Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki to kraj kojarzony głównie z postacią Nelsona Mandeli i systemem apartheidu, zniesionym w 1994 r. Podróżnicy, którzy docierają do RPA, oprócz skomplikowanej historii kraju, dostrzegają jednak coś jeszcze: unikalne połączenie charakterystycznej dla kontynentu dzikiej przyrody ze stylem nowoczesnych miast, jakby przeniesionych z zachodniej Europy na tereny południowej Afryki.

Naturalne piękno afrykańskiej przyrody….

Niedaleko Parku Narodowego Krugera (najstarszego w Afryce) znajduje się jeden z największych i najciekawszych kanionów na świecie - kanion rzeki Blyde. Imponujący widok, który rozciąga się przy jego wejściu, w pobliżu formacji skalnych nazywanych “trzema chatkami” (Three Rondavels), zachwyca przede wszystkim potęgą wszechobecnej zieleni. A to dopiero początek fantastycznych widoków, które zobaczysz podczas przejazdu malowniczą trasą wzdłuż kanionu!

Park Narodowy Krugera to mekka miłośników safari. Olbrzymi obszar (2 mln hektarów!) zamieszkuje Wielka Piątka Afryki, a oprócz niej - wiele innych gatunków zwierząt. Dzięki takiemu bogactwu fauny zdjęcia z wizyty w parku będą prawdziwym przebojem Twojej fotograficznej kolekcji. 

...i nowoczesność afrykańskich metropolii

Na trasie naszych podróży do RPA obowiązkowym punktem są wizyty w stolicach kraju - Johannesburgu (ekonomicznej) i Pretorii (administracyjnej).

Centrum Johannesburga nie przypomina typowych afrykańskich miast, lecz raczej zachodnioeuropejskie city z dużą ilością budynków biznesowych i biurowców. Gospodarcze centrum RPA zaczynało jako niewielki obóz poszukiwaczy złota, a dziś ma prawie 7 mln mieszkańców (licząc z olbrzymimi przedmieściami).

Pretoria zadziwia przede wszystkim architekturą, która łączy w sobie różne style: od Art Deco, przez włoski neoklasycyzm, aż do brytyjskiej architektury kolonialnej. Do najważniejszych atrakcji miasta zaliczają się: budynek parlamentu, Plac Kościelny (z pomnikiem przywódcy Afrykanerów - Paula Krugera) oraz liczne parki z piękną afrykańską roślinnością.

Kontrasty południowej Afryki

RPA to kraj niesamowitych kontrastów - społecznych, ekonomicznych, ale także krajobrazowych. Tylko tutaj w ciągu kilku godzin możesz przekroczyć granicę między Afryką nowoczesną, pełną biurowców i centrów handlowych a tradycyjną, z olbrzymimi przestrzeniami pełnymi soczystej zieleni i niezliczonych stad dzikich zwierząt. Ta unikalna mieszanka dwóch światów co roku przyciąga tysiące spragnionych wrażeń podróżników… Dołącz do nich!

Republika Południowej Afryki - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Klimat RPA jest jest wyjątkowo zróżnicowany. Od zwrotnikowego na północy i południowym wschodzie, przez tropikalny i wilgotny wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego, aż po wyjątkowy, śródziemnomorski na południowym zachodzie. Ze względu na położenie na półkuli południowej, pory roku są przeciwieństwem pór panujących w tym samym czasie w Europie.

W rejonie Highveld (okolice Johannesburga i Pretorii) zima trwa od czerwca do sierpnia. Jest sucha, co stwarza dogodne warunki do obserwacji zwierząt gromadzących się przy wodopojach. W nocy często zdarzają się przymrozki, należy więc pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży. Dni są bezchmurne i raczej ciepłe (czasami nawet powyżej 20°C), choć temperatura bliska zeru stopni nie jest wyjątkowym zjawiskiem. W lecie (listopad-marzec) w Highveld temperatury dzienne wahają się w okolicach 25°C, w nocy spadają do kilkunastu stopni.

