Zanzibar

Nazwa "Zanzibar" określa 1) autonomiczną część Tanzanii, 2) archipelag wysp na Oceanie Indyjskim, 3) największą z wysp tego archipelagu oraz 4) położone na niej miasto. Każde z tych miejsc zachwyca oczy pięknem krajobrazu i pobudza nos zapachem goździków - jednego z wielu towarów eksportowych Zanzibaru.

Archipelag dwóch błękitów

Trudno stwierdzić, gdzie na Zanzibarze kończy się błękit oceanu, a zaczyna błękit nieba. Nie ma to jednak większego znaczenia - niezależnie od tego, czy odpoczywasz beztrosko na plaży, zażywasz kąpieli w ogrzanych słońcem wodach, czy podziwiasz krajobraz rajskiej wyspy przez szybę samolotu, jesteś zawsze tak samo blisko prawdziwego Nieba. Sposobów na wspaniały wypoczynek jest tutaj wiele - od leniwego wylegiwania się na plaży po snorkeling w głębinach Oceanu Indyjskiego.

W labiryncie historii

Historyczno-kulturowe dziedzictwo Zanzibaru sięga dwóch tysięcy lat - tak długo rozwijała się tutejsza legendarna gościnność. Uroki zabytkowej starówki - Stone Town - doceniło UNESCO, wpisując ją na listę światowego dziedzictwa. W labiryncie wąskich uliczek aż chce się zgubić, a niemal każda z nich prowadzi na jeden z tutejszych bazarów, gdzie na stoiskach można kupić zarówno świeże owoce morza, jak i wiele rodzajów przypraw.

Wszechobecne goździki stanowią główny, lecz nie jedyny i być może nie najpopularniejszy towar eksportowy wyspy. Miłośnicy dobrej muzyki z pewnością przyznają palmę pierwszeństwa wokalowi Freddiego Mercury’ego - wybitnego lidera grupy Queen, który dorastał na Zanzibarze.

Miejsce Twojego wypoczynku

Jeśli Twoje wyobrażenie o wypoczynku w Afryce wiązało się z krainą wiecznego słońca i bezkresnych wód, Zanzibar będzie spełnienem Twoich marzeń. W programach naszych podróży stanowi idealne uzupełnienie eksploracji tanzańskiego interioru... Uzupełnienie, które pozwala zakończyć wyprawę akcentem tak mocnym, jak opalenizna, którą przywieziesz znad Oceanu Indyjskiego!

Zanzibar - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Zanzibar to archipelag wysp, autonomiczna część Tanzanii. Klimat na wyspach jest bardzo podobny do wybrzeża kontynentalnej części kraju, charakteryzuje się jednak większą wilgotnością, nieco wyższymi temperaturami i mniejszą przewidywalnością opadów.

Temperatury na Zanzibarze w zasadzie nie spadają poniżej 20°C przez cały rok (w nocy), często przekraczając 30°C (za dnia). Wilgotność jest przez cały rok wysoka.

Na Zanzibarze występują dwie pory deszczowe: krótka (masika), która trwa od listopada do połowy stycznia oraz długa (mvuli) - rozpoczynająca się w marcu i kończąca w czerwcu.Miesiącami najintensywniejszych opadów są kwiecień i maj.

Dwie pory suche - krótka i długa - trwają od czerwca do października oraz od stycznia do końca lutego. To najlepszy okres do wypoczynku na plaży.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki
 • obuwie: trekkingowe (najlepiej za kostkę), sportowe, sandały/klapki mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

 

Należy pamiętać o tym, że społeczeństwo Zanzibaru jest w wiekszości muzułmańskie. W związku z tym panie przebywające poza hotelami powinny pamiętać o ubiorze zakrywającym ramiona oraz nogi co najmniej za kolana.

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanymśrodkiem profilaktycznym są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Zanzibar jest autonomiczną częścią Tanzanii - po uzyskaniu wizy tańzańskiej nie jest wymagana powtórna opłata za dokument na Zanzibarze.

Wizę tańzańską otrzymuje się na po przylocie do kraju, na lotnisku po wnieseniu opłaty w wysokości 50 dolarów. Wymaganym dokumentem jest paszport z okres ważności nie krótszym niż 3 miesięce od daty planowanego powrotu.

Pieniądze

Jednostką monetarną Zanzibaru jest szyling tanzański (1 USD = 1 600 TZS).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach na Zanzibarze, a także w niektórych hotelach i lodgach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe - z dużymi portretami, emitowane po 2006 r. Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymieniać czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Na Zanzibarze przyjmowane są płatności kartami VISA i MasterCard - korzystanie z innych kart może być utrudnione.

Pieniądze i dokumenty należy nosić w bezpiecznym miejscu.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem do transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów, jednakże materiałowa torba podróżna również zda egzamin w podróży. Najwszechstronniejsze są plecaki ze stelażem wewnętrznym.

