Zimbabwe

Choć nazwa “Zimbabwe” oznacza w języku ludu Shona “Domy z kamieni”, “Święte domy” lub “Dom wodza”, kraj równie dobrze mógłby nazywać się “Domem wody”. Potężny żywioł objawia się w Zimbabwe w różnych postaciach, zawsze dostarczając niesamowitych wrażeń.

Dym, który grzmi

Angielski podróżnik David Livingstone dotarł nad Wodospady Wiktorii w 1855 r. To, co zobaczył, opisywał jako “widok tak piękny, że muszą go podziwiać nawet aniołowie w locie.” Imponujący majestat wodospadów zasługiwał na nadanie im imienia brytyjskiej królowej, jednak miejscowe ludy przez wieki nazywały je “dymem, którzy grzmi”. Trudno o lepszą nazwę dla tego cudu afrykańskiej natury! Zanim Wodospady Wiktorii zaczną zachwycać oczy, atakują najpierw uszy - huk spadającej z wysokości 108 m wody zapowiada potęgę, która skrywa się za zasłoną mgły powstałej przez zderzenie żywiołu rzeki Zambezi z kamieniami. Widok z bliska należy do najpiękniejszych, jakie można sobie wyobrazić - wodospady są dwa razy szersze i dwa razy wyższe niż słynna Niagara, a przez pięć kaskad co minutę przepływa 550 metrów sześciennych wody. Naturalny krajobraz niezmąconej nowoczesnością przyrody podkreśla dodatkowo zieloność okolicznych lasów i często pojawiająca się nad wodospadami tęcza. To trzeba zobaczyć!

Wyzwanie Zambezi

Rzeka, która tworzy niesamowite wodospady, budzi olbrzymi respekt także przez swoją siłę. Rwący nurt Zambezi sprawia, że do Zimbabwe każdego roku przybywają miłośnicy raftingu, którzy oceniają ją jako jedną z najlepszych do uprawiania tego ekscytującego sportu. Progi rzeki zostały podzielone według sześciostopniowej skali trudności, a ich pokonywanie to wyzwanie dla odważnych i mocna dawka adrenaliny, która przynosi zestresowanym podróżnikom prawdziwe oczyszczenie.

A oprócz mocnych wrażeń…

Podróż do Zimbabwe stwarza także możliwość bliższego spojrzenia na koloryt afrykańskiego życia w miejscowości Victoria Falls oraz podziwiania różnorodnych gatunków zwierząt podczas wodnego safari na rzece Zambezi. Powolny rejs łodzią pozwoli Ci jeszcze raz spojrzeć na potężne Wodospady Wiktorii - skarb, który Zimbabwe dzieli razem z sąsiednią Zambią.

Zimbabwe - informacje praktyczne:

Klimat i pogoda Ubrania i sprzęt Zdrowie i szczepienia Bezpieczeństwo Wizy Pieniądze Bagaże Transport Języki Kuchnia Napiwki Telefon i Internet Strefa czasowa Elektryczność

Klimat i pogoda

Kraj położony jest na styku dwóch stref klimatycznych - podrównikowego na północy oraz zwrotnikowego na południu, zbliżonego do sąsiedniej Botswany. Klimat Zimbabwe nie cechuje się bardzo wysokimi temperaturami - przyjeżdżający tu Europejczycy nie muszą obawiać się afrykańskich upałów.

Pora deszczowa trwa z reguły od grudnia do marca. Na niżej położnych terenach zachodniej części ilość opadów jest znacznie większa niż na wyżynnym wschodzie. Suchy okres, który rozpoczyna się w czerwcu stwarza szansę na rafting na spokojniejszej rzece Zambezi, osiągającej optymalny poziom w okolicach sierpnia i września.

Najzimniejszy trymestr przypada na okres od czerwca do końca sierpnia. Należy pamiętać o ciepłych ubraniach, ponieważ temperatura w nocy spada poniżej zera. W dzień jest z reguły ciepło - średnia temperatura dochodzi do 20°C.