Śródziemnomorski klimat, który panuje w rejonie południowego przylądka RPA (okolice Kapsztadu) jest wyjątkowy - niespotykany w innych rejonach Afryki. Od listopada do marca jest tutaj sucho i bardzo ciepło, podczas gdy na terenie reszty kraju trwa pora deszczowa. W okresie od kwietnia do sierpnia następuje lekkie ochłodzenie i pogoda zaczyna być nieprzewidywalna. Jak mówią miejscowi, można tu doświadczyć czterech pór roku w ciągu jednego dnia. Wciąż jednak utrzymuje się przyjemna dla Europejczyka temperatura.

We wrześniu następuje powrót do coraz częstszych suchych i ciepłych dni. Najcieplejszymi miesiącami są styczeń i luty - wówczas średnia temperatura oscyluje wokół 26°C, a w Kapsztadzie znacznie przekracza 30°C (przy bardzo niskich, niemal niezauważalnych opadach).

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: polio, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie przeciw żółtej febrze (i posiadanie tzw. żółtej książeczki) jest obowiązkowe.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wiza uprawniająca do wjazdu na teren RPA jest bezpłatna i wbijana na lotnisku jako pieczątka do paszportu.

Pieniądze

Jednostką monetarną RPA jest rand (1 USD = 10,01 ZAR).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest możliwe tylko w dużych miastach - zalecamy zabranie odpowiedniej ilości gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie RPA podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

W parkach narodowych poruszamy się otwartymi samochodami terenowymi typu safari, które umożliwiają zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Angielski jest jednym z 11 języków urzędowych w RPA - posługuje się nim większość mieszkańców kraju.

Inne języki używane w RPA to: afrykanerski, sotho, suazi, tswana i zulu.

Kuchnia

W większości restauracji w RPA oferowana jest kuchnia międzynarodowa. Dodatkiem do dań, którego warto spróbować, jest słynne na cały świat południowoafrykańskie wino oraz piwo Castle.

Do lokalnych specjałów należą: biltong (suszone mięso z przyprawami), potjiekos (mięso duszone z warzywami) mielie pap (owsianka z mielonej kukurydzy), boerewors (ostra kiełbasa).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

RPA posiada bardzo dobrze rozwinięta sieć telefoniczną - opłata za 1 min połączenia z Polską wynosi ok. 10 zł.

Internet jest dostępny w większych miejscowościach.

strefa czasowa

RPA leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu południowo afrykańskiego – typu „M”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych. 

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

kanion rzeki Blyde

jeden z największych kanionów na świecie - 26 km długości i 762 metrów głębokości; spektakularna trasa wiodąca krawędzią kanionu zachwyci każdego; jego nazwa w języku holenderskim oznacza "szczęśliwy" lub "zadowolony".

Park Narodowy Krugera

park położony przy granicy RPA z Mozambikem, jeden z najczęściej odwiedzanych w Afryce. Założony w 1898 r. rozciąga się na powierzchni blisko 20 000 kilometrów kwadratowych; to jedno z najlepszych miejsc do oglądania zwierząt na całym kontynencie.

Johannesburg

gospodarcza stolica RPA; miasto tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy, największe w RPA i czwarte pod względem wielkości na całym kontynencie; na jego terenie znajduje się muzeum apartheidu, który ostatecznie zniesiono w 1994 r; w Johannesburgu toczy się także akcja słynnego filmu science fiction "Dystrykt 9" z 2009 r.

Pretoria

stolica administracyjna RPA; to jedno z niewielu miejsc w południowej Afryce, gdzie można podziwiać kolonialną architekturę; nazywana jest miastem jakarand - udając się do Pretorii w okolicach października można zachwycać się kwitnącymi na fioletowo alejami i parkami.

© 2016 Africaline.