Indonezja

Indonezja - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Zakwaterowanie Napiwki Telefon i internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Indonezja położona jest w strefie równikowej. Średnie roczne temperatury na nizinach wahają się w okolicach 28 - 33°C, natomiast w górach są one uzależnione od wysokości. Temperatury w ciągu nocy zazwyczaj oscylują w granicach 20 - 25°C. W Indonezji pora deszczowa nie jest intensywna. Zazwyczaj rozpoczyna się na przełomie października i listopada i trwa do marca lub początku kwietnia. Natomiast pora sucha zaczyna się w maju i trwa do końca października.

Ubrania i sprzęt

 • obuwie: najlepiej zabrać ze sobą niskie buty trekingowe lub turystyczne. Buty powinny być dobrze dopasowane do stopy, niezbyt luźne i wygodne. Warto zabrać ze sobą również buty typu adidas, a także sandały i klapki pod prysznic. Przydadzą się również buty typu casual;
 • ciepła odzież: chociaż będziemy znajdowali się w strefie podrównikowej, wieczory mogą być chłodne zwłaszcza, że znaczna część trasy przebiega przez wyżyny leżące na wysokości od 1000 do 1500 m n.p.m.. Z tego też powodu oprócz odzieży letniej należy zabrać ciepłe ubrania – długie spodnie i bluzy z długim rękawem. Optymalna będzie bluza polarowa. Jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z gore-texu i jego pochodnych. Na Bromo temperatura może spaść nawet do około 5°C, więc przydadzą się czapki i rękawiczki;
 • letnia odzież: przewiewna odzież typu safari: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas pieszego safari, podkoszulki i koszule. Temperatury dniem oscylują pomiędzy 18 – 30°C;
 • strój kąpielowy;
 • maska i fajka do snorkellingu (dla chętnych);
 • okulary z mocnym filtrem UV;
 • czapka z daszkiem lub kapelusz (lub inne nakrycie głowy);
 • latarka, najlepiej tzw. „czołówka”
 • krem z wysokim filtrem (minimum 25);
 • środki przeciw komarom;
 • lornetka.

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie wyprawy może wystąpić niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone. Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza obowiązkowo powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica, polio i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie (lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce dostępna w biurze AFRICA line).

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wyprawy towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia. Posiada on szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Azji – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana.

W wyjeździe do Indonezji mogą brać udział także dzieci.

Wizy

Polaków wyjeżdżających do Indonezji obowiązują wizy. Najpopularniejsza jest trzydziestodniowa wiza turystyczna, którą można nabyć po przylocie do kraju na lotnisku lub w Ambasadzie Indonezji w Warszawie.

My formalności wizowe załatwimy bezpośrednio po przylocie na lotnisku w Dżakarcie. Należy pamiętać, aby paszport był ważny minimum przez 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Indonezji i posiadał co najmniej jedną wolną stronę. Koszt wizy to 25 USD.

Podróżując po Indonezji samolotem warto wiedzieć, że obowiązują opłaty wylotowe. Za wylot poza granice kraju z dowolnego lotniska należy zapłacić 150 tys. rupii. Natomiast w przypadku lotów wewnątrz kraju za wylot z lotniska w Jakarcie płaci się 40 tys. rupii a z pozostałych lotnisk o 10 tys. rupii mniej. Kwoty te wyglądają na duże, ale jeden dolar to około 12 000 rupii. Opłaty te przyjmowane są TYLKO w gotówce.

Pieniądze

Waluta kraju to rupia indonezyjska. Jedna rupia dzieli się na 100 senów. 1 USD to około 12 000 Rupii W dużych miastach na Jawie i Bali nie ma problemu z dostępem do bankomatów oraz kantorów wymiany walut. Najlepiej posiadać kartę Visa lub Maestro, gdyż są one akceptowane w niektórych hotelach, restauracjach i dużych sklepach. Można też wymienić czeki podróżne, należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznych miejscach.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie torba podróżna. Każdy z uczestników powinien być wyposażony w główny bagaż o pojemności ok. 70 litrów, oraz mniejszy, na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów (torbę na ramie lub plecak). Limit wagi na bagaż główny na większości połączeń lokalnych wynosi 20kg i 5-8kg na bagaż podręczny. Na niektórych odcinkach limit wagi bagażu głównego to 15kg, ale jest możliwość dokupienia dodatkowych kilogramów, ceny wahają się od 0,5 do 1,5 USD za kilogram.

