Namibia

Marzysz o odpoczynku od ruchliwego, pełnego zgiełku miasta? Trudno o lepszy kierunek Twojej podróży niż wyjątkowa, niemalże bezludna Namibia. Namibia to kraj 2,5-krotnie większy od Polski, jednak na jego terytorium mieszka tylko 2 mln ludzi - prawie dwudziestokrotnie mniej niż nad Wisłą. Nic zatem dziwnego, że w 2006 r. Angelina Jolie i Brad Pitt wybrali Namibię na miejsce narodzin swojego pierwszego dziecka - z dala od tłumów i natrętnych paparazzi.

Z dala od cywilizacji

Rozległą powierzchnię Namibii zamiast cywilizacji wypełniają piękne krajobrazy. Doświadczysz tutaj zarówno nietypowej dla Afryki surowości Wybrzeża Szkieletowego, jak i bezkresu rozległych sawann parków narodowych zamieszkiwanych przez znane z filmów przyrodniczych gatunki zwierząt.

Kwintesencją piękna kraju pozostaje jednak pustynia Namib, gdzie oprócz olbrzymich wydm, zobaczysz białe jak śnieg i wyschnięte bagna. Ten surrealistyczny krajobraz, uzupełniają czerwone piaski, zmieniające swój odcień w zależności od pory dnia. Całość wygląda jak sceneria najlepszych filmów science-fiction.

Czerwienią podobną do pustynnych piasków mieni się także skóra kobiet z plemienia Himba, które stronią od wody, lecz mimo to pięknie pachną za sprawą tajemniczych olejków i mazi, którymi okadzają swoje ciała. Fascynujące plemię od wieków żyje zgodnie z tradycjami przodków, w niedalekim sąsiedztwie od bliższych nowoczesności, lecz równie interesujących Herrero, którzy w ubiorze upodobali sobie wiktoriański styl kolonistów. 

Trochę adrenaliny

Ożywczej dawki adrenaliny dostarczy Ci wizyta w Swakopmund - namibijskim centrum sportów ekstremalnych. Rajd quadami po gorących piaskach pustyni położonej w bliskiej odległości od zimnych wód Atlantyku sprawi, że na długo zapamiętasz wizytę na południu Afryki.

Przyjazny zakątek Afryki

W Namibii Afryka odsłania swoje łagodne oblicze. Bezpieczne ulice miast, przyjaźni mieszkańcy i krajobrazy jakby stworzone dla amatorów fotografii czynią z niej doskonałe miejsce do odpoczynku od codziennych problemów… oraz idealny wstęp do Twojej wymarzonej afrykańskiej przygody.

Namibia - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Aż trzysta słonecznych dni w roku to poważny argument na rzecz urlopu w Namibii - tym bardziej, że wiele z nich przypada na europejski okres jesienno-zimowy. Jednak niezależnie od wybranej pory roku, namibijski klimat uznawany jest za bardzo przyjazny dla turystów z Europy.

Lato trwa od października do kwietnia. Temperatury wahają się wówczas od 20 do 35°C w ciągu dnia. Na zachodzie kraju, nad brzegami Oceanu Atlantyckiego, są nieco niższe - od 15 do 25°C. Z namibijskim latem pokrywa się niezbyt intensywna pora deszczowa. Ilość opadów jest największa w północnej części kraju, spada o połowę w centrum, by prawie zaniknąć w okolicy pustyni Namib - jednego z najbardziej suchych terenów na świecie. Pomimo wysokich temperatur w ciągu dnia, warto zabrać ze sobą ciepłą kurtkę polarową. Wieczory bywają zimne.

Chłodniejszy okres - namibijska “zima” - trwa od czerwca do września. Temperatury wahają się od 18 do 25°C za dnia, a w nocy dość znacznie spadają - nierzadko poniżej 10°C, a w wyjątkowych sytuacjach mogą zdarzyć się nawet przymrozki! Oprócz lekkiej odzieży, kapeluszy i kremów przeciwsłonecznych, konieczne będą także ciepłe ubrania - w tym czapki i rękawiczki, które mogą przydać się w czasie wieczornych powrotów w otwartych autach.