Plecak lub torba będą pełniły role transportowe do miejsca zakwaterowania, natomiast na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później bardzo kłopotliwe, często niemożliwe
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegóły dotyczące nowych warunków przewozu bagażu podręcznego dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Zanzibaru poruszamy się wygodnymi miminibusami.

 

Języki

Językami urzędowymi na Zanzibarze są angielski i suahili.

W rozmowach w języku angielskim należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia.

Kuchnia

Podobnie jak w sąsiadującej z Tanzanią Kenii, także na Zanzibarze, bardzo popularnym daniem jest nyama choma - pieczone mięso, podawane z sosem, ryżem, frytkami lub ugala (owsianką z kukurydzy). W restauracjach w Stone Town warto spróbować owoców morza oraz kuchni indyjskiej.

Warto spróbować lokalnych piw Serengeti, Safari i Kilimanjaro.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Na Zanzibarze funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 15 złotych.

Internet dostępny jest niektórych lodgach oraz hotelach nad Oceanem Indyjskim.

Strefa czasowa

Zanzibar znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

wypoczynek na Zanzibarze

autonomiczna część Tanzanii, ukształtowana przez kulturę suahili; liczne plaże i krystaliczne wody Oceanu Indyskiego czynią z wyspy idealne miejsce do wypoczynku po trudach podróży.

Stone Town - zabytkowa starówka

historyczne centrum miasta wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO; mieszają się tu wpływy kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej; miasto słynie także jako miejsce narodzin legendarnego wokalisty Queen - Freddiego Mercurego.

Zanzibar

największa wyspa koralowa Archipelagu Zanzibar na Oceanie Indyjskim. W całości należy do Tanzanii. Skolonizowana została w X wieku przez przez sułtana Omanu. Od przełomu wieku XIV - XV była portugalską stacją handlową by następnie znów znaleźć się pod wpływami muzułmańskimi (koniec XVII w.). Słynie z największych na świecie upraw goździków i palm kokosowych, wspaniałych plaż, rafy koralowej, zabytków islamu oraz niezwykle gościnnej atmosfery. Wyspa zajmuje powierzchnię 1,7 tys. km kwadratowych a zamieszkuje ją niespełna 700 tys. osób.

House of Wonders

Dom Cudów lub inaczej Pałac Cudów jest jednym z sześciu pałacy wybudowanych przez drugiego sułtana Zanzibaru, czyli Barghash bin Said. Jest najwyższym budynkiem w mieście. Z jego tarasów rozciąga się piękny widok na starówkę Stone Town. Obecnie wewnątrz budynku znajduje się Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru oraz Wybrzeża Suahili. Główną atrakcją muzeum jest duża łódź mtepe jednakże znajduje się tu o wiele więcej ciekawych eksponatów.

Anglikańska katedra

zabytkowy kościół będący jednym z najwybitniejszych przykładów wczesnej architektury chrześcijańskiej w Afryce Wschodniej. Katedra została zbudowana głównie z wapieni powstałych z prehistorycznej rafy koralowej. Kościół łączy w sobie elementy zdobnicze typowe zarówno dla chrześcijańskich budynków sakralnych w stylu gotyckim jak i świątyń islamskich. Katedra wybudowana została w miejscu, w którym niegdyś był ogromny targ niewolników. Z tego też powodu nieopodal niej znajduje się charakterystyczny Pomnik Niewolników oraz Muzeum Niewolnictwa.

dhow

to tradycyjne żaglowce, z jednym lub dwoma masztami, pływające po Oceanie Indyjskim i Morzu Czerwonym. Choć spora część naukowców uważa, że zostały one wymyślone przez Arabów i Hindusów to najprawdopodobniej pochodzą one z Chin. Choć charakteryzuje je typowo długi, sportowy kadłub to od wieków wykorzystywane są one do transportu ciężkiego ładunku. Ciekawostką jest fakt, że dhow znajdują się w godle Kuwejtu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

delfiny

w wodach otaczających Zanzibar najczęściej spotykanym delfinem jest butlonos. Jest to najczęściej występujący i najszerzej rozprzestrzeniony gatunek delfinów na świecie. Choć podobnie jak inne delfiny nie mają one zmysłu powonienia to mają doskonały wzrok, dzięki któremu widzą nie tylko pod wodą ale i nad nią. Delfiny do echolokacji wykorzystują ultradźwięki, które słyszą równie dobrze jak i dźwięki słyszalne dla uszu ludzkich. Warto wiedzieć, że pływając w Oceanie Indyjskim u brzegu Zanzibaru spotkać można także niestypowe delfiny garbogrzbiete z rodziny Sousa.

© 2016 Africaline.