Zambia

Zambia otwiera przed Tobą drzwi do atrakcji, bez których nie obejdzie się żadna prawdziwa podróż do Afryki. Poczujesz tu zew wolności w czasie safari w rozległym, pełnym zieleni parku, odkryjesz potęgę wodnego żywiołu podczas spływu kajakowego na rzece Zambezi lub jeziorze Kariba i zobaczysz z bliska codzienne życie Zambijczyków w stolicy kraju - Lusace.

Piesze safari

Jeśli safari od zawsze było Twoim marzeniem, Park Narodowy South Luangwa będzie idealnym miejscem do jego spełnienia. South Luangwa jako jeden z pierwszych parków w Afryce wzniósł doświadczenie prawdziwego safari na wyższy poziom, oferując podróżnikom możliwość pieszego podziwiania miejscowej przyrody. Spacer pośród hipopotamów, lwów, likaonów i blisko 60 innych ssaków, które zamieszkują park, to przeżycie, które wspomina się latami. Niezapomniane emocje gwarantowane! W naszych podróżach do Zambii okazji do podpatrywania zwierząt nie zabraknie także w pełnym słoni Parku Narodowym Dolnej Zambezi, w prywatnym rezerwacie w okolicach Lusaki, czy na farmie krokodyli Zongwe. Farma należy do ostatnich na terenie Afryki - zobaczysz tutaj aż 1500 potężnych gadów hodowanych w basenach.

Potęga żywiołu

Zambia nie posiada wprawdzie dostępu do oceanu, ale żywioł wody jest tu dla spragnionych pięknych widoków podróżników wyjątkowo łaskawy. Jezioro Kariba to największy sztuczny zbiornik wodny na świecie, na którym stoi potężna zapora rozgraniczająca Zambię i Zimbabwe. Okoliczną przyrodę można podziwiać podczas rejsu łodzią lub spokojnego spływu kajakiem. Wodne safari umożliwia również rzeka Zambezi - główną jego atrakcją jest podziwianie różnorodnych gatunków ptaków.

Lusaka - rytm afrykańskiej stolicy

Uzupełnieniem afrykańskich bogactw natury jest wizyta w stolicy Zambii - Lusace. Mieszka tu co dziesiąty Zambijczyk, a ulice stolicy pełna są targów i straganów. Szczególnie ciekawie - “afrykańsko” - prezentuje się reprezentacyjna Cairo Road, na której oprócz tradycyjnych stoisk targowych można zobaczyć nowoczesne biurowce i banki - symbole ekonomicznego rozwoju Zambii.

Zambia - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Klimat panujący w Zambii jest niemal identyczny jak w sąsiednim Malawi - suchy i łagodny, a średnie temperatury są przyjazne dla europejskich podróżników.

Pory roku przedstawiają się odmiennie niż w Europie – występuje jedna pora deszczowa, przypadająca mniej więcej na okres od końca października do końca kwietnia, jednak nie stanowi ona żadnej przeszkody dla turystów, ponieważ opady nie są intensywne i męczące. Podczas pory deszczowej jest ciepło (średnie temperatury dochodzą do 25°C), wilgotność mieści się w średnich stanach niskich, a najwyższe temperatury notowane są z reguły w październiku i listopadzie. To świetny okres dla miłośników safari - spragnione zwierzęta wędrują w poszukiwaniu wody.

Pora sucha trwa od końca kwietnia do końca października. Temperatury wahają się w zależności od miesiąca – stosunkowo chłodno jest w okresie od maja do końca sierpnia (ok. 20°C), a najzimniejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą na poziomie 17°C. W trakcie ostatnich miesięcy pory suchej – we wrześniu i październiku – bywa gorąco (ponad 30°C) , a wilgotność rośnie (choć nie jest uciążliwa).

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa (najlepiej wykonana z gore texu lub jego pochodnych), kurtka polarowa (nocami temperatura może spadać nawet poniżej 10 stopni)
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: polio, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie przeciw żółtej febrze (i posiadanie tzw. żółtej książeczki) jest obowiązkowe.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wiza jednokrotnego wjazdu do Zambii jest przyznawana po przylocie, na lotnisku w Lusace za opłatą 50 USD.

Wymagane dokumenty:

 • dwie fotografie paszportowe,
 • paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Zambii z dwoma wolnymi przylegającymi stronami,
 • kopia powrotnego biletu lotniczego.

Pieniądze

Jednostką monetarną Zambii jest zambijski kwacha (1 USD = 5150 ZMK).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach - należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak lub materiałowa torba podróżna o pojemności ok. 70 litrów.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Zambii podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

W parkach narodowych poruszamy się otwartymi samochodami terenowymi typu safari, które umożliwiają zrobienie wspaniałych zdjęć drapieżnikom - nawet z bliskiej odległości!

Języki

Językiem urzędowym Zambii jest angielski. W rozmowach należy jednak przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

W campach safari serwowana jest kuchnia międzynarodowa. Popularnym zambijskim daniem jest nsima - owsianka z kukurydzy i mięsa lub suszonej ryby.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Zambia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 złotych.

Internet jest dostępny w dużych miastach oraz niektórych hotelach i lodgach.

Strefa czasowa

Zambia znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

prywatny rezerwat zwierząt

okazja do wypatrzenia żyraf, różnych gatunków antylop, zebr, a nawet rzadko spotykanych ssaków: serwala oraz jeżozwierza.

Park Narodowy Lower Zambezi

zarejestrowany w 1983 r. park obejmujący powierzchnię 4092 kilimetrów kwadratowych; żyją tutaj liczne stada słoni - niektóre liczą nawet 100 osobników - skupionych w pobliżu koryta rzeki Zambezi.

rejs łodzią po Zambezi

rzeka przepływająca przez sześć krajów afrykańskich, w środkowym biegu tworząca Wodospady Wiktorii; wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej dla Południowej Afryki.

spływ kajakowy na Zambezi

olbrzymia rzeka jest ceniona przez miłośników sportów wodnych, którzy przybywają tu z całego świata.

Lusaka

w dawnej stolicy brytyjskiej Rodezji Północnej, a dziś niepodległej Zambii, szczególnie warto odwiedzić lokalne targi rękodzieła.

Park Narodowy South Luangwa - jeden z najpiękniejszych w Afryce

park, w którym organizowano pierwsze w historii piesze safari; na powierzchni ponad 9 tys. km² można podziwiać aż 60 gatunków zwierząt, w tym wyjątkowo rzadkie żyrafy Thornicrofta oraz występujące tu licznie lamparty.

wioska w okolicy Mfuwe

okazja do poznania codziennego życia lokalnej ludności.

Park Narodowy Kafue

Założony w 1924 roku zajmuje powierzchnię 22 400 km², co odpowiada wielkością np. Walii czy stanu Massachusetts, należy do grona jednego z większych parków narodowych na świecie. Wprawdzie nie jest tak popularny jak wspomniane wyżej dwa parki, jednak znany jest z różnorodności gatunków występujących na jego obszarze antylop, jak również 495 gatunków ptaków, w tym wiele endemicznych.

© 2016 Africaline.