Na czas transportu nie należy niczego przytraczać niczego do plecaka. Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny oraz kosztowne rzeczy. Należy jednak pamiętać, że nie może być w nim ŻADNYCH PŁYNÓW!! Ponadto, warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM. Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne u organizatora, w biurze.

Transport

Ponieważ Indonezja jest krajem wyspiarskim będziemy się po niej przemieszczać różnymi środkami transportu zaczynając od samochodów osobowych, poprzez terenowe jeepy, promy, motorówki, samoloty a nawet konie.

Języki

Językiem urzędowym jest bahasa indonesia, czyli język indonezyjski. Ponieważ język ten powstał na bazie języka malajskiego to jest do niego bardzo podobny. Zapisywany jest on przy pomocy alfabetu łacińskiego. Poza Bali, język angielski jest raczej mało znany, a na prowincji prawie wcale. W rejonach oddalonych od większych miast funkcjonują lokalne języki i dialekty.

Kuchnia

Podczas pobytu w Indonezji jeść będziemy w wykwintnych i ekskluzywnych restauracjach oraz lokalnych restauracyjkach. Będzie to typowa kuchnia indonezyjska oraz kuchnia europejska. Podstawę jadłospisu Indonezyjczyków stanowi ryż i warzywa, ale nasze posiłki będą dużo bardziej zróżnicowane. Śniadania w stylu europejskim – obfite i sycące, zaś ciepłe posiłki to egzotyczna, indonezyjska kuchnia, wzbogacona mięsem, rybami, owocami morza i tropikalnymi owocami.

Zakwaterowanie

Hotele**** i ***** , lokalne hotele, klimatyczne lodge oraz ekskluzywny kompleks willowy.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w większości krajów azjatyckich, również w Indonezji jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Indonezji. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtaniej można dzwonić do Polski z lokalnych automatów na kartę. Rozmowę można również zamówić na poczcie wówczas koszt za minutę to ok. 3 PLN. Wiele hoteli umożliwia wysłanie faxu. W większości miejsc (na Jawie i Bali) nie ma problemu z dostępem do Internetu.

Strefa czasowa

Indonezja leży w strefie czasowej przesuniętej w stosunku do Polski o siedem godzin.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Jakarta

to stolica i największe miasto Indonezji. Powstało ono w IV wieku i było wówczas ważnym portem Królestwa Sunda.

Kraton

inaczej Kraton to pałac sułtański zbudowany w 1755-1795 roku w Jogyakarcie. Można w nim zobaczyć między innymi komnaty ceremonialne, salę tronową, meczet oraz pawilony dla gości.

batik

jest tradycyjną techniką zdobienia tkanin. Polega na rysowaniu roztopionym woskiem na takninie różnego rodzaju wzorów a następnie farbowaniu całej tkaniny. Miejsca pokryte woskiem nie farbują się. Proces ten można wykonywać wielokrotnie aby uzyskać wielokolorowy wzrór. Gdy wzór na tkaninie jest skończony wystarczy ja wyprasować przez papier aby pozbyć się wosku.

Parabanam

jest to jeden z najbardziej znanych na świecie, imponujący kompleks hinduistycznych świątyń z IX wieku, poświęconych bogom Śiwie, Wisznu i Brahmie. Ze względu na znaczenie historyczne i kulturowe Prambanan w roku 1991 został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Borobudur

jest jedną z największych świątyń buddyjskich na świecie, powstałą w IXw. na szczycie wzgórza. Borobudur ozdabiają 2672 reliefy i 504 statuy Buddy. Świątynia ma piramidalny kształt i składa się z sześciu platform kwadratowych, na których położone są trzy platformy kołowe. Główna stupa otoczona jest 72 mniejszymi perforowanymi, w których znadują się pominiki Buddy. Piramidalna konstrukcja świątyni odzwierciedla buddyjską wizję świata.

