Peru

Peru - informacje praktyczne:

Klimat Zdrowie Strefy czasowe Napięcie elektryczne i gniazdka Pieniądze Ubrania i sprzęt Kuchnia Napiwki Lotniska - bagaże Porozumiewanie - języki obce

Klimat

W Peru nie można uniwersalnie określić warunków klimatycznych bowiem są one tak zróżnicowane jak występujące w tym kraju strefy fizycznogeograficzne. Na wybrzeżu i przylegających do niego zachodnich stokach Andów przeważa klimat podzwrotnikowy suchy kształtowany przez zimny prąd Humboldta, opady należą tutaj do rzadkości. Temperatury oscylują pomiędzy 16–22 stopniami. Najlepszą porą do pobytu na wybrzeżu jest okres pomiędzy listopadem a kwietniem z uwagi na pełne słońce i brak mgieł „wiszących” nad wybrzeżem w innych miesiącach. W górach mamy do czynienia z piętrowością klimatyczną. Wraz ze wzrostem wysokości spada temperatura. Generalnie w dolinach i kotlinach górskich temperatury kształtują się tak jak na wybrzeżu jednak wraz ze wzrostem wysokości maleją. Większe są także ich wahania. W miejscach na trasie  wyprawy w dzień temperatura oscylowała będzie w okolicach 16 – 20 stopni w dzień i około 5 - 10 stopni w nocy, listopad jest jednym z najcieplejszych miesięcy mimo rozpoczynającej się pod jego koniec pory deszczowej jednak możliwość opadów jest taka sama w ciągu całego roku.

Amazonia to przede wszystkim gorący i wilgotny klimat z temperaturami przekraczającymi nierzadko 30 stopni. Zdarzają się także zimne wiatry tzw. friajes wiejące z gór i schładzające powietrze do 10–15 stopni. Pora deszczowa w Amazonii przypada na miesiące pomiędzy końcem listopada, a kwietniem.

Zdrowie

Żadne szczepienie przed  wyjazdem do Peru nie są obowiązkowe. Zalecane to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Na naszej trasie nie ma w zasadzie ryzyka zachorowania na cholerę ani malarię, jednakże podczas pobytu w Amazonii zaleca się profilaktykę antymalaryczną. Z uwagi na to że większa część wyprawy przebiega na obszarach położonych powyżej 2500 m n.p.m osoby mające problemy z sercem lub układem krwionośnym proszone są o konsultacje z lekarzem. Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się na pewno środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w tym rejonie.

Strefy czasowe

W listopadzie różnica czasu między Polską a Peru 6 godzin, tak więc jest tam 6 godzin wcześniej niż w Polsce.

Napięcie elektryczne i gniazdka

W Peru stosowane są gniazdka i wtyczki typu europejskiego, a napięcie wynosi 220V. W Peru pojawiają się też wtyczki z dwoma płaskimi bolcami, ale przystosowane do nich gniazdka są odpowiednie również dla europejskich wtyczek.

Pieniądze

W Peru środkiem płatniczym jest nowy sol (Nuevo Sol PEN) 1 USD = 2,5 PEN.  Nie ma żadnych problemów z wymianą dolarów amerykańskich czy euro, często jednak z 1-2 % prowizją dla punktu wymiany. Bez problemu również wypłacimy pieniądze z banku (tylko w większych miastach) używając najbardziej znanych kart kredytowych jak Visa, Mastercard czy Diners Club. Zwykle przy transakcji pobierana jest opłata prowizyjna rzędu 5- 8%. Polecamy noszenie własnej gotówki „przy ciele” w torebkach zaczepionych za pasek i chowanych  wewnątrz spodni.

Torebki z pieniędzmi i dokumentami powinny być wyłożone od wewnątrz folią zabezpieczającą przed zamoczeniem ich zawartości. Polecane jest wykonanie kserokopii paszportu, którą w razie konieczności można szybko zalegalizować w ambasadzie polskiej w Limie, a następnie wykorzystywać zamiast oryginału dokumentu.

