Pamiętajmy, że w Japonii pozostawianie napiwków uznawane jest za zniewagę! Kelnerzy, czy pokojówki odmówią jego przyjęcia jednak już sama propozycja będzie dla nich dyshonorem.

Telefon i internet

Mimo bardzo dobrze rozwiniętej sieci komórkowej (3G i LTE) najtaniej i najprościej jest zadzwonić do Polski z automatu na kartę. Ponadto, wiele hoteli umożliwia wysłanie faxów.

Numer kierunkowy do Japonii to: 0081 (+81).

Internet dostępny jest praktycznie wszędzie.

Strefa czasowa

Japonia leży w strefie czasowej przesuniętej o siedem godzin w stosunku do Polski (UTC+9).

Elektryczność

W Japonii napięcie prądu w sieci wynosi 110 V. Jest to prąd zmienny o częstotliwości 50-60Hz.

Obowiązują wtyczki typu „amerykańskiego“ (typ „A“ i „B“) - dwa płaskie bolce równolegle ułożone (typ A) lub dwa płaskie bolce równolegle ułożone z dodatkowym okrągłym bolcem, czyli uziemieniem (typ B).

Jeśli więc będziemy potrzebowali doładować akumulatory w aparacie lub telefon komórkowy niezbędne będzie zabranie adapteru podróżnego do gniazdek elektrycznych.

Kuba

Klimat i pogoda

Klimat Kuby można określić jako pośredni między tropikalnym i subtropikalnym.

Temperatura powietrza w ciągu roku waha się nieznacznie. Średnia temperatura wynosi 25,5°C jednakże w styczniu spada do 23°C, a w sierpniu wzrasta do 28°C. Temperatura wody przy brzegu wynosi 25-30°C.

Na Kubie wydziela się dwie pory roku: deszczową (od maja do października) i suchą (od listopada do kwietnia). Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 1400mm. Deszcze występują zazwyczaj w postaci tropikalnych ulew, z których trzy czwarte przypada na porę deszczową.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: należy zabrać wygodne i sprawdzone obuwie trekkingowe. Sprawdzi się ono znakomicie podczas trekkingów górskich oraz ochroni stopy na wycieczkach po jaskiniach. Dodatkowo polecamy zabrać także sandały i klapki, oraz obuwie typu casual
 • letnia odzież: odzież, którą zabierzemy powinna być przewiewna i najlepiej aby była wykonana z naturalnych materiałów. Trzeba pamiętać o: krótkich spodenkach, spodniach z długimi nogawkami (przydatnymi podczas zwiedzania i trekkingu), podkoszulki i koszule
 • ciepła odzież: warto zabrać bluzę lub kurtkę wykonaną z polaru gdyż są one ciepłe, lekkie i stosunkowo szybko schną
 • jako ochrona przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa najlepiej sprawdzi się kurtka wykonana z gore-texu lub jego pochodnych
 • koniecznie trzeba pamiętać o stroju kąpielowym
 • czapeczka z daszkiem/kapelusz
 • okulary przeciwsłoneczne
 • krem z wysokim filtrem (SPF 25)
 • środki przeciw komarom
 • latarka/czołówka

Bagaże

 • limit wagi wynosi 23kg na bagaż główny i 5-8kg dla bagażu podręcznego.
 • nie należy przytraczać niczego do plecaka na czas transportu, gdyż rzeczy te mogą zginąć
 • zalecane jest zamykanie zamków bagażu na kłódki
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzy/kamerę, ale nie wolno w nim mieć ŻADNYCH PŁYNÓW
 • warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM
 • szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są u organizatora, w biurze

Zdrowie i szczepienia

Na Kubie nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane są natomiast szczepienia na: żółtą febrę, żółtaczkę A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny. Na trasie wyprawy w zasadzie nie ma ryzyka zachorowania na cholerę ani malarię. Jednakże na Kubie okresowo występuje zagrożenie takimi chorobami, jak: ameboza, denga, wirusowe zapalenie spojówek.

Zdarzają się dolegliwości pokarmowe. Należy pamiętać, że nie wolno pić nie przegotowanej wody ani spożywać nie umytych warzyw i owoców. Odradza się spożywanie sałaty.

Ze względu na duże nasłonecznienie, wysokie temperatury i gwałtowne zmiany ciśnienia częste są przypadki poparzeń słonecznych oraz zaburzenia funkcjonowania układu krążenia.

Ponieważ międzynarodowe apteki oferują leki w ograniczonym zakresie, a ich ceny są wysokie należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona, leki na zatrucia pokarmowe i na biegunki. Warto zabrać tez repelenty.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Bezpieczeństwo

Kuba jest krajem bezpiecznym. Jednak w tłumie trzeba uważać na kieszonkowców, a złotą biżuterię najlepiej zostawić w Polsce (okazja czyni złodzieja).

Zdarzają się kradzieże w pokojach hotelowych oraz włamania do samochodów. Należy w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie przed kradzieżą paszportów, kart kredytowych, dokumentów podróży itd. Warto kopie lub zdjęcie paszportu zostawić komuś z rodziny w Polsce. W hotelach cenne przedmioty i pieniądze należy trzymać w sejfach, które są w każdym pokoju (żaden hotel nie odpowiada za nie, jeśli nie będą w sejfie!). Karty hotelowe stanowią dokument tożsamości dlatego paszporty można zostawić w hotelu. Przydadzą się one jednak w przypadku płacenia banknotami o dużym nominale (od 50 CUC) lub pobieraniu pieniędzy z karty bezpośrednio w banku lub kantorze.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Pieniądze

Na Kubie banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, VISA Electron, CABAL, Master Card, ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Przed wyjazdem z Polski należy dowiedzieć się we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie.

Dolar amerykański w obrocie gotówkowym został obciążony dodatkowym podatkiem w wysokości 10%, co w praktyce spowodowało wycofanie tej waluty z obrotu gotówkowego na terytorium Republiki Kuby. W rozliczeniach gotówkowych, na wewnętrznym rynku dewizowym, USD został zastąpiony przez CUC, kubańskie peso wymienialne - peso convertible. W rozliczeniach gotówkowych na rynku wewnętrznym dla turystów i cudzoziemców jedyną obowiązującą walutą jest kubańskie peso wymienialne CUC. Jest to waluta Banku Centralnego Kuby, wymienialna wyłącznie na terenie Kuby. Występuje ona w postaci banknotów 100, 50, 20, 10, 5 i 1 peso oraz bilonu 1 peso, 50, 25, 10, 5, 1 centavo.

Do obiegu są dopuszczone inne waluty, takie jak: euro (zwłaszcza w Varadero), dolar kanadyjski, funt szterling, frank szwajcarski. Na terenie kraju funkcjonuje sieć państwowych kantorów wymiany walut - CADECA. Zalecamy zabrać ze sobą EURO, a nie USD ponieważ wymiana EURO na CUC jest dużo korzystniejsza.

Niestety w porównaniu do Polski ceny na Kubie są średnio trzykrotnie wyższe. Ponadto, cudzoziemcy są zobligowani do zaopatrywania się w produkty w sklepach należących do sieci handlowych Tiendas Panamericanas, Cubalse, Palco, gdzie płaci się w walucie wymienialnej CUC. Owoce, warzywa i mięso wieprzowe można kupować za peso (nacional) CUP na bazarach i w kioskach z warzywami.

Wizy

Obywatel polski udający się na Kubę zobowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista), która też jest rodzajem wizy, wydawanej wyłącznie w celach turystycznych. Karty takie wydaje konsulat kubański w Warszawie.

AFRICA line dla swoich gości, którzy we wskazanym przez AFRICA line terminie przekażą odpowiednie dane paszportowe, zapewnia karty turysty.

Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta zobowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu! Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę zobowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów.

Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg. Jednakże posiadanie karty kredytowej traktowane jest jako spełnienie tego warunku. Przy wylocie z Kuby trzeba uiścić obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 CUC. Bez dokonania tej opłaty podróżny nie jest dopuszczany do odprawy paszportowej, która może okazać się dość długa, podobnie jak oczekiwanie na bagaże. Należy po prostu uzbroić się w cierpliwość i uśmiechać pomimo zmęczenia.

Na lotnisku warto wymienić część pieniędzy w banku lub stanowisku CADECA (casa de cambio czyli państwowy kantor). Zawsze prosić o comprobante - rachunek, aby sprawdzić, czy wydano poprawną kwotę.

Przepisy celne

Rzeczy przeznaczone do użytku osobistego nie podlegają ocleniu. Zezwala się na wwóz 2 butelek alkoholu i 200 szt. papierosów oraz lekarstw na własny użytek (poza lekami psychotropowymi i krwiopochodnymi). Zezwala się ponadto na wwóz towarów, których łączna wartość nie przekracza 1000 CUC, przy czym podlegają one opodatkowaniu. Towary, których wartość przekroczy 1000 CUC, zostaną zarekwirowane. Wwóz urządzeń łączności radiowej jak walkie talkie czy GPS wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia Ministerstwa Informatyki i Komunikacji. Przepisy fitosanitarne zakazują wwozu owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pokarmów dla zwierząt. Zakaz dotyczy również serów, wędlin, mięs i ich przetworów nie opakowanych hermetycznie. Hermetycznie opakowana żywność może zostać wwieziona, jeżeli na opakowaniu znajduje się informacja dotycząca producenta, terminu przydatności do spożycia i wagi produktu. Wskazane jest zadeklarowanie wwożonej gotówki w kwocie przekraczającej 5000 USD.