wulkan Bromo

czynny stratowulkan znajdujący się na wschodzie Jawy, wewnątrz kaldery Tengger. Wewnątrz której znajdują się jeszcze cztery inne wulkany. Ponadto, z punktu widokowego na Mt. Penanjakan widoczny jest także najwyższy szczyt Jawy, czyli wulkan Semeru. Wszystkie one o wschodzie słońca tworzą niezwykły i zapierający dech w piersiach krajobraz.

Kawah Ijen

jest to kompleks stratowulkanów znajdujący się w kalderze o średnicy 20km. Wewnątrz jednego z wulkanów znajduje sie kopalnia siarki oraz turkusowe jezioro o niezwykle kwasnej wodzie (pH poniżej 0,3). Po stromych zboczach krateru wspinają się, czesto na boso lub w klapkach, pracownicy kopalni, którzy w koszach przewieszonych przez barki noszą od kilku do kilkudziesięciu kilogramów siarki. W oparach siarki wydobywających się z wnętrza krateru trudno jest oddychać przez co miejsce to jest równie piękne co przerażające.

Pura Besakih

jest to najważniejsza i najbardziej święta balijska świątynia hinduistyczna. Położona jest na zboczu góry Agung. Choć powstała w VIII wieku to wciąz ją przebudowywano i rozbudowywano. Obecnie zkłada się z 200 budowli połaczonych schodami i tarasami. Cały kompleks w 1995 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Góra Agung

jest stratowulkanem i najwyższym szczytem Bali. Góra ta, ze względu na swoja wysokość (3031 m) wpływa na klimat całej okolicy sprawiając, że chmury zatrzymują się po stronie zachodniej przez co jest ona nawodniona i zielona natomiast na wschodzie gdzie nie pada jest jałowo.

Kintamani

jest niewielką wisoką na wschodnim zboczu kaldery wulkanu Batur. Rozpościera się z tąd widok nie tylko na wulkan ale także na jezioro Batur.

kopi Luwak

to najdroższa kawa świata. Sam proces obróbki ziaren kawy wielu osobom wydaje się odstraszający. Kopi luwak to bowiem owoce kawowca, które przeszły przez układ pokarmowy łaskuna muzanga, nazywanego popularnie cywetą lub luwakiem. Ponieważ nasiona nie ulegają strawieniu to wydobywa się je z odchodów cywety, czyści i poddaje dalszej obróbce jak każda kawę. Ponieważ nasiona zostały nadtrawione i lekko sfermentowały w przewodzie pokarmowym zwierżecia, kawa ma niezwykle delikatny smak pozbawiony typowej goryczki.

Tirta Empul

to świątynia i publiczne łaźnie wybudowane na świętych źródłach, z których Balijczycy czerpią wodę niezbędną do codziennych ceremonii. Za każdym razem, odwiedzając Tirta Empul, można zobaczyć całe rodziny Balijskie zażywające rytualnych kąpieli, które ponoć nie tylko mają właściwości oczyszczające (w sensie magicznym), ale też uzdrawiające i odmładzające!

Gunung Kawi

to tysiącletnie grobowce królewskie oraz ruiny starożytnego klasztoru buddyjskiego, położone w uroczej dolinie otoczonej dżunglą.

Ubud

to miasto literatury i sztuki. Położone pośród zielonych pól ryżowych jest inspiracją dla wielu artystów. Koniecznie trzeba odbyć tutaj spacer wzdłuż głównej ulicy Jalan Raya Ubud oraz po Parku Małp (Monkey Forest).

Jati Luwih

to największe i najpiękniejsze tarasy ryżowe na Bali ułożone na zboczach Góry Batukaru. Znajdują się one na wysokości ok. 700m n.p.m. dzięki czemu panuje tutaj przyjemnie orzeźwiający klimat.