Miesiące “przejściowe”, czyli kwiecień i maj wyróżniają się czystszym niebem, świeższym niż zazwyczaj powietrzem i większą ilością zieleni - to z pewnością dobra wiadomość dla pasjonatów fotografii i każdego, kto uwielbia podziwiać piękne krajobrazy.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa, w miesiącach zimowych (czerwiec-wrzesień): przydadzą się czapki i rękawiczki
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wyprawy towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

W wyjeździe do Namibii mogą brać udział także dzieci.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę do Namibii należy wyrobić przed wyjazdem. Najbliższą placówką dyplomatyczną jest Ambasada Namibii w Berlinie. Koszt wydania wizy w trybie ekspresowym wynosi 75 EUR.

Pieniądze

Jednostką monetarną Namibii jest dolar namibijski (1 USD = 9,9 NAD).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Windhoek, lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Wszędzie można bez problemu korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Namibii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami. Po niektórych rejonach kraju podróżujemy otwartymi samochodami terenowymi typu safari.

Języki

Językiem urzędowym w Namibii jest angielski. Specyficzny południowoafrykański akcent mieszkańców charakteryzuje się ostrą i zdecydowaną wymową.

Innymi używanymi na terenie Namibii językami są niemiecki oraz afrykanerski.

Kuchnia

Namibia to była kolonia niemiecka - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop Kudu i Oryx oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Namibii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Namibii, a także w wielu miejscach noclegowych.

strefa czasowa

Namibia leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu południowo afrykańskiego – typu „M”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych. 

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

spływ kajakowy na Zambezi

czwarta pod względem długości rzeka w Afryce; przepływa przez sześć krajów; w środkowym biegu tworzy Wodospady Wiktorii.

Grootfontein - miasto, w którym odkryto największy meteoryt na Ziemi

miasto w środkowej części Namibii; w jego pobliżu odkryto ważący około 60 ton meteoryt Hoba, uznawany za największy na świecie.

wyprawa do Kaokolandu

północny region Namibii graniczący z Angolą; najbardziej dzika i niedostępna część kraju; nieliczne wioski porozrzucane po całym Kaokolandzie zamieszkałe są przez ludy Himba i Dhemba.

safari w korycie rzeki Abu Huab

koryto największej z okresowych rzek w Damaralandzie; w czasie obfitej pory deszczowej płynąca nią woda dociera do Oceanu Atlantyckiego przedzierając się przez piaski pustyni Namib.

kolonia fok w Przylądku Krzyży

swoją nazwę zawdzięcza krzyżowi wzniesionemu tu przez portugalskiego żeglarza i odkrywcę Diego Cao w 1486 roku; na przylądku "rezyduje" największa w Afryce kolonia fok, a dokładniej kotików afrykańskich, licząca ponad 200 tys. sztuk tych zwierząt.

Deadvlei

najefektowniejsze miejsce na pustyni Namib; dno wyschniętego przed kilkuset laty jeziora; dziś to wspaniałe miejsce do zrobienia efektownych zdjęć - białe, gliniaste podłoże, otaczające je czerwone wydmy sięgające 400 metrów, bezchmurne niebo, czarne pnie wyschniętych drzew i zielone krzewy melonów nara - prawdziwa uczta dla fotografów.