Turysta, którego bagaż przekracza limit wagowy określony przez przewoźnika, musi wnieść opłatę na rzecz państwa kubańskiego.

Można wywieźć jedynie 50 szt. cygar w oryginalnych opakowaniach z dowodem ich zakupu lub 20 szt. luzem. Normy CITES zakazują wywozu zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli, ale pamiętać należy, że problematyczne może okazać się ich wwiezienie na teren UE. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 6 butelek. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUC.

Transport

Podczas całego pobytu na Kubie będziemy się przemieszczali samochodem typu van lub minibus.

Języki

Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański i praktycznie tylko w tym języku można się tutaj porozumiewać. Niewiele osób zna język angielski i jedynie w dużych miastach istnieje prawdopodobieństwo porozumiewania się nim.

Kuchnia

Kuchnia kubańska nie jest największym atutem tego kraju, ale ma swoje zalety. Jedzenie jest proste głównie na bazie kurczaka, wieprzowiny, wołowiny i ryb. Owoce morza są mniej popularne ze względu na cenę. W dużych resortach kuchnia jest międzynarodowa i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Podczas pobytu na Kubie warto spróbować:

 • congri, czyli ryżu z czarną fasola, danie to nazywane jest też Moros y cristianos (maurowie i chrześcijanie, od ich koloru)
 • yuca, czyli juki, manioku, cassavy - jest to biała bulwa, podobna trochę do ziemniaka ale delikatniejsza, podawana z Mojo czyli sosem z czosnku, oliwy i soku kwaśnych pomarańczy
 • ajiaco, czyli gęstego dania z wieprzowiny i jarzyn
 • chatinos, tachinos, czyli smażonych zielonych bananów oraz platano maduro frito, czyli dojrzałych smażonych bananów oraz fufu, czyli puree z zielonych bananów
 • pru, czyli napoju z fermentowanego wywaru z korzeni kilku gatunków roślin
 • guarapo, czyli soku z trzciny cukrowej
 • malanga, czyli rośliny bulwiastej, podawanej w zupie lub po prostu ugotowanej
 • picadillo, czyli mielonego mięsa gotowanego z oliwkami, rodzynkami i jarzynami
 • helado Coppelia w słynnej lodziarni Coppelia w Vedado, Hawana (patrz film „Fresa y Chocolate”)
 • cafe cubano, czyli gęstej, czarnej i słodkiej kawy
 • batido, czyli koktajlu owocowo-mlecznego
 • mamey, anon, czyli lokalnych owoców tropikalnych

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Łacińskiej jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców, kelenerów etc. za wykonaną usługę. Kwoty jakie zazwyczaj się daje nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i internet

Na Kubie działa sieć komórkowa GSM. Należy jednak pamiętać, że jest to kraj o jednych z najwyższych opłat roamingowych.

Numer kierunkowy na Kubę to 0053 (+53)

Dostęp do internetu jest niezwykle ograniczony. Można z niego skorzystać jedynie w budynkach rządowych oznaczonych skrótem "ETECSA".

Strefa czasowa

W listopadzie różnica czasu między Polską a Kubą wynosi 6 godzin niezależnie od pory roku. Ponieważ dzień zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie na Kubie nie zawsze pokrywa się z tymi terminami w Polsce w niektórych okresach różnica czasu może być inna.

Elektryczność

Na Kubie w większości hoteli napięcie w sieci wynosi 110 i 220 V. Stosowane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami typu północnoamerykańskiego dlatego należy zabrać ze sobą „przejściówkę”.

Papua

Klimat i pogoda

Papua leży w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym, gdzie panuje wysoka wilgotność a średnie temperatury wahają się między 25 a 30°C. Nocą w górach temperatura może spaść nawet do 15°C. Ponieważ podczas wyprawy będziemy się znajdować w jednym z największych lasów deszczowych świata, należy być przygotowanym na dużą wilgotność i opady.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: wygodne buty trekkingowe sięgające za kostkę, które mamy sprawdzone już na kilku wcześniejszych wycieczkach. Warto zabrać ze sobą także sandały ponieważ grupa będzie poruszać się po terenie podmokłym, a być może nawet brodzić w wodzie
 • 2-3 pary długich, wygodnych i szybkoschnących spodni do trekkingu, sweter, polar i lekką, ale skuteczną kurtkę przeciwdeszczową
 • odzież przewiewną typu safari: krótkie spodnie, podkoszulki, koszule, zapas t-shirtów (zawsze trzeba mieć coś suchego do spania)
 • zapas lekkich skarpet
 • konieczne jest zabranie stroju kąpielowego/kąpielówek
 • należy wziąć ze sobą śpiwór oraz karimatę lub matę samo pompującą, które będą niezbędne podczas noclegów w plemiennych chatach i namiotach
 • mały plecak o pojemności ok. 25 litrów
 • dwie pary okularów przeciwsłonecznych (w razie gdyby jedna uległa uszkodzeniu lub zgubieniu)
 • kapelusz z rondem lub ewentualnie czapkę z daszkiem
 • latarkę (najlepiej czołówkę z zapasowymi bateriami)
 • krem z wysokim filtrem (SPF 25)
 • środki przeciw komarom (w dużej ilości)
 • osobistą apteczkę wraz ze środkami antymalarycznymi
 • nóż
 • solidny futerał na aparat fotograficzny
 • zapas zamykanych, wodoodpornych woreczków na ważne dokumenty, pieniądze, telefon etc.
 • tytoń lub tanie papierosy (do częstowania tragarzy i gospodarzy domów, w których będziemy nocować – można je tanio kupić w Jayapurze lub Wamenie)
 • zdjęcia rodziny i/lub rodzinnych stron gdyż nic tak nie przełamuje lodów, jak pokazywanie tubylcom zdjęć swoich bliskich

Bagaże

 • najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak! Każdy z uczestników powinien być wyposażony w plecak transportowy o pojemności ok. 70 litrów. Najlepsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym i wygodnym pasem biodrowym
 • limit wagi wynosi 20kg na bagaż główny i 5–8 kg na podręczny. Jednakże należy pamiętać, że limit wagi w lotach wewnętrznych na Papui wynosi 15kg na bagaż główny i 5kg na podręczny. Z uwagi na bardzo ograniczoną ilość miejsca w luku bagażowym awionetek limitu tego nie należy przekraczać
 • nie należy przytraczać niczego do plecaka na czas transportu gdyż rzeczy te mogą zginąć - do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzy/kamerę, ale nie wolno w nim mieć ŻADNYCH PŁYNÓW
 • warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM
 • zalecane jest zamykanie zamków plecaków na kłódki
 • szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są u organizatora, w biurze

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem.

Wiek nie stanowi bariery gdyż wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha uczestnika wyprawy

Na trasie wyprawy istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone

Bezwzględnie należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona

Choć w Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień to zaleca się aby uczestnicy wyprawy odpowiednio wcześnie zaszczepili się na: żółtą febrę, żółtaczkę A i B, tężec, błonicę i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie (lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce dostępna w biurze AFRICA line).

Pieniądze

Jednostką monetarną w Indonezji jest rupia indonezyjska. Wymiany dolarów amerykańskich (nie starszych niż z 2006 roku) możemy dokonywać w kantorach na Bali. Można też wymienić czeki podróżne. Zawsze jednak należy pytać o prowizje i dodatkowe opłaty.

W Indonezji można korzystać z kart płatniczych Visa, Master Card jendakże na terenie Irian Jaya bankomat będzie dostępny tylko w Jayapurze.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy ciele, w wodoodpornych torebkach zaczepionych za pasek i schowanych wewnątrz spodni.

Wizy

 • obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy wjazdowej do Indonezji
 • wizę turystyczną (do 30 dni pobytu na terytorium Republiki Indonezji) odpłatnie można otrzymać przy wjeździe, w ściśle ustalonych punktach przekraczania granic na lotniskach i w portach morskich (tzw. visa on arrival). m.in. na lotniskach w Dżakarcie i Denpasar
 • przy wjeździe paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Indonezji i mieć minimum 2 wolne strony.

Transport

Podczas wyprawy poruszać się będziemy przede wszystkim pieszo, od czterech do sześciu godzin trekkingu przez dżunglę każdego dnia. Liczne postoje i tempo dostosowane zostaną do najwolniejszej osoby w grupie co sprawi, że nikt nie powinien uznać tego marszu za zbyt trudny. Do punktów, w których rozpoczynamy i kończymy trekking grupa zastanie dostarczona awionetką. Ponadto cztery dni spędzimy na małych łodziach motorowych, którymi pokonywać będziemy rzeki.

Języki

Mieszkańcy Indonezji posługują się bahasa indonezja. W dużych miastach język angielski jest raczej mało znany, a na prowincji prawie wcale. Ponadto, w rejonach oddalonych od większych miast funkcjonują lokalne języki i dialekty.

Kuchnia

Podstawę posiłków Papuasów stanowią przede wszystkim bataty, czyli słodkie ziemniaki, które są najpopularniejszym warzywem hodowanym w regionie. Okazjonalnie jada się mięso, głównie jest to drób, zdecydowanie rzadziej wieprzowina. Podczas wyprawy jeść będziemy posiłki przygotowane przez lokalnego kucharza (najczęściej bywa nim jeden z tragarzy) z zapasów, w które zaopatrzymy się w Jayapurze. W trakcie pobytu w miastach posiłki będą bardziej urozmaicone i oparte głównie na ryżu, warzywach i owocach morza.