Park Narodowy Komodo

chyba najsłynniejszy z 50 indonezyjskich parków narodowych. Utworzono go w 1980 roku a już rok póxniej wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park zamieszkały jest przez endemiczny gatunek gadów, waranów z Komodo.

smoki z Komodo

czyli warany z Komodo są nawiększymi na świecie żyjącymi współcześnie jaszczurkami. Mimo iż wyglądają one na ociężałe i powolne to warto wiedzieć, że na krótkim odcinku waran z Komodo może biec z szybkością do 20 km/h. Potrafi też pływać w pogoni za ofiarą. Dodać też należy, że posiada on jad a w jego ślinie żyje ok. 50 bakterii w związku z czym ugryzienia są niezwykle niebezpieczne.

Toradżowie

to lud zamieszkujący region Południowego Sulawesi. Dawniej byli animistami a obecnie wyznają protestantyzm. Ich tradycyjne, intensywnie czerwone stroje ozdabiają dodatki z małych, wielokolorowych szklanych koralików. Lud ten znany jest przede wszystkim z powodu stosunkowo krwawego rytuału pogrzebowego oraz naturalnej wielkości postaci wykonanych z drewna chlebowca nazywanych Tau Tau. Postacie te mają jak najwierniej przypominać zmarłe osoby. Ustawia się je w specjalnie wykutych w tym celu loggie na zewnątrz skały, w której znajduje się trumna.

Tongkonan

to tradycyjne domy Toradżów z charakterystycznymi dachami wzniesionymi z przodu i tyłu ku górze oraz pięknymi, symbolicznymi płaskorzeźbami. Kształt dachu zgodnie z ludowymi pieśniami ma przypominać łodzie, którymi Toradżowie dostali się przed wiekami z Pongko na Celebes. Geometryczne wzory płaskorzeźb ozdabiają każdą wolną przestrzeń. Mają geometryczne kształty i pomalowane są na biało, czerwono, żółto i czarno, czyli przy użyciu świętych dla Toradżów kolorów. Domy zawsze skierowane są na osi północny wschód - południowy zachód ponieważ zgodnie z wierzeniami Toradżów tak właśnie położone są królestwa ich przodków.

Bugisi

nazywani są inaczej Bugijczykami. Słyną jako doskonali szkutnicy i żeglarze. Prawdopodobnie lud ten ma korzenie w Południowych Chinach a dokładniej w Tajwanie. Ciekawostką jest fakt, że Bagijczycy wyróżniają 5 różnych płci.

jezioro Tempe

nazywane w Sulawesi Danau Tempe, to jezioro (o powierzchni 13 tys. hektarów) na którym lokalna społeczność rybaków wybudowała imponującą wioskę na wodzie. Dmy wybudowane są na palach gdyż głębokość jeziora zmienia się w ciągu roku i może osiągać do 10m. Urokowi jeziora dodają pływające zielono-fioletowe dywany kwitnących hiacyntów wodnych. Tempe jest idealne nie tylko dla miłośników bliskich spotkań z odmiennymi kulturami ale także dla wędkarzy i fascynatów ornitologii.

Bira

to nadmorski kurort z niezwykłymi, białymi plażami o drobiniutkim piasku. Jest to prawdziwy raj dla miłośników wypoczynku, opalania i nurkowania. W okolicy znajduje sie wiele ciekawych jaskiń i zachwycające rafy koralowe o niezwykłej bioróżnorodności. Lokalna ludność zajmuje się nie tylko połowem ryb ale także tkactwem i szkutnictwem, z których słynie.

phinisi

to tradycyjne indonezyjskie, dwumasztowe łodzie. Budowane są one ręcznie z drewna przez plemię Konjo będące podgrupą Bugijczyków. Każdemu etapowi budowy przypisany jest odpowiedni rytuał, który nalezy wykonać aby łódź nie miała na morzu problemów. Łódź taka może mieć od 20 do 35 metrów długości i ważyć aż 350 ton! Maszty mogą się wznosić nawet 30 metrów nad pokład. Żaglowce te są imponująco piękne i do dnia dzisiejszego uważane są za jedne z najlepszych na świecie pływających towarowców.