Ubrania i sprzęt

OBUWIE

Wygodne obuwie usztywniające kostkę, najlepiej wodoodporne i sprawdzone na kilku wycieczkach. Taki typ obuwia znakomicie sprawdza się podczas trekkingów górskich czy na lodowiec oraz chroni stopę podczas wycieczek po dżungli. Dodatkowo polecamy zabrać sandały i klapki, a także obuwie typu casual.

LETNIA ODZIEŻ

Należy zabrać ze sobą odzież przewiewną krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami przydatne podczas zwiedzania i trekkingu, podkoszulki, koszule.

CIEPŁA ODZIEŻ

Bluzy i kurtki wykonane z polaru są najodpowiedniejsze – są ciepłe, lekkie i bardzo szybko schną. W Patagonii i w górskich obszarach Peru warto ubierać się „na cebulkę”. Jako ochronę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową polecamy kurtki wykonane z gore-texu i jego pochodnych.  

POZOSTAŁY SPRZĘT

  • czapka z daszkiem, ciepła czapka, rękawiczki
  • latarka
  • krem z wysokim filtrem (np.25)
  • środki przeciw komarom
  • lornetka
  • okulary przeciwsłoneczne

Kuchnia

Kuchnia peruwiańska jest tak zmienna jak strefy geograficzne tego kraju. Każda strefa posiada swoje specyficzne dania, które rzadko występują na innych obszarach. Zaczynając od wybrzeża, samo przez się nasuwa się skojarzenie z rybami i owocami morza. Tak naprawdę to nigdzie na całym świecie nie ma tak smacznych i świeżych owoców morza, dar ten zawdzięczają Peruwiańczycy zimnemu prądowi Humboldta, w którego zasięgu znajdują się jedne z najobfitszych zasobów wszelkich morskich żyjątek. I tak, będąc na wybrzeżu nie sposób nie spróbować ceviche  - czyli małży lub krewetek, kawałków ryby, czy też ośmiornic i kalmarów marynowanych w sosie z cytryny i podawanych ze słodką cebulą, wszelkich ryb robionych pod każdą postacią czy małży zapiekanych w muszlach z parmezanem!!! Góry oferują przede wszystkim specjały z mięsa alpaki, a także grillowane świnki morskie będące podstawą wyżywienia ludności andyjskiej od tysiącleci. Dodatkowo nie można zapomnieć, iż Peru to ojczyzna ziemniaka, których je się tu dużo i pod każdą niemal postacią. Do tego dochodzi kukurydza (inna w smaku niż spotykana w Polsce kukurydza słodka), papryka i szereg innych warzyw. Typowe dla tego terenu są: quinoa oraz oclla - rośliny andyjskie wykorzystywane szeroko w kuchni peruwiańskiej. W Puszczy Amazońskiej króluje maniok, kolejna bulwa pochodząca z Ameryki Południowej, charakteryzująca się swym specyficznym smakiem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach Ameryki Łacińskiej jest zwyczaj dawania napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców etc. za wykonaną usługę. Kwoty jakie zazwyczaj się daje nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej pracy. Sumy wahają się od 2 do 30 USD.

Lotniska - bagaże

Limit wagi wynosi 23 kg na bagaż główny. Limit wagi na bagaż podręczny to 5 - 8 kg. Nie należy przytraczać niczego do  Zalecamy zamykanie zamków na kłódki Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i inne cenne przedmioty, ale żadnych płynów! Warto pamiętać aby wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w BAGAŻU GŁÓWNYM.

Porozumiewanie - języki obce

Językiem urzędowym w Peru i Argentynie jest hiszpański i praktycznie tylko w tym języku można się porozumiewać; angielski nie jest w użyciu i nie jest powszechnie znany. Jedynie w dużych miastach istnieje prawdopodobieństwo porozumiewania się w języku angielskim.

 

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Machu Picchu

Legendarne miasto Inków, perła nie tylko wśród peruwiańskich zabytków i zarazem najsłynniejsze miejsce w Ameryce Południowej. Ruiny zaginionego miasta Inków, do którego nigdy nie dotarli Hiszpanie, odnalezionego dopiero na początku XX wieku. Imponująca architektura i pozostałości archeologiczne świadczą o tym, że Machu Picchu było niegdyś istotnym ośrodkiem kultowym. Od 1983 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO i okrzyknięte jednym z nowych siedmiu cudów świata! 

