Mongolia

Mongolia - informacje praktyczne:

Telefon i Internet Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Zakwaterowanie Napiwki Telefon i internet Strefa czasowa Elektryczność Pamiątki

Telefon i Internet

W Kenii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 15 złotych.

Internet dostępny jest w hotelach w Nairobi, na wybrzeżu oraz niektórych lodgach na trasie wyprawy.

Klimat i pogoda

Mongolia położona jest w sercu kontynentu azjatyckiego, w bardzo dużym oddaleniu od mórz i oceanów, dlatego pozostaje pod wpływem klimatu kontynentalnego. Ogromne znaczenie wpływające na kształtowanie się cech klimatu ma wyżynny charakter kraju, średnia wysokość to 1600 m n.p.m. oraz różnorodne ukształtowanie powierzchni. Klimat kontynentalny cechuje się małą ilością opadów, małym zachmurzeniem, ciepłym latem, chłodną i długą zimą oraz dużymi amplitudami temperatur. Kraj rozciąga się między 50 a 40 stopniem szerokości geograficznej północnej, są to europejskie szerokości, dlatego układ pór roku pozostaje, z grubsza odpowiadający naszemu, europejskiemu. Średnie temperatury miesięcy letnich czerwiec - sierpień oscylują wokół 17 stopni w ciągu sięgając zazwyczaj ponad 25 stopni celsjusza, na pustyni Gobi dochodząc nawet do 40 stopni. W najzimniejszym miesiącu, lutym, temperatura spada poniżej -30 stopni. Większość opadów w Mongolii przypada na okres letni (czerwiec - wrzesień), wtedy ścierają się nad Mongolią masy powietrza polarno-kontynentalnego i zwrotnikowo-kontynentalnego. Zimą nad Mongolią ustala się stabilny wyż baryczny. Pamiętać należy o dużych zróżnicowaniach klimatycznych poszczególnych regionów. Okolice jeziora Chubsuguł są z reguły zimniejsze i bardziej deszczowe od pustynnego południa i stepowego centrum.

Ubrania i sprzęt

  • obuwie: na trekking i do jazdy konnej: Wygodne buty trekingowe z podeszwą z vibramu (specjalna guma o bardzo dobrej przyczepności na różnych podłożach). Warto zabrać ze sobą również  buty typu adidas, a także sandały i klapki.
  • ciepła odzież: Pamiętajmy, że choć podróżujemy latem, to na pustyni wieczorami temperatura potrafi spaść poniżej zera! Na dzienne amplitudy temp. ma też wpływ duża, średnia wysokość n.p.m., na której będziemy przebywać. Pakując bagaż należy pamiętać o ciepłej odzieży np.: polarowej, a także o kurtkach typu gore-tex, chroniących przed wodą i wiatrem. Polecamy także zabranie bielizny oddychającej, czapki i rękawiczek, które mogą okazać się przydatne o poranku.
  • letnia odzież: Klimat kontynentalny, jaki panuje w Mongolii, cechują gorące, suche, lato oraz duże amplitudy dzienne temperatur, w ciągu dnia. Szczególnie na pustyni, jest z reguły bardzo gorąco, 25 – 30 stopni Celsjusza w cieniu, a tego zazwyczaj jest niewiele. Pamiętajmy o zabraniu przewiewnej odzieży typu safari: krótkie spodnie, przewiewne spodnie z długimi nogawkami, podkoszulki i koszule.
  • czapka z daszkiem
  • okulary przeciwsłoneczne
  • latarka, najlepiej typu „czołówka”
  • krem z wysokim filtrem (np.25);
  • środki przeciw komarom;
  • lornetka,
  • apteczka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty z sercem, płucami i ciśnieniem krwi lub cierpiące na inne długotrwałe i niebezpieczne dla zdrowia choroby, proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Prosimy w takich przypadkach, jeśli lekarz wyrazi zgodę na wyjazd, o zabranie niezbędnych leków, ich zakup na miejscu może być utrudniony lub wręcz niemożliwy. Nie stawiamy oczywiście wymogów wiekowych, ważne jest jednak dobre przygotowanie fizyczne, sprawność i jak zawsze na tego typu wyjazdach, młodość ducha. Zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica, dur brzuszny. Można się też zaszczepić przeciw boreliozie, przenoszonej przez kleszcze. Należy pamiętać o skompletowaniu podstawowej apteczki medycznej.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wyprawy towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia. Posiada on szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po Azji – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. W wyjeździe do Mongolii mogą brać udział także dzieci.