Zakwaterowanie

W Jayapurze i Wamenie grupa zostanie zakwaterowana w najlepszych, możliwych warunkach. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że na terenie Papui Zachodniej praktycznie nie istnieje infrastruktura turystyczna, a więc brak jest także rozwiniętej bazy hotelowej. Podczas trekkingu uczestnicy wyprawy mieszkać będą w autentycznych chatach Korowajów i Kombajów lub namiotach.

Telefon i internet

Najtaniej i najprościej można zadzwonić do Polski z automatu na kartę. Rozmowę można również zamówić na poczcie (koszt to około 3PLN za minutę). Jedynym miejscem, w którym będzie możliwość wykonania połączeń międzynarodowych i połączenia się z internetem będzie Jakarta, Jayapura i Denpasar.

Strefa czasowa

Indonezja leży w strefie czasowej przesuniętej o siedem godzin, w stosunku do Polski (UTC +7).

Elektryczność

W Indonezji napięcie prądu w sieci wynosi 127V/230V. Jest to prąd zmienny o częstotliwości 50Hz.

Obowiązują wtyczki typu:

 • C, czyli wtyczka europejska z dwoma bolcami
 • F, czyli wtyczka „europejska” zwana „Schuko”, w której zamiast uziemienia w postaci otworu na bolce, znajdują się dwa metalowe klipy na bokach wtyczki
 • G, czyli wtyczka „brytyjska” z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych (rzadziej spotykane)

UWAGA! Przez większą część wyprawy nie będzie lub będzie bardzo ograniczony dostęp do elektryczności dlatego należy zabrać ze sobą odpowiednio dużą ilość zapasowych baterii i dodatkowych akumulatorów niezbędnych np. do aparatów fotograficznych, kamer czy latarek.

Madagaskar

Klimat i pogoda

Madagaskar cechuje mocno zróżnicowany klimat. Na wybrzeżu jest on tropikalny, w głębi lądu umiarkowany, na wschodzie równikowy wilgotny, natomiast na południu wyspy suchy a na zachodzie podrównikowy suchy. Na wyspie występują tylko dwie pory roku: od listopada do kwietnia - pora deszczowa a od maja do października - pora sucha. Jedynie na wschodzie wyspy deszcze występują przez cały rok a ich największe nasilenie przypada na okres od grudnia do sierpnia.

Najniższe temperatury przypadają na czerwiec i lipiec (średnia 15-16°C) natomiast najwyższe na grudzień, styczeń i luty (śr. ok. 21°C).

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: najlepiej zabrać ze sobą niskie buty trekingowe lub turystyczne. Buty powinny być dobrze dopasowane do stopy, niezbyt luźne i wygodne. Warto zabrać ze sobą również buty typu adidas, a także sandały i klapki pod prysznic
 • ciepła odzież: chociaż będziemy znajdowali się w strefie podrównikowej, wieczory mogą być chłodne zwłaszcza, że znaczna część trasy przebiega przez wyżyny leżące na wysokości od 1000 do 1500 m n.p.m.. Z tego też powodu oprócz odzieży letniej należy zabrać ciepłe ubrania – długie spodnie i bluzy z długim rękawem. Optymalna będzie bluza polarowa. Jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z gore-texu i jego pochodnych. Nocami i nad ranem temperatura może spadać nawet poniżej 10°C
 • letnia odzież: przewiewna odzież typu safari: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas pieszego safari, podkoszulki i koszule. Temperatury dniem oscylują pomiędzy 18 – 30°C
 • strój kąpielowy
 • okulary z mocnym filtrem UV
 • czapka z daszkiem lub kapelusz (lub inne nakrycie głowy);
 • latarka, najlepiej tzw. „czołówka”
 • krem z wysokim filtrem (minimum 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przyda się podczas safari).

Zdrowie i szczepienia

Na trasie wyjazdu nie ma wielu męczących trekkingów ani innych aktywności wymagających ponadprzeciętnej kondycji fizycznej. Jednakże osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Na trasie wyprawy istnieje ryzyko zachorowania na malarię. AFRICA line zaleca stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej. Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone. Proszę pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza na pewno powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółtaczka A i B, polio, tężec, błonica oraz dur brzuszny.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie (lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce dostępna w biurze AFRICA line).

Bezpieczeństwo

SZCZEGÓLNE ZAGROŻENIE ŻYCIA LUB ZDROWIA ORAZ UBEZPIECZENIE:

Podczas wyjazdów do Afryki, uczestnicy przebywają w miejscach, gdzie występują dzikie zwierzęta. Niektóre z nich są groźne dla człowieka w związku z czym występuje ryzyko zaatakowania człowieka przez takie zwierze. Incydenty związane z dzikimi zwierzętami zdarzają się niezwykle rzadko lecz aby zminimalizować ryzyko ich wystąpieniem należy bezwzględnie stosować się do regulaminów i wytycznych miejsc noclegowych, oraz przewodników podczas safari i całego wyjazdu. Niestety nie ma możliwości dodatkowego ubezpieczenia z tego tytułu.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Istnieje możliwość otrzymania wizy na granicy. Należy mieć ze sobą 2 zdjęcia, paszport ważny 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Madagaskaru, w którym jest wolna przynajmniej jedna cała strona, oraz powrotny bilet lotniczy. Wiza jest darmowa i jest wydawana na maksymalnie 30 dni.

Pieniądze

Jednostką monetarną na Madagaskarze jest Ariary (MGA). Kurs wynosi ok. 1 USD = 2 200 MGA.

Wymiany Euro a także dolarów amerykańskich, można dokonywać w bankach oraz kantorach a także niektórych lodgach i hotelach. Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest możliwe w zasadzie jedynie w dużych miastach, natomiast na trasie całego wyjazdu będzie bardzo utrudnione stąd polecamy zabranie wystarczającej ilości gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym i najbardziej preferowanym, środkiem do transportu bagażu będzie plecak lub miękka torba podróżna. Proszę nie zabierać twardych walizek, gdyż utrudniają one transport bagażu i zabierają dużo miejsca. Ze względu na ograniczone miejsce transportu bagażu i limity lotnicze maksymalny dopuszczalny ciężar bagażu na osobę, to 20kg w przypadku bagażu głównego i 5-8kg bagażu podręcznego. Każdy z uczestników powinien być dodatkowo wyposażony w mały plecak na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów.

Na czas transportu nie należy niczego przytraczać do plecaka. Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny oraz kosztowne rzeczy. Należy jednak pamiętać, że nie może być w nim ŻADNYCH PŁYNÓW!! Ponadto, warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM. Szczegóły dotyczące warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne u organizatora, w biurze.

Transport

Na terenie odwiedzanych krajów poruszamy się własnym transportem, czyli wygodnym klimatyzowanym busem. Podczas pobytu na wyspie będzie okazja do lotu lokalnymi liniami lotniczymi oraz rejsów promami i łodziami motorowymi.

Języki

W Madagaskarze obowiązują dwa języki urzędowe. Jest to język francuski i malgaski. Język malgaski jest ojczystą mową Malgaszów, lecz używa się go też w Komorach, Reunionie i Majottcie.

Kuchnia

Madagaskar jest byłą kolonią francuską dlatego w lokalnej kuchni dostrzec można wiele wpływów pochodzących z kuchni tego kraju, a także wpływy kuchni arabskiej. Podstawą wyżywienia lokalnych mieszkańców jest ryż, który uprawia się na imponujących polach tarasowych oraz ryby i owoce morza.

Zakwaterowanie

Miejsca noclegowe, które proponujemy są unikalne i wspaniale oddają filozofię naszego działania. Unikamy wielkich, turystycznych hoteli, zatrzymując się w miejscach oddających prawdziwą atmosferę Afryki. Noclegi są głównie w lodgeach, kameralnych hotelach i campach.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonana usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje, nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej usługi. Sumy te wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i internet

Madagaskar posiada dość dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę do Polski wynosi ok. 10 złotych. Internet dostępny będzie jedynie w wybranych hotelach i lodgeach.

Strefa czasowa

Madagaskar znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego typu „E” i „C”.

Jordania

Klimat i pogoda

W Jordanii przenikają się wpływy klimatu śródziemnomorskiego oraz pustynnego. Nad kraj często napływa gorące powietrze z Pustyni Arabskiej oraz Afryki. Najbardziej gorące miesiące to lipiec i sierpień, z temperaturami przekraczającymi nawet 40°C. Dużo przyjemniejsza pogoda panuje w miesiącach wiosennych oraz jesiennych. Wówczas temperatury oscylują pomiędzy 22 a 35°C. W niektórych miejscach, szczególnie na wyżynach oraz na pustyni temperatura w nocy może spaść poniżej 15°C. Tutaj też panują największe różnice temperaturowe pomiędzy dniem a nocą. Wczesną wiosną oraz późną jesienią mogą pojawić się sporadyczne deszcze. Największe opady przypadają na miesiące od listopada do marca.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: buty trekkingowe za kostkę, warto zabrać ze sobą również buty typu adidas, a także sandały i klapki pod prysznic
 • odzież: ze względu na chłodne wieczory (szczególnie na pustyni) oprócz odzieży letniej należy zabrać coś ciepłego. Optymalna będzie kurtka polarowa. Ponadto, jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z gore-texu i jego pochodnych. Polecamy zabrać przewiewną odzież typu safari: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas trekkingów, podkoszulki, koszule. Należy pamiętać o stroju kąpielowym.
 • okulary przeciwsłoneczne z mocnym filtrem UV
 • czapka z daszkiem lub kapelusz słoneczny
 • latarka
 • krem z wysokim filtrem (np. 45)
 • ręcznik
 • lornetka (przyda się do obserwacji zwierząt)

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej.