Wydma 45

sięgająca 170 metrów charakterystyczna wydma wznosząca się na 45 kilometrze od bramy parku Namib-Naukluft; jej równoleżnikowe położenie sprawia, że o poranku jej wschodnia strona mieni się w promieniach słonecznych, podczas gdy zachodnia kontrastuje czernią cienia.

safari w Parku Narodowym Etoszy

jeden z najwiekszych parków narodowych na świecie - powierzchnia 22 270 km2; oparty o system oczek wodnych park pozwala na obserwację zwierząt przy wodopojach. Niezwykłe kajobrazy to wizytówka tego miejsca - można tu podziwiać oniryczny las drzew fantomowych, połacie spalonej słońcem sawanny, wzgóza porośnięte gęstym buszem i olbrzymią solną nieckę Etosha, oznaczającą wielkie, puste miejsce.

farma gepardów

prywatna farma, na której funkcjonuje rezerwat dla dzikich gepardów; właściciel od kilkunastu lat zajmuje się tymi najszybszymi ssakami; można tu pogłaskać oswojone gepardy. 

spotkanie z plemieniem Himba

pasterskie plemię zamieszkujące północno-zachodnią Namibię, słynące z charakterystycznych fryzur i smarowania ciała mieszaniną tłuszczu i czerwonej ochry.

spotkanie z plemieniem Herero (święto Herero Day)

plemię pasterskie zamieszkujące północną i środkową Namibię; kobiety noszą charakterystyczne wiktoriańskie stroje z epoki kolonialnej i nakrycia głowy stylizowane na krowie rogi.

bajkowe wodospady Epupa - raj dla fotografów

wodospady na rzece Kunene na granicy Namibii z Angolą; kaskadowe wodospady spływające po bazaltowych skałach porośniętych gdzieniegdzie potężnymi baobabami.

Damaraland - rozległe tereny pustyni pokryte zastygłą przed milionami lat lawą

skalista, pół pustynna kraina w północnej części Namibii; niezwykle różnorodne formacje skalne i dominująca czerwień olbrzymich głazów przywodzą na myśl marsjańskie krajobrazy.

poszukiwanie rytów naskalnych starożytnego plemienia San

miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO; według najbardziej prawdobodobnych hipotez autorami skalnych rytów przedstawiających zwierzęta i ludzi są ludzie San, a ich dzieła datowane są na kilka tysięcy lat.

Wybrzeże Szkieletowe - kraina wiecznej mgły

wybrzeże Oceanu Atlantyckiego w północnej części Namibii, nazywane kiedyś przez żeglarzy “bramą do piekła” ze względu na unoszącą się pasem przybrzeżnym wieczną mgłę oraz niesprzyjające statkom prądy morskie i płycizny; wzdłuż linii brzegowej wciąż można znaleźć nadgryzione zębem czasu wraki statków pozostawione na tym przedziwnym cmentarzysku.

przejażdżka quadami po wydmach w pobliżu nadmorskiego kurortu Swakopmund

kurort nad Oceanem Atlantyckim w zachodniej Namibii, afrykańska stolica sportów ekstremalnych; niezwykłe kolonialne miasto zbudowane w samym środku prawdziwej pustyni.

malowniczy krajobraz Kanionu Kuiseb

olbrzymi kanion przecinający góry Naukluft; ten niedostępny region pozwolił przetrwać wojenną zawieruchę dwóm niemieckim naukowcom, którzy ukrywali się tu przed deportacją do południowoafrykanskiego obozu koncentracyjnego; ich wspomnienia można przeczytać w książce "The Sheltering Dessert".

podziwianie architektury Windhoek

stolica Namibii; eklektyczne miasto położone na wzgórzach w środkowej części kraju; można tu znaleźć ulicę Otto Von Bismarcka czy Roberta Mugabe.

pustynia Namib - najwyższe wydmy świata

jedna z najpiekniejszych i najstarszych pustyń na ziemi; potężne piaszczyste morze wydm schodzące bezpośrednio do oceanu to niezapomniany widok; pomimo ekstremanych warunków pogodowych, pustynia jest domem dla sporej populacji zwierząt i kilkunastu gatunków roślin czerpiących wilgoć przede wszystkim z porannej rosy.

© 2016 Africaline.