Wizy

Dla obywateli krajów unii europejskiej przebywających na terenie Mongolii w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy od 30 dni wizy nie są wymagane.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Mongolii jest tugrik (T). Kurs jest płynny, w roku 2014 wynosi ok. 1 USD=1800 Tugrików. Wymiany dolarów amerykańskich i euro, możemy dokonywać w bankach i hotelach Ułan Bator, a w interiorze w stolicach ajmaków lub większych miastach (Dałanzagad, Karakorum, Moron). Można wymieniać czeki podróżne. Podczas wymiany zawsze należy zwrócić uwagę na prowizję i opłaty. Obecnie w Ułan Bator dynamicznie rozwija się sieć bankomatów i bez problemu można korzystać z karty płatniczej Visa lub Master. Pieniądze i dokumenty należy nosić przy ciele, w torebkach zaczepionych za pasek i chowanych wewnątrz spodni lub na szyi pod ubraniem. Wymagane są nowe dolary (wydane po roku 2006), wielkość nominału nie ma znaczenia.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie torba podróżna lub plecak. Każdy z uczestników powinien być wyposażony w bagaż transportowy o pojemności ok. 70 litrów oraz mniejszy na wycieczki o pojemności ok. 25 litrów. Torba/plecak będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki, safari, będziemy zabierać małe plecaki z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny. Nie należy przytraczać niczego do torby lub plecaka na czas transportu. Torbę lub plecak na czas transportu można zapakować do specjalnego pokrowca. W związku z obecnymi przepisami kontroli bagażowej sugerujemy nie zamykać zamków bagażu na kłódki inne niż ze standardem TSA.

Transport

Po Mongolii będziemy poruszać się samochodami, a na krótkich odcinkach także na koniach i wielbłądach. W każdym ze środków transportu, nad bezpieczeństwem Państwa czuwać będą doświadczeni kierowcy i przewodnicy.

Języki

Językiem urzędowym w Mongolii jest mongolski. Należy on do ałtajskiej grupy językowej i jest daleko spokrewniony z tureckim i węgierskim. W Mongolii nie jest łatwo się porozumieć. Można próbować po rosyjsku,  ale język kolonizatorów jest jednak niezbyt lubiany i znany tylko najstarszej części społeczeństwa. Angielski przydaje się tylko w Ułan Bator i do rozmów z innymi podróżnikami. Inne języki są mało popularne, ale zdarzają się Mongołowie mówiący nawet płynną...polszczyzną.

Kuchnia

Mongołowie są buddystami, jednak ze względu na ciężkie warunki egzystencji już w XV w, dostali dyspensę dalajlamy na jedzenie mięsa. To ono stanowi główny składnik tutejszej lokalnej kuchni, głównie baranina, którą odnajdziemy w każdej potrawie, od zup po jednogarnkowe rodzaje mongolskiego „rissotto” (na bazie makaronu lub ryżu). Ubogą w warzywa i przyprawy dietę, uzupełniają mleko (koza, wielbłąd, koń, jak) i jego przetwory. Z mleka Mongołowie wyrabiają całą gamę produktów: słynny kumys (rodzaj sfermentowanego kefiru z 3 % alkoholu), twarde sery, ciasteczka i...destylują alkohol – arkhi. Kuriozum smakowym dla nas Europejczyków, jest też mongolska herbata sute caj, wywar herbaty, mleka, tłuszczu i soli. Kulinarny krajobraz Ułan Bator jest zdecydowanie bardziej urozmaicony. W stolicy można odbyć kulinarną podróż dookoła świata: Chiny, Indie, Ameryka, a nawet dania kuchni czeskiej.

Zakwaterowanie

Miejsca noclegowe, które proponujemy są unikalne i niezwykłe, wspaniale oddają filozofię naszego działania. Unikamy wielkich, turystycznych hoteli, zatrzymując się w miejscach oddających prawdziwą atmosferę Mongolii. Mongolia to kraj gdzie wielka, masowa turystyka ciągle nie dotarła. Brak tu kurortów, komfortowych stacji klimatycznych, baza noclegowa raczkuje, w zamian otrzymuje się niczym nie zakłócony kontakt z naturą. Zgodnie z filozofią naszego biura postaraliśmy się tak skomponować program i miejsca noclegowe, byście poznali Państwo atmosferą tego jednego z ostatnich nieskażonych miejsc globu. Odwiedzimy tradycyjne jurty rodzin mongolskich, a nocować będziemy w komfortowych ger campach (komercyjne jurtowiska). Na campach prysznice są dostępne w osobnych budynkach, a w najbardziej luksusowych eco campach będzie okazja aby odświeżyć się gotowanymi na parze ręcznikami. W Ułan Bator będziecie Państwo zakwaterowani w wygodnym hotelu.