Bezpieczeństwo

Jordania należy do krajów przyjaznych dla turystów. Jak wszędzie istnieje tutaj zagrożenie przestępczością pospolitą jak kradzieże kieszonkowe. Jest ono jednak niewielkie i ogranicza się do tłocznych miejsc np. starego centrum Ammanu. Na wszelki wypadek warto mieć przy sobie kontakt do Ambasady RP w Ammanie (No 3 , Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani St. P.O.Box 942050, Amman 11194 tel. (+962 6) 551 25 93, 551 25 94, 551 25 96). Na stronie internetowej ambasady zamieszczane są także informacje na temat bierzącej sytuacji politycznej w Jordanii.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wszyscy obcokrajowcy są zobowiązani do posiadania wizy. Można ją dostać w każdym konsulacie i ambasadzie Jordanii, bądź po przylocie na lotnisku w Ammanie. W Polsce nie ma przedstawicielstwa konsularnego tego kraju, a najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie. Africa line zapewni wizy grupowe przy przylocie dla grup od 5 osób.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Jordanii jest dinar jordański (JOD). Kurs wynosi ok. 1 USD = 0,708 JOD. Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów, euro możemy dokonywać w bankach we wszystkich większych miastach, a także w hotelach. Można też wymienić czeki podróżne ale należy zawsze pytać o prowizję i opłaty. W Jordanii można bez problemu korzystać z kart płatniczych. Najbardziej rozpowszechnioną jest VISA. Wymagane są nowe dolary (z dużymi portretami, wydane po roku 2006), polecamy duże nominały: 50-tki i 100-tki.

Bagaże

 • najwygodniejszym, najbardziej preferowanym środkiem do transportu bagażu będzie torba podróżna
 • ponadto, każdy z uczestników powinien być wyposażony w mały plecak na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów
 • w trakcie przelotów limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5 – 8 kg na podręczny. Aby niczego nie stracić podczas lotu nie należy przytraczać rzeczy do bagażu. Warto włożyć torbę lub plecak do większego nieprzemakalnego worka (lub zabezpieczyć folią dostępną na lotniskach) i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy.
 • aparat fotograficzny i delikatny sprzęt elektorniczny należy umieścić w bagażu podręcznym. Proszę pamiętać, że nie powinny znaleźć się w nim ŻADNE PŁYNY!!!
 • warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Jordanii poruszać będziemy się własnym transportem – wygodnymi busami. Natomiast na pustyni dostępne będą samochody terenowe 4x4.

Języki

Językiem urzędowym w Jordanii jest język arabski – dialekt jordański. Jednakże w wielu miejscach można także porozumieć się w języku angielskim. Lokalnie używany jest też język francuski oraz niektóre inne języki europejskie.

Kuchnia

O Jordanii mówi się jako o Szwajcarii Bliskiego Wschodu. Położona na styku Afryki i Azji, na odwiecznym szlaku transportowym z Półwyspu Arabskiego do Europy, a także na wschód łączy w sobie tradycje kuchni afrykańskiej, arabskiej, a także europejskiej. W różnych częściach kraju będzie można spróbować lokalnych przysmaków. Nie zabraknie również dań typowych dla kuchni Beduińskiej. W Jordanii je się dużo warzyw i mięsa, szczególnie świetnie przyprawioną baraninę. Typowe dla tej części globu są wszelkiego rodzaju pieczone mace i chleby typu naan. Jordania słynie też z doskonałych deserów oraz soków owocowych i koktajli.

Zakwaterowanie

Miejsca noclegowe, które proponujemy są unikalne i niezwykłe. Wspaniale odzwierciedlają filozofię naszego działania. Zazwyczaj unikamy wielkich, turystycznych hoteli zatrzymując się w miejscach oddających prawdziwą atmosferę odwiedzanego regionu. W przypadku tej wyprawy noclegi są bardzo zróżnicowane, pozwalające poznać cały wachlarz bogactwa oferowanego przez Jordanię. Będą to noclegi w miejscach typu lodge, pensjonaty, obozowiska namiotowe na pustyni oraz komfortowe hotele 4 i 5* z basenami.

Napiwki

W Jordanii ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej usługi. Sumy te wahają się od 1 do około 10 USD.

Telefon i internet

Jordania posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Informacje na temat aktualnych opłat roamingowych za połączenia międzynarodowe można uzyskać na stronach internetowych oraz dzwoniąc na infolinię. Internet dostępny będzie we wszystkich większych miejscowościach regionu.

Strefa czasowa

Jordania leży w przesuniętej jedynie o jedną godzinę, w stosunku do polskiej, strefie czasowej.

Elektryczność

Elektryczność: 230V / 50 Hz. Wtyczki takie jak w Polsce.

Indonezja

Klimat i pogoda

Indonezja położona jest w strefie równikowej. Średnie roczne temperatury na nizinach wahają się w okolicach 28 - 33°C, natomiast w górach są one uzależnione od wysokości. Temperatury w ciągu nocy zazwyczaj oscylują w granicach 20 - 25°C. W Indonezji pora deszczowa nie jest intensywna. Zazwyczaj rozpoczyna się na przełomie października i listopada i trwa do marca lub początku kwietnia. Natomiast pora sucha zaczyna się w maju i trwa do końca października.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: najlepiej zabrać ze sobą niskie buty trekingowe lub turystyczne. Buty powinny być dobrze dopasowane do stopy, niezbyt luźne i wygodne. Warto zabrać ze sobą również buty typu adidas, a także sandały i klapki pod prysznic. Przydadzą się również buty typu casual;
 • ciepła odzież: chociaż będziemy znajdowali się w strefie podrównikowej, wieczory mogą być chłodne zwłaszcza, że znaczna część trasy przebiega przez wyżyny leżące na wysokości od 1000 do 1500 m n.p.m.. Z tego też powodu oprócz odzieży letniej należy zabrać ciepłe ubrania – długie spodnie i bluzy z długim rękawem. Optymalna będzie bluza polarowa. Jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z gore-texu i jego pochodnych. Na Bromo temperatura może spaść nawet do około 5°C, więc przydadzą się czapki i rękawiczki;
 • letnia odzież: przewiewna odzież typu safari: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas pieszego safari, podkoszulki i koszule. Temperatury dniem oscylują pomiędzy 18 – 30°C;
 • strój kąpielowy;
 • maska i fajka do snorkellingu (dla chętnych);
 • okulary z mocnym filtrem UV;
 • czapka z daszkiem lub kapelusz (lub inne nakrycie głowy);
 • latarka, najlepiej tzw. „czołówka”
 • krem z wysokim filtrem (minimum 25);
 • środki przeciw komarom;
 • lornetka.

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie wyprawy może wystąpić niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone. Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza obowiązkowo powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica, polio i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie (lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce dostępna w biurze AFRICA line).

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wyprawy towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia. Posiada on szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Azji – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana.

W wyjeździe do Indonezji mogą brać udział także dzieci.

Wizy

Polaków wyjeżdżających do Indonezji obowiązują wizy. Najpopularniejsza jest trzydziestodniowa wiza turystyczna, którą można nabyć po przylocie do kraju na lotnisku lub w Ambasadzie Indonezji w Warszawie.

My formalności wizowe załatwimy bezpośrednio po przylocie na lotnisku w Dżakarcie. Należy pamiętać, aby paszport był ważny minimum przez 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Indonezji i posiadał co najmniej jedną wolną stronę. Koszt wizy to 25 USD.

Podróżując po Indonezji samolotem warto wiedzieć, że obowiązują opłaty wylotowe. Za wylot poza granice kraju z dowolnego lotniska należy zapłacić 150 tys. rupii. Natomiast w przypadku lotów wewnątrz kraju za wylot z lotniska w Jakarcie płaci się 40 tys. rupii a z pozostałych lotnisk o 10 tys. rupii mniej. Kwoty te wyglądają na duże, ale jeden dolar to około 12 000 rupii. Opłaty te przyjmowane są TYLKO w gotówce.

Pieniądze

Waluta kraju to rupia indonezyjska. Jedna rupia dzieli się na 100 senów. 1 USD to około 12 000 Rupii W dużych miastach na Jawie i Bali nie ma problemu z dostępem do bankomatów oraz kantorów wymiany walut. Najlepiej posiadać kartę Visa lub Maestro, gdyż są one akceptowane w niektórych hotelach, restauracjach i dużych sklepach. Można też wymienić czeki podróżne, należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznych miejscach.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie torba podróżna. Każdy z uczestników powinien być wyposażony w główny bagaż o pojemności ok. 70 litrów, oraz mniejszy, na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów (torbę na ramie lub plecak). Limit wagi na bagaż główny na większości połączeń lokalnych wynosi 20kg i 5-8kg na bagaż podręczny. Na niektórych odcinkach limit wagi bagażu głównego to 15kg, ale jest możliwość dokupienia dodatkowych kilogramów, ceny wahają się od 0,5 do 1,5 USD za kilogram.

Na czas transportu nie należy niczego przytraczać niczego do plecaka. Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny oraz kosztowne rzeczy. Należy jednak pamiętać, że nie może być w nim ŻADNYCH PŁYNÓW!! Ponadto, warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM. Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne u organizatora, w biurze.

Transport

Ponieważ Indonezja jest krajem wyspiarskim będziemy się po niej przemieszczać różnymi środkami transportu zaczynając od samochodów osobowych, poprzez terenowe jeepy, promy, motorówki, samoloty a nawet konie.