 

Kanion Colca

Niektóre źródła mówią, że to najgłębszy kanion na naszej planecie! Surowe skały bez roślinności i kilkusetmetrowe, niemal pionowe, ściany kanionu zapierają dech w piersiach!

Lima

Tętniąca życiem stolica Peru i największa aglomeracja kraju - skupia prawie jedną trzecią ludości kraju! 

Krzyż Kondorów

Spektakularny punkt widokowy i zarazem miejsce, gdzie nierzadko można zaobserwować nawet kilka szybujących kondorów. 

Arequipa

Malowniczo położone kolonialne miasto Arequipa może pochwalić się zabytkowym starym miastem, będącym na liście dziedzictwa UNESCO. 

Jezioro Titikaka

Najwyżej położony, żeglowny akwen wodny na świecie (3812 m n.p.m.). To tutaj według legend dokonało się stworzenie świata i człowieka. Największą atrakcją związaną z jeziorem prócz, spektakularnych widoków są Indianie żyjący na jego brzegach, oraz wyspach. Do najciekawszych grup zaliczyć można Indian Uros zamieszkujących tzw. „pływające wyspy” na jeziorze skonstruowane z totory trzciny porastającej jego brzegi.

Nekropolia Sillustani

Położone nad jeziorem Umayo cmentarzyskiem z czasów przedinkaskich - Silustrani, gdzie grobowce mają formę wież sięgających 12 metrów wysokości zwanych „chullpas”. 

Przełęcz La Raya

Przełęcz La Raya (4370 m n.p.m.)  - najwyżej położony punkt wyprawy, z którego rozpozciera się zachwycający widok na lodowce Kordyliery Vilcanota.

Raqchi i kościół Andahuaylillas

Wioska Raqchi, gdzie znajdują się ruiny świątyni Wirakoczy oraz kościół Andahuaylillas z pięknymi freskami.

Cuzco

Położona na wysokości 3399 m n.p.m starożytna metropolia to prawdziwa perła architektury kolonialno-inkaskiej. Niegdysiejsza stolica Inków społonęła w XVI wieku, a w jej miejscu Hiszpanie zbudowali nowe miasto. 

Święta Dolina Inków

Dolina rzeki Urubamba znana jest jako Święta Dolina Inków. Wizyta w dolinie obejmuje między innymi barwny targ w Pisac, spacer po starożytnych ruinach aż do Inti Huatana – świątyni słońca i do kolejnego inkaskiego stanowiska w świętej dolinie - monumentalnego miasta Ollantaytambo.

Puerto Maldonado

„Wrota Amazonii”, niespełna ok. 140-tysięczne miasteczko, stolica stanu Madre de Dios I ważny ośrodk nie tylko turystyczny. Miasto może poszczycić się niespełna 100 letnią historią. Założenie miasta związane jest z „kauczukową gorączką” jaka ogarnęła Amazonię na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie kauczuk zastąpiony została przez złoto (występujące licznie w okolicznych rzekach) oraz ropę naftową.

Amazonia

Olbrzymi region w Ameryce Południowej, obejmujący swą powierzchnią ponad 6 mln km2. Zajmuje obszar Niziny Amazonki od Andów po Ocean Atlantycki. Puszcza występuje na terenie siedmiu krajów: Brazylii, Boliwii, Peru, Ekwadoru, Kolumbii i Wenezueli. Amazonię porasta selva - wilgotny, wiecznie zielony las równikowy. Specyficzne warunki klimatyczne sprawiły, iż Amazonia może się poszczycić największym zróżnicowaniem świata roślinnego na świecie. Świat zwierzęcy również przedstawia się imponująco pomimo braku wielkich ssaków, takich jakie spotykamy np. w Afryce. Życie ludzkie w Amazonii koncentruje się wokół cieków wodnych, które wciąż pozostają najszybszymi drogami komunikacyjnymi.

Puno

Miasto i port położone na wysokości 3830 m n.p.m. nad Jeziorem Titikaka. Stanowi ono doskonałą bazę wypadową w pobliskie okolice, wieczorem zaś można udać do jednej z licznych restaturacji i barów. 

© 2016 Africaline.