Napiwki

Mongołowie, to niezwykle dumni, gościnni i przyjaźnie nastawieni, ale biedni ludzie. Podczas wizyt w ich domostwach w podzięce za poczęstunek i możliwość wytchnienia, należy pamiętać o zostawieniu drobnej sumy pieniędzy. Należy także zabrać ze sobą w interior, pewien zapas drobnych prezentów, jak np. długopisy, zapalniczki czy pocztówki z Polski, szczególnie pamiętajmy o obdarowywaniu dzieci i najstarszych członków rodziny.

Telefon i internet

Najtaniej do Polski można zadzwonić korzystając z kart telefonicznych. Są to karty do automatów (aparaty w hotelach) lub jeszcze tańsze karty międzynarodowe do telefonów stacjonarnych (również prosimy o pomoc w hotelu). Niestety karty dostępne są tylko w UB. W ważniejszych urzędach pocztowych, na terenie całego kraju można zamówić rozmowę międzynarodową. Połączenia realizowane są dość szybko, jednak są drogie. Telefony komórkowe mają ograniczony zasięg. Z poczty można też wysłać fax, koszt ok. 5 USD za stronę. Maila można wysłać z Ułan Bator i Dalandzadgad. Ceny w kafejkach internetowych wynoszą ok. 2-3 USD z godzinę.

Strefa czasowa

Lądując w Ułan Bator przesuwamy zegarki o 7 h do przodu w stosunku do czasu środkowo-europejskiego (Warszawa).

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności, ale w wielu z nich możliwość ładowania baterii będzie jedynie w określonych miejscach, np. na recepcji.  Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego.

Pamiątki

Wielbiciele pięknych i oryginalnych przedmiotów nie będą się nudzić i narzekać. Mongolia słynie np. z doskonałych wyrobów z kaszmiru, świetnej jakości broni białej. Można zaopatrzyć się w ręcznie wykonane akcesoria jeździeckie, pamiątki buddyjskie (tanki, posążki, różańce, młynki etc) i inne elementy rękodzieła ludowego (strój, tabakiery, naczynia).

 

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Ułan Bator

To stolica Mongolii, położona w środkowo-wschodniej części kraju na wysokości ok. 1300m n.p.m nad rzeką Tuul gol, w dolinie otoczonej czterema masywami górskimi. Ułan Bator jest miastem żywym, kosmopolitycznym, z bogatą tradycją, ale przede wszystkim jest miastem kontrastów.

Khustain Nuruu

Najbardziej znany Park Narodowy położony w centralnej Mongolii. Słynie z reintrodukowania zagrożonego wyginięciem gatunku koni Przewalskiego - Takhi. Przez teren Parku Narodowego Khustain Nuruu przechodzi malownicze koryto rzeki Tuul River.

Khongoriin Els Śpiewające Wydmy

Miejsce położone w północnej części Pustyni Gobi,znane ze „śpiewających wydm Khongor”. Są to jedne z największych wydm w
Mongolii, z których szczytu rozciąga się przepiękna panorama. Pasma wydm ciągną się tu na długość 100km i mają szerokość ok. 12km. W północnej części wydm znajduje się również malownicza oaza nad rzeką Khongor.

Koń Przewalskiego – Takhi

To ssak z rodziny koniowatych, współcześnie jedyny dziko żyjący gatunek koni. Gatunek ten został nazwany na cześć rosyjskiego odkrywcy, podróżnika i geografa Nikołaja Przewalskiego, który w 1879 r. zebrał materiały badawcze, na podstawie których opisał to zwierzę w 1881 roku. Wiele koni Przewlaskiego zostało schwytanych na początku XX wieku i umieszczonych w ogrodach zoologicznych.

Czyngis-Chan/Dżyngis-Chan

Twórca i długoletni władca jednego z największych imperiów w dziejach świata. Urodzony w 1162r. zmarły w 1227r. W czasie swojego panowania zjednoczył plemiona mongolskie i tureckie. W okresie podbojów jego wojska dotarły nawet do Krakowa i na Śląsk.  

Karakorum

To dawna stolica Imperium Mongolskiego (z XIII wieku). Początkiem była baza wojenna założona przez Czyngis-chana w 1220. Stolicą została za wielkiego chana Ugedeja w 1234. Karakorum zbudowano w północnej Mongolii nad Orchon gol (Orchonem), w uświęconym tradycjami rejonie głównych siedzib władców imperiów koczowniczych.

Klasztor Erdenedzuu

To jeden z najstarszych i największych klasztorów lamajskich w Mongolii, położony w mieście Karakorum. Do dziś zachował się
zabytkowy mur otaczający kompleks klasztorny, trzy główne świątynie, kilka pomniejszych budynków oraz grobowce Abataj-chana i jego syna Gombodordż
Tuszetu-chana, a także Złoty Suburgan i kilka steli kamiennych z czasów Imperium Mongolskiego. Obecnie w budynkach klasztornych jest muzeum z bogatymi
zbiorami lamajskiej sztuki sakralnej.