Języki

Językiem urzędowym jest bahasa indonesia, czyli język indonezyjski. Ponieważ język ten powstał na bazie języka malajskiego to jest do niego bardzo podobny. Zapisywany jest on przy pomocy alfabetu łacińskiego. Poza Bali, język angielski jest raczej mało znany, a na prowincji prawie wcale. W rejonach oddalonych od większych miast funkcjonują lokalne języki i dialekty.

Kuchnia

Podczas pobytu w Indonezji jeść będziemy w wykwintnych i ekskluzywnych restauracjach oraz lokalnych restauracyjkach. Będzie to typowa kuchnia indonezyjska oraz kuchnia europejska. Podstawę jadłospisu Indonezyjczyków stanowi ryż i warzywa, ale nasze posiłki będą dużo bardziej zróżnicowane. Śniadania w stylu europejskim – obfite i sycące, zaś ciepłe posiłki to egzotyczna, indonezyjska kuchnia, wzbogacona mięsem, rybami, owocami morza i tropikalnymi owocami.

Zakwaterowanie

Hotele**** i ***** , lokalne hotele, klimatyczne lodge oraz ekskluzywny kompleks willowy.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w większości krajów azjatyckich, również w Indonezji jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Indonezji. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtaniej można dzwonić do Polski z lokalnych automatów na kartę. Rozmowę można również zamówić na poczcie wówczas koszt za minutę to ok. 3 PLN. Wiele hoteli umożliwia wysłanie faxu. W większości miejsc (na Jawie i Bali) nie ma problemu z dostępem do Internetu.

Strefa czasowa

Indonezja leży w strefie czasowej przesuniętej w stosunku do Polski o siedem godzin.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego.

Mongolia

Telefon i Internet

W Kenii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 15 złotych.

Internet dostępny jest w hotelach w Nairobi, na wybrzeżu oraz niektórych lodgach na trasie wyprawy.

Klimat i pogoda

Mongolia położona jest w sercu kontynentu azjatyckiego, w bardzo dużym oddaleniu od mórz i oceanów, dlatego pozostaje pod wpływem klimatu kontynentalnego. Ogromne znaczenie wpływające na kształtowanie się cech klimatu ma wyżynny charakter kraju, średnia wysokość to 1600 m n.p.m. oraz różnorodne ukształtowanie powierzchni. Klimat kontynentalny cechuje się małą ilością opadów, małym zachmurzeniem, ciepłym latem, chłodną i długą zimą oraz dużymi amplitudami temperatur. Kraj rozciąga się między 50 a 40 stopniem szerokości geograficznej północnej, są to europejskie szerokości, dlatego układ pór roku pozostaje, z grubsza odpowiadający naszemu, europejskiemu. Średnie temperatury miesięcy letnich czerwiec - sierpień oscylują wokół 17 stopni w ciągu sięgając zazwyczaj ponad 25 stopni celsjusza, na pustyni Gobi dochodząc nawet do 40 stopni. W najzimniejszym miesiącu, lutym, temperatura spada poniżej -30 stopni. Większość opadów w Mongolii przypada na okres letni (czerwiec - wrzesień), wtedy ścierają się nad Mongolią masy powietrza polarno-kontynentalnego i zwrotnikowo-kontynentalnego. Zimą nad Mongolią ustala się stabilny wyż baryczny. Pamiętać należy o dużych zróżnicowaniach klimatycznych poszczególnych regionów. Okolice jeziora Chubsuguł są z reguły zimniejsze i bardziej deszczowe od pustynnego południa i stepowego centrum.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: na trekking i do jazdy konnej: Wygodne buty trekingowe z podeszwą z vibramu (specjalna guma o bardzo dobrej przyczepności na różnych podłożach). Warto zabrać ze sobą również  buty typu adidas, a także sandały i klapki.
 • ciepła odzież: Pamiętajmy, że choć podróżujemy latem, to na pustyni wieczorami temperatura potrafi spaść poniżej zera! Na dzienne amplitudy temp. ma też wpływ duża, średnia wysokość n.p.m., na której będziemy przebywać. Pakując bagaż należy pamiętać o ciepłej odzieży np.: polarowej, a także o kurtkach typu gore-tex, chroniących przed wodą i wiatrem. Polecamy także zabranie bielizny oddychającej, czapki i rękawiczek, które mogą okazać się przydatne o poranku.
 • letnia odzież: Klimat kontynentalny, jaki panuje w Mongolii, cechują gorące, suche, lato oraz duże amplitudy dzienne temperatur, w ciągu dnia. Szczególnie na pustyni, jest z reguły bardzo gorąco, 25 – 30 stopni Celsjusza w cieniu, a tego zazwyczaj jest niewiele. Pamiętajmy o zabraniu przewiewnej odzieży typu safari: krótkie spodnie, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, podkoszulki i koszule.
 • czapka z daszkiem
 • okulary przeciwsłoneczne
 • latarka, najlepiej typu „czołówka”
 • krem z wysokim filtrem (np.25);
 • środki przeciw komarom;
 • lornetka,
 • apteczka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty z sercem, płucami i ciśnieniem krwi lub cierpiące na inne długotrwałe i niebezpieczne dla zdrowia choroby, proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Prosimy w takich przypadkach, jeśli lekarz wyrazi zgodę na wyjazd, o zabranie niezbędnych leków, ich zakup na miejscu może być utrudniony lub wręcz niemożliwy. Nie stawiamy oczywiście wymogów wiekowych, ważne jest jednak dobre przygotowanie fizyczne, sprawność i jak zawsze na tego typu wyjazdach, młodość ducha. Zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica, dur brzuszny. Można się też zaszczepić przeciw boreliozie, przenoszonej przez kleszcze. Należy pamiętać o skompletowaniu podstawowej apteczki medycznej.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wyprawy towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia. Posiada on szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Azji – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. W wyjeździe do Mongolii mogą brać udział także dzieci.

Wizy

Dla obywateli krajów unii europejskiej przebywających na terenie Mongolii w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy od 30 dni wizy nie są wymagane.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Mongolii jest tugrik (T). Kurs jest płynny, w roku 2014 wynosi ok. 1 USD=1800 Tugrików. Wymiany dolarów amerykańskich i euro, możemy dokonywać w bankach i hotelach Ułan Bator, a w interiorze w stolicach ajmaków lub większych miastach (Dałanzagad, Karakorum, Moron). Można wymieniać czeki podróżne. Podczas wymiany zawsze należy zwrócić uwagę na prowizję i opłaty. Obecnie w Ułan Bator dynamicznie rozwija się sieć bankomatów i bez problemu można korzystać z karty płatniczej Visa lub Master. Pieniądze i dokumenty należy nosić przy ciele, w torebkach zaczepionych za pasek i chowanych wewnątrz spodni lub na szyi pod ubraniem. Wymagane są nowe dolary (wydane po roku 2006), wielkość nominału nie ma znaczenia.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie torba podróżna lub plecak. Każdy z uczestników powinien być wyposażony w bagaż transportowy o pojemności ok. 70 litrów oraz mniejszy na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów. Torba/plecak będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki, safari, będziemy zabierać małe plecaki z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny. Nie należy przytraczać niczego do torby lub plecaka na czas transportu. Torbę lub plecak na czas transportu można zapakować do specjalnego pokrowca. W związku z obecnymi przepisami kontroli bagażowej sugerujemy nie zamykać zamków bagażu na kłódki inne niż ze standardem TSA.

Transport

Po Mongolii będziemy poruszać się samochodami, a na krótkich odcinkach także na koniach i wielbłądach. W każdym ze środków transportu, nad bezpieczeństwem Państwa czuwać będą doświadczeni kierowcy i przewodnicy.

Języki

Językiem urzędowym w Mongolii jest mongolski. Należy on do ałtajskiej grupy językowej i jest daleko spokrewniony z tureckim i węgierskim. W Mongolii nie jest łatwo się porozumieć. Można próbować po rosyjsku,  ale język kolonizatorów jest jednak niezbyt lubiany i znany tylko najstarszej części społeczeństwa. Angielski przydaje się tylko w Ułan Bator i do rozmów z innymi podróżnikami. Inne języki są mało popularne, ale zdarzają się Mongołowie mówiący nawet płynną...polszczyzną.

Kuchnia

Mongołowie są buddystami, jednak ze względu na ciężkie warunki egzystencji już w XV w, dostali dyspensę dalajlamy na jedzenie mięsa. To ono stanowi główny składnik tutejszej lokalnej kuchni, głównie baranina, którą odnajdziemy w każdej potrawie, od zup po jednogarnkowe rodzaje mongolskiego „rissotto” (na bazie makaronu lub ryżu). Ubogą w warzywa i przyprawy dietę, uzupełniają mleko (koza, wielbłąd, koń, jak) i jego przetwory. Z mleka Mongołowie wyrabiają całą gamę produktów: słynny kumys (rodzaj sfermentowanego kefiru z 3 % alkoholu), twarde sery, ciasteczka i...destylują alkohol – arkhi. Kuriozum smakowym dla nas Europejczyków, jest też mongolska herbata sute caj, wywar herbaty, mleka, tłuszczu i soli. Kulinarny krajobraz Ułan Bator jest zdecydowanie bardziej urozmaicony. W stolicy można odbyć kulinarną podróż dookoła świata: Chiny, Indie, Ameryka, a nawet dania kuchni czeskiej.

