Kolumbia

Kolumbia - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Zdrowie Wizy Pieniądze Porozumiewanie Kuchnia Napiwki Strefy czasowe Napięcie elektryczne i gniazdka

Klimat i pogoda

Kolumbia mimo, że leży na równiku jest zupełnie wyjątkowa pod względem klimatycznym. Ze względu na przecinające ten kraj wysokie Andy mamy tu do czynienia z całym wachlarzem warunków pogodowych, od tropikalnych Karaibów, po pokryte śniegiem góry. Różnorodność klimatu wpływa na bogactwo flory i fauny. Pora deszczowa - czyli tzw. kolumbijska zima, występuje tu od kwietnia do czerwca oraz od sierpnia do listopada. Przez resztę roku występuje pora sucha – czyli kolumbijskie lato. Praktycznie przez cały rok można spodziewać się ciepłej temperatury. 

Zdrowie

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. 

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Od osób przyjeżdzających do Kolumbii z Polski nie są wymagane szczepienia. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline

Wizy

Obywatele RP mogą przebywać w celach turystycznych na terenie Kolumbii bez wiz do 90 dni. Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą, należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej) Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych.

Pieniądze

Walutą Kolumbii jest peso kolumbijskie. 1 Peso dzieli się na 100 centavos. Czasem płacić można również w dolarach amerykańskich. Z wymianą nie ma zwykle problemu, najlepiej i niebezpiecznej wypłacać pieniądze w bankomacie. 

Porozumiewanie

Zdecydowanie hiszpański – który jest również językiem urzędowym Kolumbii. Angielski jest dość powszechnie używany wśród ludzi młodych w dużych miastach i miejscach turystyczny. Poza nimi znacznie mniej. 

Kuchnia

Kuchnia kolumbijska jest z jedną największych atrakcji Kolumbii. Jest ona rezultatem mieszanki trzech kultur: indiańskiej, afrykańskiej i hiszpańskiej. Kuchnia różni się również między regionami, np., na Karaibach przeważają dania z kokosem, np. ryz z kokosem, lemoniada kokosowa, smażone morskie ryby, zimne potrawy z krewetek. W Andach przeważają dana ziemniaczane i mączne, jak ziemniaczana zupa z Bogoty, smażone pierożki z mięsem.  W regionie kawy można skosztować dań z pieczoną na grillu wątróbką, kukurydzianych placków oraz oczywiście najlepszej na świecie kawy!

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Południowej jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców. Kwoty zwykle nie są wysokie i są zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Strefy czasowe

Kolumbia znajduje się w strefie czasowej GMT - 5, co oznacza, że różnica czasu miedzy Polską a Kolumbią wynosi – 6 h

Napięcie elektryczne i gniazdka

W Kolumbii tak samo jak w Stanach Zjednoczonych, obwiązuje 120 V.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Bogota

Stolica Kolumbii, skupia najważniejsze zabytki oraz muzea. Znajduje się tu kolonialne centrum miasta – La Candelaria. Miasto  położone jest na wysokości 2600 m. n.p.m, w centralnej części kraju, na środkowym paśmie kordyliery Andów. Bogota znajduje się również w rolniczym regionie Cundinamarca oraz w pobliżu sawanny, sprawia to, iż stolica Kolumbii uważana jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej.

Cano Cristales

„Najpiękniejsza rzeka świata” lub „rzeka która uciekła z raju” czyli Cano Cristales – charakterystyczna pięciokolorowa rzeka przepływająca przez kolumbijski Park Narodowy Serrania de La Macarena. Ma ok 100 km długości i 20 m szerokości. Za jej charakterystyczny czerwony kolor dopowiadają glony Macarenia clavigera,  porastające  skaliste dno rzeki, które pod wpływem słońca przybierają właśnie ten odcień. Pozostałe kolory z palety rzeki to: żółty odcień piasku, pokrywającego fragmenty rzeki, błękit bezchmurnego nieb oraz otaczająca zieleń. To tej cudownej rzeki można dotrzeć jedynie konno, pontonem lub pieszo. 

Pereira - region kawy

Miasto w środkowej Kolumbii, w Kordylierze Środkowej, na wysokości ok 1467 m. Poza wielu plantacji kaw, region słynie z charakterystycznych kolorowych domów ustawionych na wysokich palach, a ich nieodzownym elementem są balkony „corredores”, na których, między doniczkami, zawieszone są kolorowe hamaki. 

Kolumbijska kawa

Jedna z najlepszych jakościowo kaw świata. Ma doskonałe warunki do uprawy, rośnie bowiem na nasłonecznionych stokach Andów, na odpowiedniej glebie, wulkanicznego pochodzenia. Kolumbijska kawa ma doskonały, delikatny, a jednocześnie mocno owocowy smak, który jet rozpoznawalny przez największych kawowych ekspertów.

Dolina Cocora

Jedyna w swoim rodzaju, naturalna dolina o charakterze "mglistego lasu", porośnięta przez charakterystyczne wysokie palmy woskowe, które uznawane są za narodowy symbol Kolumbii.

Medellin

Jedno z największych miast Kolumbii, znane głównie dzięki postaci słynnego Pablo Escobara. Malowniczo położone na stokach górskich. W mieście znajduje się charakterystyczne naziemne metro, z których jedno prowadzi, do najuboższej dzielnicy miasta, ktora nosi nazwę Escobar po hojnym darczyńcy. 

Cartagena

Jedno z piękniejszych miast karaibskich, z pięknym portem, starówką oraz słynnymi murami obronnymi, które zachowały się po dziś dzień. Miasto zachwyca uroczymi kamienicami i wąskimi uliczkami.

Isla Mucura

Jedna z 10 wysp archipelagu San Bernardo, na kolumbijskich Karaibach. Położona w odległości ok 2 godzin rejsu z Cartageny. Zachwyca nienaruszonym krajobrazem,  piaszczystymi plażami, ciepłym morzem. Wyróżnia się również  elitarnością i niewielką ilością turystów. Dziennie na wyspę przypływa tylko 1 motorówka. 

© 2016 Africaline.