Bali

Indonezyjska wyspa archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Na Bali znajduje się wulkaniczne pasmo górskie, z najwyższym szczytem Agung o wysokości 3142 m n.p.m. Znaczną część wyspy porastają lasy tropikalne. Bali znane jest na całym świecie z pięknych plaż, oryginalnego folkloru, architektury, rzeźby, malarstwa, a także muzyki i tańca. Na Bali uprawia się ryż, kawę, kakaowiec, pieprz, wanilię, goździkowiec, trzcinę cukrową i drzewa owocowe. 

Waran z Komodo

endemiczny gatunek gada z rodziny waranów, nazywany "smokiem z Komodo", to największa współcześnie żyjąca jaszczurka, występująca w Indonezji, na wyspach Komodo, Rinca i Flores. Warany osiągają długość do 2,5 - 3m, a ich masa ciała wynosi ok. 79 - 90kg. Warany zamieszkują tereny z roślinnością krzewiastą i zadrzewione, żywią się głównie ptakami i ssakami, są aktywne w dzień, a noc spędzają w wygrzebanych przez siebie norach. W celu ochrony największej jaszczurki Świata utworzono Park Narodowy Komodo.

Komodo

wyspa w Indonezji, znana nie tylko z endemicznego gatunku występującego tu warana, ale również z bogatej fauny i flory wodnej. Okolice Komodo uważane są bowiem za jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Znajduje się tu aż 385 korali, lasy namorzynowe, wodorosty, będące domem dla wielu gatunków występujących tu ryb i gąbek. Wody otaczające Komodo są również domem dla delfinów, wielorybów, zielonych żółwi, rekinów i płaszczek...Na Komodo znajduje się również jedna z 7 "Różowych Plaż" Świata, której kolor powstał w wyniku połączenia czerwonego koralowca z białym piaskiem...

Hinduizm Balijski

odmiana hinduizmu, występująca na indonezyjskiej wyspie Bali, zachowuje wiele elementów buddyzmu oraz animistycznych kultów lokalnych. Najwyższym bóstwem jest Sanghyang Widy Wasa. Balijczycy wielbią wielu bogów i boginie, z których największą popularnością cieszy się Śiwa, Dewi Sri (bogini urodzaju), Dewa Baruna (bóg morza) oraz całą rzesza, cała rzesza bóstw miejscowych, duchów gór, rzek, drzew.

Park Narodowy Baluran

Park położony we wschodniej części Javy, rozciągający się na powierzchni ok 250 tysięcy hektarów, poza licznymi żyjącymi tu dziko zwierzętami, miejsce znane jest z fantastycznych widoków,znajdują się tu rozległe sawanny, liczne rzeki, oraz lasy deszczowe. Podczas safari w rezerwacie Baluran można obserwować takie zwierzęta jak jelenie, bawoły błotne, azjatyckie dzikie psy, krokodyle, a przy odrobinie szczęścia nawet ostatnie tygrysy sumatrzańskie...

Mt Ijen

kompleks słynnych wulkanów, we wschodniej części Jawy. Wulkan znany jest z wydobycia wysokiej jakości siarki, która wypływa z otworów na jego zboczach. Wydobywaniem siarki zajmują się lokalni mieszkańcy, ładując zastygniętą siarkę do dwóch koszy połączonych kijem i przenoszą ją na ramieniu do miejsca skupu. Pokonując przy tym niebezpieczną drogę, na której łatwo o potknięcie z ładunkiem przekraczającym nawet 100 kilogramów.

Plaża Sukamade

Najsłynniejsza plaża na terenie Parku Narodowego Betiri na Javie Wschodniej, otoczona lasem deszczowym. Znana przede wszystkim z ogromnych żółwi morskich, które właśnie tę plażę wybrały na miejsce lęgu...

Bali - tarasy ryżowe

Pola ryżowe na Bali często pokrywają strome wzgórza, tworząc długie, wielostopniowe tarasy. Czas zalewania wodą pól uprawnych często wiąże się z uroczystymi obchodami w formie festiwali hinduistycznych.

© 2016 Africaline.