Orchon

Malownicza dolina w Mongolii, która ze względu na swe unikatowe wartości przyrodnicze została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dolinie Orchon leży również starożytna stolica Czingis-Chana – Karakorum oraz słynny Wodospad Ulaan Cutgalan.

Wodospad Ulaan Cutgalan

Jeden z największych w Mongolii wodospadów, położony w dolinie Orchonu.Jego  wysokość sięga aż 24 m. i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów przyrodniczych.

Klasztor Ongi

Ruiny klasztoru Ongi należały do jednego z największych ośrodków buddyzmu na pustyni Gobi. Świątynia była kiedyś domem dla ponad 1000 mnichów i stanowiła główny przystanek dla karawan kupieckich. Kompleks składa się z dwóch interesujących świątyń ufundowanych w XVIIIw., a zniszczonych w 1921 r. podczas politycznych represji.

Gobi

To wyżynny obszar stepów, półpustyń i pustyń w Azji Wschodniej, leżący na terenie południowej Mongolii i północnych Chin. Gobi to po Saharze druga pod względem wielkości pustynia świata (nie licząc Antarktydy).

Bayanzag Płonące Klify

Płonące Klify znane też jako Flaming Cliffs znajdują się w okolicy Bayanzag, na Pustyni Gobi. To tu po raz pierwszy znaleziono skamieniałe  jaja  dinozaurów. Miejsce znane jest również pod nazwą” Doliny Dinozaurów” z powodu licznych szkieletów dinozaurów.

Saksauł

Rośliny te zasiedlają pustynie i półpustynie. Są bardzo odporne na długotrwałe susze. Cechują się wolnym tempem wzrostu i znaczną długością życia. Kwitną w kwietniu i maju, a owocują we wrześniu i październiku. Saksauły są jednymi z najliczniejszych dużych roślin pustyń w obszarze swojego występowania, często tworzą skupiska. Dlatego ich zarośla, a nawet pojedyncze okazy stanowią schronienie wielu gatunków zwierząt, a młode saksauły, o zielonych listkach dostarczają pokarmu. Silne i rozległe ukorzenienie zapobiega wywiewaniu piasku lub gleby i erozji. Mieszkańcy pustyń wykorzystują saksauł jako źródło opału.

Mongołowie

Naród wywodzący się z Wielkiego Stepu.
W Mongolii etniczni Mongołowie stanowią ok. 94% populacji kraju, ok. 2,6 min
osób, a 1/3 mieszkańców Mongolii należy do koczowniczych plemion pasterskich. Żyją
oni z dala od stolicy, w ten sam sposób, jak ich przodkowie przed wiekami. Mongołowie
słyną ze swojej gościnności i dobrego serca, przyjaznego nastawienia do
obcokrajowców oraz ciekawej kuchni.

Dolina Yollin Am / Yolyn Am

Zwana również Sępią Doliną. Zlokalizowana jest w Parku Narodowym Gobi Gurvansaikhan,  na skraju gór Ałtaj. W jej najwęższym miejscu Doliny Yollin Am lód zalega cały rok. Wąwóz zamieszkują sępy, orły, capry oraz dzikie owce.

Jurta

Najpopularniejsza nazwa dla namiotu koczowników Wielkiego Stepu. Jurty w Mongolii nazywane Gerami z
wierzchu pokryte są tkaniną, często zdobioną. Na szczycie posiadają otwór dymny, przez który dziś wyglądają kominy piecyków. Składają się z 5 lub więcej ścianek, wiązanych paneli, które po złożeniu dają cylindryczną ścianę. Na ścianach układano składany dach, obciągnięty płótnem lub skórą, uginający się pod wpływem wiatru. Jurty mongolskie drzwi mają zwrócone na południe. Z powodu niewielkiej powierzchni wewnątrz namiotu, w jurtach obowiązywał ścisły obyczaj dotyczący miejsc, w których ustawiano meble,w których spali poszczególni członkowie rodziny, a nawet kierunku, w którym należało obchodzić centralne palenisko (w Mongolii zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

Argali

Argali jest największą spośród dzikich owiec. Występuje w Azji Środkowej Długość ciała wynosi 120-200 cm, zaś wysokość w głębie 90-120 cm. Masa ciała waha się między 65 a 120 kg. Podobnie jak u innych owiec dzikich, futro brązowe, a nogi białe. Samce posiadają okazałe skręcone nieco rogi, u tego podgatunku osiągające wagę 20-22 kg.

© 2016 Africaline.