Zakwaterowanie

Miejsca noclegowe, które proponujemy są unikalne i niezwykłe, wspaniale oddają filozofię naszego działania. Unikamy wielkich, turystycznych hoteli, zatrzymując się w miejscach oddających prawdziwą atmosferę Mongolii. Mongolia to kraj gdzie wielka, masowa turystyka ciągle nie dotarła. Brak tu kurortów, komfortowych stacji klimatycznych, baza noclegowa raczkuje, w zamian otrzymuje się niczym nie zakłócony kontakt z naturą. Zgodnie z filozofią naszego biura postaraliśmy się tak skomponować program i miejsca noclegowe, byście poznali Państwo atmosferą tego jednego z ostatnich nieskażonych miejsc globu. Odwiedzimy tradycyjne jurty rodzin mongolskich, a nocować będziemy w komfortowych ger campach (komercyjne jurtowiska). Na campach prysznice są dostępne w osobnych budynkach, a w najbardziej luksusowych eco campach będzie okazja aby odświeżyć się gotowanymi na parze ręcznikami. W Ułan Bator będziecie Państwo zakwaterowani w wygodnym hotelu.

Napiwki

Mongołowie, to niezwykle dumni, gościnni i przyjaźnie nastawieni, ale biedni ludzie. Podczas wizyt w ich domostwach w podzięce za poczęstunek i możliwość wytchnienia, należy pamiętać o zostawieniu drobnej sumy pieniędzy. Należy także zabrać ze sobą w interior, pewien zapas drobnych prezentów, jak np. długopisy, zapalniczki czy pocztówki z Polski, szczególnie pamiętajmy o obdarowywaniu dzieci i najstarszych członków rodziny.

Telefon i internet

Najtaniej do Polski można zadzwonić korzystając z kart telefonicznych. Są to karty do automatów (aparaty w hotelach) lub jeszcze tańsze karty międzynarodowe do telefonów stacjonarnych (również prosimy o pomoc w hotelu). Niestety karty dostępne są tylko w UB. W ważniejszych urzędach pocztowych, na terenie całego kraju można zamówić rozmowę międzynarodową. Połączenia realizowane są dość szybko, jednak są drogie. Telefony komórkowe mają ograniczony zasięg. Z poczty można też wysłać fax, koszt ok. 5 USD za stronę. Maila można wysłać z Ułan Bator i Dalandzadgad. Ceny w kafejkach internetowych wynoszą ok. 2-3 USD z godzinę.

Strefa czasowa

Lądując w Ułan Bator przesuwamy zegarki o 7 h do przodu w stosunku do czasu środkowo-europejskiego (Warszawa).

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności, ale w wielu z nich możliwość ładowania baterii będzie jedynie w określonych miejscach, np. na recepcji.  Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego.

Pamiątki

Wielbiciele pięknych i oryginalnych przedmiotów nie będą się nudzić i narzekać. Mongolia słynie np. z doskonałych wyrobów z kaszmiru, świetnej jakości broni białej. Można zaopatrzyć się w ręcznie wykonane akcesoria jeździeckie, pamiątki buddyjskie (tanki, posążki, różańce, młynki etc) i inne elementy rękodzieła ludowego (strój, tabakiery, naczynia).

 

Indie

Klimat

Zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo – monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej, w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski. W Indiach można wyróżnić trzy pory roku: zimę, lato, oraz porę deszczową (monsunową). Zima trwa od połowy listopada do marca i jest to najlepszy okres na podróże do Indii. Temperatury są wysokie, ale nie tak uciążliwe jak w lecie. Pora monsunowa, której towarzyszą ulewne deszcze zaczyna się z końcem maja i trwa do września, a na północnym wschodzie pod koniec października. Temperatura zaczyna wzrastać w lutym, w kwietniu jest już bardzo upalnie. Temperatury są wtedy szczególnie uciążliwe w głębi kraju (m.in. w stolicy Delhi). 

Zdrowie

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie wyprawy jest niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone. Proszę pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się na pewno środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

 

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie (lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce dostępna w biurze AFRICA line).

Strefy czasowe

W Indiach obowiązuje jedna strefa czasowa GMT + 5 godz 30 min. Czyli lądując w Indiach przestawiamy zegarki o 4 i pół godziny do przodu w stosunku do czasu zimowego w Polsce. Natomiast w stosunku do naszego czasu letniego o 3 i pół godziny do przodu. 

Napięcie elektryczne i gniazdka

Napięcie prądu w Indiach wynosi 230–240 V, przy częstotliwości 50 Hz. Sieć elektryczna obejmuje wszystkie większe miasta oraz miejscowości turystyczne. Gniazdka przypominają okrągłe europejskie, z tą jednak różnicą, że ich otwory są nieco większe, więc europejskie wtyczki nie tkwią w nich zbyt pewnie, co może powodować pewne zakłócenia pracy urządzeń.

 

 

Pieniądze

Walutą Indii jest rupia indyjska, dzieląca się na 100 pajs, (1 USD = 64 INR). Wybierając się do Indii warto zabrać ze sobą kartę płatniczą Visa, która umożliwi nam wypłatę gotówki na miejscu w bankomatach, czy też kartę kredytową. Warto za brać ze sobą dolary amerykańskie, lub euro, które można wymienić na miejscu, w hotelach, na lotnisku.

Ubrania i sprzęt

ODZIEŻ LETNIA: Należy zabrać ze sobą odzież cienka i przewiewną, typu safari: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas zwiedzania, podkoszulki, koszule, długie, przewiewne spódnice dla pań. Temperatury dniem oscylują pomiędzy 28-30*C. Konieczne jest zabranie stroju zakrywającego ramiona i kolana, gdyż będzie on niezbędny podczas zwiedzania świątyń.

CIEPŁA ODZIEŻ: Cienkie bluzy i kurtki wykonane z polaru są najodpowiedniejsze – są ciepłe, lekkie i bardzo szybko schną, przewiewne chusty i szale.

OBUWIE: Wygodne obuwie, sprawdzone na kilku wycieczkach. Taki typ obuwia znakomicie sprawdza się podczas zwiedzania. Dodatkowo polecamy zabrać sandały i klapki, a także obuwie typu casual.

POZOSTAŁY SPRZĘT: czapka z daszkiem, kapelusz, bądź chusta, latarka, krem z wysokim filtrem (np.25), środki przeciw komarom, lornetka, okulary przeciwsłoneczne, podręczna apteczka

Kuchnia

Kuchnia indyjska, jest jedną z najwspanialszych kuchni świata, charakteryzuje się różnorodnością, zaskakuje smakiem i zapachem. Indie będą z pewnością rajem dla miłośników curry, a także dań wegetariańskich, których wybór w Indiach jest bardzo duży. Kuchnia indyjska znana jest przede wszystkim ze stosowania ogromnej ilości przypraw i ostrych kontrastujących ze sobą smaków. Opiera się głównie na gotowanych i smażonych na głębokim oleju warzywach. W restauracjach lokalnych i hotelowych, będzie oferowany wybór kuchni indyjskiej jak i kontynentalnej. Kulinarne tło Indii tworzą przede wszystkim przyprawy i ich kombinacje. Najważniejsze z nich kurkuma, kmin rzymski, kolendra, kardamon, goździki, cynamon.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w Indiach jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców etc. za wykonaną usługę. Kwoty jakie zazwyczaj się daje nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Lotniska

Limit wagi wynosi 23 kg na bagaż główny. Limit wagi na bagaż podręczny to 5 - 8 kg. Nie należy przytraczać niczego do  Zalecamy zamykanie zamków na kłódki Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i inne cenne przedmioty, ale żadnych płynów! Warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM.

Porozumiewanie

Językiem oficjalnym Indii jest hindi. Język angielski pełni rolę języka pomocniczego. Ponadto w Indiach wyróżnia się ok 21 języków konstytucyjnych, dopuszczalnych jako języki wykładowe i urzędowe w określonych stanach.

Wizy

Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. W sprawie szczegółów dotyczących procedury ubiegania się o wizę oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie. Koszt wizy wynosi ok 257 PLN. Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do Indii. 

Peru

Klimat

W Peru nie można uniwersalnie określić warunków klimatycznych bowiem są one tak zróżnicowane jak występujące w tym kraju strefy fizycznogeograficzne. Na wybrzeżu i przylegających do niego zachodnich stokach Andów przeważa klimat podzwrotnikowy suchy kształtowany przez zimny prąd Humboldta, opady należą tutaj do rzadkości. Temperatury oscylują pomiędzy 16–22 stopniami. Najlepszą porą do pobytu na wybrzeżu jest okres pomiędzy listopadem a kwietniem z uwagi na pełne słońce i brak mgieł „wiszących” nad wybrzeżem w innych miesiącach. W górach mamy do czynienia z piętrowością klimatyczną. Wraz ze wzrostem wysokości spada temperatura. Generalnie w dolinach i kotlinach górskich temperatury kształtują się tak jak na wybrzeżu jednak wraz ze wzrostem wysokości maleją. Większe są także ich wahania. W miejscach na trasie  wyprawy w dzień temperatura oscylowała będzie w okolicach 16 – 20 stopni w dzień i około 5 - 10 stopni w nocy, listopad jest jednym z najcieplejszych miesięcy mimo rozpoczynającej się pod jego koniec pory deszczowej jednak możliwość opadów jest taka sama w ciągu całego roku.

Amazonia to przede wszystkim gorący i wilgotny klimat z temperaturami przekraczającymi nierzadko 30 stopni. Zdarzają się także zimne wiatry tzw. friajes wiejące z gór i schładzające powietrze do 10–15 stopni. Pora deszczowa w Amazonii przypada na miesiące pomiędzy końcem listopada, a kwietniem.

Zdrowie

Żadne szczepienie przed  wyjazdem do Peru nie są obowiązkowe. Zalecane to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Na naszej trasie nie ma w zasadzie ryzyka zachorowania na cholerę ani malarię, jednakże podczas pobytu w Amazonii zaleca się profilaktykę antymalaryczną. Z uwagi na to że większa część wyprawy przebiega na obszarach położonych powyżej 2500 m n.p.m osoby mające problemy z sercem lub układem krwionośnym proszone są o konsultacje z lekarzem. Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się na pewno środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Strefy czasowe

W listopadzie różnica czasu między Polską a Peru 6 godzin, tak więc jest tam 6 godzin wcześniej niż w Polsce.

Napięcie elektryczne i gniazdka

W Peru stosowane są gniazdka i wtyczki typu europejskiego, a napięcie wynosi 220V. W Peru pojawiają się też wtyczki z dwoma płaskimi bolcami, ale przystosowane do nich gniazdka są odpowiednie również dla europejskich wtyczek.

Pieniądze

W Peru środkiem płatniczym jest nowy sol (Nuevo Sol PEN) 1 USD = 2,5 PEN.  Nie ma żadnych problemów z wymianą dolarów amerykańskich czy euro, często jednak z 1-2 % prowizją dla punktu wymiany. Bez problemu również wypłacimy pieniądze z banku (tylko w większych miastach) używając najbardziej znanych kart kredytowych jak Visa, Mastercard czy Diners Club. Zwykle przy transakcji pobierana jest opłata prowizyjna rzędu 5- 8%. Polecamy noszenie własnej gotówki „przy ciele” w torebkach zaczepionych za pasek i chowanych  wewnątrz spodni.

Torebki z pieniędzmi i dokumentami powinny być wyłożone od wewnątrz folią zabezpieczającą przed zamoczeniem ich zawartości. Polecane jest wykonanie kserokopii paszportu, którą w razie konieczności można szybko zalegalizować w ambasadzie polskiej w Limie, a następnie wykorzystywać zamiast oryginału dokumentu.

Ubrania i sprzęt

OBUWIE

Wygodne obuwie usztywniające kostkę, najlepiej wodoodporne i sprawdzone na kilku wycieczkach. Taki typ obuwia znakomicie sprawdza się podczas trekkingów górskich czy na lodowiec oraz chroni stopę podczas wycieczek po dżungli. Dodatkowo polecamy zabrać sandały i klapki, a także obuwie typu casual.

LETNIA ODZIEŻ

Należy zabrać ze sobą odzież przewiewną krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas zwiedzania i trekkingu, podkoszulki, koszule.

CIEPŁA ODZIEŻ

Bluzy i kurtki wykonane z polaru są najodpowiedniejsze – są ciepłe, lekkie i bardzo szybko schną. W Patagonii i w górskich obszarach Peru warto ubierać się „na cebulkę”. Jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z gore-texu i jego pochodnych.  

POZOSTAŁY SPRZĘT

 • czapka z daszkiem, ciepła czapka, rękawiczki
 • latarka
 • krem z wysokim filtrem (np.25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka
 • okulary przeciwsłoneczne

Kuchnia

Kuchnia peruwiańska jest tak zmienna jak strefy geograficzne tego kraju. Każda strefa posiada swoje specyficzne dania, które rzadko występują na innych obszarach. Zaczynając od wybrzeża, samo przez się nasuwa się skojarzenie z rybami i owocami morza. Tak naprawdę to nigdzie na całym świecie nie ma tak smacznych i świeżych owoców morza, dar ten zawdzięczają Peruwiańczycy zimnemu prądowi Humboldta, w którego zasięgu znajdują się jedne z najobfitszych zasobów wszelkich morskich żyjątek. I tak, będąc na wybrzeżu nie sposób nie spróbować ceviche  - czyli małży lub krewetek, kawałków ryby, czy też ośmiornic i kalmarów marynowanych w sosie z cytryny i podawanych ze słodką cebulą, wszelkich ryb robionych pod każdą postacią czy małży zapiekanych w muszlach z parmezanem!!! Góry oferują przede wszystkim specjały z mięsa alpaki, a także grillowane świnki morskie będące podstawą wyżywienia ludności andyjskiej od tysiącleci. Dodatkowo nie można zapomnieć, iż Peru to ojczyzna ziemniaka, których je się tu dużo i pod każdą niemal postacią. Do tego dochodzi kukurydza (inna w smaku niż spotykana w Polsce kukurydza słodka), papryka i szereg innych warzyw. Typowe dla tego terenu są: quinoa oraz oclla - rośliny andyjskie wykorzystywane szeroko w kuchni peruwiańskiej. W Puszczy Amazońskiej króluje maniok, kolejna bulwa pochodząca z Ameryki Południowej, charakteryzująca się swym specyficznym smakiem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Łacińskiej jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców etc. za wykonaną usługę. Kwoty jakie zazwyczaj się daje nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Lotniska - bagaże

Limit wagi wynosi 23 kg na bagaż główny. Limit wagi na bagaż podręczny to 5 - 8 kg. Nie należy przytraczać niczego do  Zalecamy zamykanie zamków na kłódki Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i inne cenne przedmioty, ale żadnych płynów! Warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM.

Porozumiewanie - języki obce

Językiem urzędowym w Peru i Argentynie jest hiszpański i praktycznie tylko w tym języku można się porozumiewać; angielski nie jest w użyciu i nie jest powszechnie znany. Jedynie w dużych miastach istnieje prawdopodobieństwo porozumiewania się w języku angielskim.

 

Alaska

Klimat i pogoda

W części południowej  Alaski klimat jest umiarkowany chłodny, natomiast na dalekiej północy subpolarny. Zakres zmian temperatury powietrza w ciągu roku oscyluje w zimie od -51º C do +32 º C w lecie. Zima trwa, aż 9 miesięcy, jest długa i mroźna. Za najlepsze miesiące do podróży po Alasce uznaje się okres letni między czerwcem a sierpniem, gdy średnia temperatura wynosi miedzy 16º C a 27ºC.

Ubrania i sprzęt

Temperatury latem, na przełomie lipca oraz sierpnia są przyjemne i wynoszą między 16, a 27 stopni C. Proponujemy strój wygodny do podróżowania, wygodne buty sportowe, lekkie ubrania na pierwszą warstwę, cieplejsza część wierzchnia bluza, czy polar, oraz trzecia warstwa kurtka wiatrówka, czy też przeciwdeszczowa. Podczas rejsu statkiem na Kenai Fjords, rekomendujemy zabranie ze sobą szalika, czapki, oraz rękawiczek, gdyż odczuwalna temperatura może być dość niska.

Warto zabrać:  

Czapkę z daszkiem lub inne nakrycie głowy

Krem z wysokim filtrem (min 30)

Środki przeciwko komarom

Okulary przeciwsłoneczne

 

Lornetka przyda się podczas podziwiania natury

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. 

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Od osób przyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

 

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu– najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana.

 

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez Konsula Stanów Zjednoczonych, nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.  Koszt wizy ok 160 USD/ 1os. 

Pieniądze

Jednostką monetarną w Stanach Zjednoczonych jest Dolar Amerykański, USD. 1 USD = ok 3,7 PLN. W odwiedzanych miejscach karty kredytowe są w powszechnym użyciu. Działają karty zarówno Visa jak i MasterCard.

Języki

Językiem obowiązującym na Alasce jest język angielski.

Kuchnia

Typowa kuchnia Alaski opiera się o dania z owoców morza (krab królewski, krewetki, langusty), ryby, jak np. łosoś. Innym używanym typem mięsa jest mięso łosi, reniferów, fok, morsów oraz ptaków. Typowymi przekąskami są suszone mięsa ryb lub reniferów, a wśród owoców i warzyw dominują jagody oraz borówki, wykorzystywane w sosach  i deserach. W kuchni wykorzystuje się również korzenie roślin i wodorosty. 

Napiwki

W restauracjach, zwyczajowo pozostawia się ok 10 - 15% napiwku wartości rachunku. W hotelach, obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok 1 USD/bagaż. 

Telefon i internet

Telefony: W zależności od hotelu połączenie telefoniczne wewnątrz Alaski są często bezpłatne. Każdorazowo prosimy upewnić się o tym na recepcji. Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne w kiosku.

 

Telefony komórkowe: W zależności od regionu, na Alasce mogą pojawiać się utrudnienia w pozyskaniu zasięgu i wykonywaniu połączeń, pomimo aktywnego roamingu. 

Strefy czasowe

Alaska leży w strefie czasowej ( GMT – 8), - 10h w stosunku do czasu Polskiego.

Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. Ten problem można jednak rozwiązać, zabierając ze sobą przejściówkę do kontaktu. Jej kupno jest o wiele trudniejsze już na terenie Stanów.

USA

Klimat i pogoda

Stany Zjednoczone są olbrzymim krajem o bardzo zróżnicowanym klimacie. W tym samym czasie gdy mieszkańcy Florydy cieszą się upalną, słoneczną pogodą, mieszkańcy niektórych stanów północnych mogą odśnieżać zasypane podwórka.

Nasze programy dopasowujemy optymalnie, tak aby można było cieszyć się najlepszą możliwą pogodą na danym obszarze i wygodnie eksplorować amerykańskie atrakcje.

Klimat południowego zachodu USA ma cechy klimatu półpustynnego lub pustynnego a obszary wyżej położone dodatkowo klimatu górskiego. Oznacza to duże dobowe wahania temperatury, często dużą ekspozycję na słońce i wiatr. Klimat północnego wschodu USA bardziej przypomina cechy klimatu w Polsce, z występowaniem czterech pór roku.

Ubrania i sprzęt

Proponujemy strój wygodny do podróżowania, wygodne buty sportowe, lekkie ubrania na pierwszą warstwę, cieplejszą część wierzchnią: bluzę lub polar, sugerujemy również zabrać kurtkę wiatrówkę czy przeciwdeszczową.

Warto zabrać:

Czapkę z daszkiem lub inne nakrycie głowy

Krem z wysokim filtrem (min. 30)

Środki przeciwko komarom

Okulary przeciwsłoneczne

Lornetkę

Klapki i strój kąpielowy

Zdrowie i szczepienia

Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podróżowania po Stanach Zjednoczonych.

Opieka medyczna w USA jest powszechnie dostępna i na wysokim poziomie. Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Podróżowanie po terenach pustynnych i górskich wiąże się z dużą ekspozycją na słońce i wiatr. Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu się czy zabezpieczeniu przed promieniowaniem słonecznym UV.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu– najczęściej jest to autor programu wyprawy. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana.

Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych jest stosunkowo bezpieczne, należy zachować podstawowe środki ostrożności. Za najmniej bezpieczne uważa się biedne dzielnice wielkich miast. Wszelkie dodatkowe informacje przekaże Państwu przewodnik.

 

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Obywatele polscy muszą posiadać wizę wydaną przez Konsula Stanów Zjednoczonych, nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Koszt wizy to ok. 160 USD/ 1os. Przedstawicielstwa dyplomatyczne USA w Polsce znajdują się w Warszawie i Krakowie. Konsulat w Krakowie obsługuje mieszkańców województw południowych: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Mieszkańców wszystkich pozostałych województw obsługuje Sekcja Konsularna Ambasady USA w Warszawie.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Stanach Zjednoczonych jest Dolar Amerykański, USD. 1 USD = ok. 4,0 PLN. W odwiedzanych miejscach karty kredytowe są w powszechnym użyciu. Działają karty zarówno Visa jak i Master Card.

Języki

Językiem obowiązującym w Stanach Zjednoczonych jest język angielski. W wielu stanach przydatna może okazać się znajomość języka hiszpańskiego.

Kuchnia

Kuchnia amerykańska łączy w sobie wiele smaków. Na przestrzeni dziesięcioleci z tradycji przynoszonych wraz z napływem imigrantów z różnych stron świata wykształciła się kuchnia stanowiąca zlepek ich kulinarnych doświadczeń. Z pewnością w Stanach warto spróbować doskonałych steków i burgerów, ryb, pizzy w stylu nowojorskim, dań z grilla. Dodatkowo każdy region USA posiada swoje własne kulinarne tradycje. Amerykanie uważają, że najlepszego homara można dostać w Maine, na steka najlepiej wybrać się do któregoś ze stanów Środkowego Zachodu, a łososia koniecznie spróbować w Oregonie lub Waszyngtonie.

Napiwki

W restauracjach zwyczajowo pozostawia się napiwek wynoszący około 10 - 15% wartości rachunku. W hotelach obsłudze pomagającej z bagażem sugerujemy pozostawienie ok 2 USD/bagaż.

Telefon i internet

Połączenia w ramach roamingu są stosunkowo drogie, w związku z czym sugerujemy zakupić lokalne karty telefoniczne w kiosku. W zależności od regionu mogą pojawiać się problemy z zasięgiem. Dotyczy to zwłaszcza obszarów górskich, pustynnych i z dala od skupisk ludności. Większość hoteli i restauracji oferuje bezpłatne połączenie z Internetem poprzez sieć Wi-Fi.

Strefy czasowe

Stany Zjednoczone ze względu na duży rozmiar znajdują się w kilku strefach czasowych. Pomiędzy Los Angeles a Nowym Jorkiem jest 3 godziny różnicy. W USA jest od 6 do 9 godzin wcześniej niż w Polsce.

Elektryczność

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, zabierając ze sobą przejściówkę do kontaktu. Jej kupno może być o wiele trudniejsze już na terenie Stanów Zjednoczonych, dlatego warto zaopatrzyć się w nią jeszcze w Polsce.

Kolumbia

Klimat i pogoda

Kolumbia mimo, że leży na równiku jest zupełnie wyjątkowa pod względem klimatycznym. Ze względu na przecinające ten kraj wysokie Andy mamy tu do czynienia z całym wachlarzem warunków pogodowych, od tropikalnych Karaibów, po pokryte śniegiem góry. Różnorodność klimatu wpływa na bogactwo flory i fauny. Pora deszczowa - czyli tzw. kolumbijska zima, występuje tu od kwietnia do czerwca oraz od sierpnia do listopada. Przez resztę roku występuje pora sucha – czyli kolumbijskie lato. Praktycznie przez cały rok można spodziewać się ciepłej temperatury. 

Zdrowie

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. 

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Od osób przyjeżdzających do Kolumbii z Polski nie są wymagane szczepienia. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline

Wizy

Obywatele RP mogą przebywać w celach turystycznych na terenie Kolumbii bez wiz do 90 dni. Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą, należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej) Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych.

Pieniądze

Walutą Kolumbii jest peso kolumbijskie. 1 Peso dzieli się na 100 centavos. Czasem płacić można również w dolarach amerykańskich. Z wymianą nie ma zwykle problemu, najlepiej i niebezpiecznej wypłacać pieniądze w bankomacie. 

Porozumiewanie

Zdecydowanie hiszpański – który jest również językiem urzędowym Kolumbii. Angielski jest dość powszechnie używany wśród ludzi młodych w dużych miastach i miejscach turystyczny. Poza nimi znacznie mniej. 

Kuchnia

Kuchnia kolumbijska jest z jedną największych atrakcji Kolumbii. Jest ona rezultatem mieszanki trzech kultur: indiańskiej, afrykańskiej i hiszpańskiej. Kuchnia różni się również między regionami, np., na Karaibach przeważają dania z kokosem, np. ryz z kokosem, lemoniada kokosowa, smażone morskie ryby, zimne potrawy z krewetek. W Andach przeważają dana ziemniaczane i mączne, jak ziemniaczana zupa z Bogoty, smażone pierożki z mięsem.  W regionie kawy można skosztować dań z pieczoną na grillu wątróbką, kukurydzianych placków oraz oczywiście najlepszej na świecie kawy!

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Południowej jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców. Kwoty zwykle nie są wysokie i są zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Strefy czasowe

Kolumbia znajduje się w strefie czasowej GMT - 5, co oznacza, że różnica czasu miedzy Polską a Kolumbią wynosi – 6 h

Napięcie elektryczne i gniazdka

W Kolumbii tak samo jak w Stanach Zjednoczonych, obwiązuje 120 V.

Chcę jechać!

Doskonale - oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Wybierz podróż swoich marzeń z katalogu podróży albo skontaktuj się z nami telefonicznie +48 22 621 56 59 lub mailowo - info@africaline.pl.

Koszty i wydatki

Cena wyprawy obejmuje: przeloty międzynarodowe i wewnętrzne, zakwaterowanie, transport w krajach docelowych, wyżywienie, opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach, opiekę polskojęzycznego przewodnika oraz ubezpieczenie.

Jedynym dodatkowym kosztem wyprawy są opłaty wizowe (wyszczególnione w sekcji informacje praktyczne) oraz opłaty za zakup pamiątek lub nadprogramowych usług oferowanych przez hotele (wskazanych jako „opcjonalne” w programie podroży).

Wliczony w cenę wyprawy pakiet ubezpieczeniowy Signal Iduna pokrywa: koszty leczenia i natychmiastowej pomocy assistance do 30 000 EUR, NNW do 16 000 PLN oraz ubezpieczenie bagażu do 2 000 PLN Ubezpieczeniem są objęte choroby przewlekłe.

Opieka przewodnika

Docenić Afrykę znaczy tyle, co zrozumieć ją… W programach naszych podróży kładziemy ogromny nacisk na zapoznanie uczestników z kulturą kontynentu. Przewodnikami uczestników wypraw są eksperci w tej dziedzinie, posiadający szeroką wiedzą o odwiedzanym kraju, wieloletnie doświadczenie w podróżowaniu i szeroką sieć kontaktów w miejscowym środowisku.

Członkowie i współpracownicy naszego zespołu są obyci z lokalnymi zwyczajami i biegle posługują się językami obowiązującymi na terenie krajów, do których docieramy – angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, a także suahili. Część z nich na stałe mieszka w Afryce.

W czasie wyprawy opiekun – autor programu wyprawy – jest do pełnej dyspozycji uczestników, co w połączeniu z ograniczeniem wielkości grupy do kilku osób gwarantuje bezpieczne i komfortowe odkrywanie Afryki.

Podróże na zamówienie

Marzysz o wyjątkowej i niepowtarzalnej podróży po Afryce z rodziną lub przyjaciółmi? Z przyjemnością pomożemy Ci w opracowaniu indywidualnego programu - niezależnie od tego kiedy i dokąd chcesz dotrzeć i jakich oczekujesz emocji.

W każdym kraju wybraliśmy najciekawsze atrakcje - miejsca, grupy etniczne i widowiska, które warto zobaczyć. Zaznaczaj te, które najbardziej Cię zainteresowały. Prześlij do nas utworzoną w ten sposób listę, a my opracujemy na jej podstawie Twój indywidualny program podróży i skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia naszej propozycji.

Możesz także skontaktować się bezpośrednio z naszym zespołem - +48 22 621 56 59, info@africaline.pl

© 2016 Africaline.