Podobnie jak w Botswanie, od września temperatura zaczyna gwałtownie rosnąć. W październiku rozpoczyna się świetny okres dla miłośników safari - zwierzęta gromadzą się licznie wokół wodopojów.

Ubrania i sprzęt

 • odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas pieszego safari), koszule i podkoszulki
 • ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka polarowa
 • obuwie: trekkingowe, sportowe, sandały/klapki pod prysznic
 • mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • okulary przeciwsłoneczne
 • czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • krem z wysokim filtrem (np. 25)
 • środki przeciw komarom
 • lornetka (przydatna w czasie safari)
 • strój kąpielowy
 • latarka-czołówka

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Africaline.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu w Afryce – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu  rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet - Signal Iduna KL 30 000 EUR, NNW 16 000 PLN, bagaż 2 000 PLN

Wizy

Wizę do Zimbabwe można uzyskać na lotnisku po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 USD i wypełnieniu formularza wizowego. Nie są konieczne żadne zdjęcia.

Pieniądze

Walutami używanymi w Zimbabwe są: botswańska pula (1 USD = 8,5 pula), namibijski dolar (1 USD = 9,9 $N), południowoafrykański rand (1 USD = 9,9 ZAR), amerykański dolar, brytyjski funt oraz euro.

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Victoria Falls, lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Polecamy wysokie nominały - 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne - należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Wszędzie można bez problemu korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Bagaże

Najwygodniejszym środkiem transportu bagażu będzie plecak o pojemności ok. 70 litrów lub miękka torba materiałowa.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 litrów z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

 • limit wagi wynosi 20 kg na bagaż główny i 5-8 kg na podręczny
 • nie przytraczać niczego do plecaka na czas transportu – często giną w takich przypadkach śpiwory, karimaty itp., a ich odzyskanie jest później przysparza wielu trudności
 • nie zamykać zamków na kłódki - warto włożyć plecak do większego nieprzemakalnego worka i w takiej postaci przedłożyć go do odprawy
 • wszelkie noże, pilniki i scyzoryki umieścić w bagażu głównym
 • do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny i filmy, ale żadnych płynów!

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Africaline.

Transport

Na terenie Zimbabwe poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy otwartymi samochodami terenowymi typu safari.

Języki

Językiem urzędowym w Zimbabwe jest angielski. Większość społeczeństwa posługuje się językami Shona i Ndebele.

Kuchnia

Zimbabwe to była kolonia brytyjska - kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop Kudu i Oryx oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, pasiflory i wiele innych).

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty należy jednak wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Wiekszość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Zimbabwe. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje w zależności od operatora ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzeć się w lokalną kartę SIM i zainstalować ją we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Zimbabwe, a także w wielu miejscach noclegowych.

Strefa czasowa

Zimbabwe leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – typu „G”, z trzema prostokątnymi bolcami, przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Doskonale! oznacza to, że podzielasz naszą filozofię podróżowania do miejsc niedostępnych dla dużych grup turystycznych i chcesz odkrywać prawdziwe skarby kontynentu afrykańskiego w towarzystwie osób o podobnej ciekawości świata.

Interesuje Cię konkretna podróż?:

szczegóły

szczegóły

Twoje POA! pomogą nam wybrać podróż dla Ciebie:

Przy nazwach atrakcji, które spodobały ci się najbardziej kliknij w ikonę . Stworzysz w ten sposób Twoje Poa! - własną listą najciekawszych atrakcji Afryki. Wyślij ją do nas, a my przygotujemy na jej podstawie program podróży specjalnie dla Ciebie!

lub zadzwoń: +48 22 621 56 59

Najważniejsze atrakcje:

Park Narodowy Victoria Falls

znajduje się w północno-zachodniej części Zimbabawe, znany jest z pięknych Wodospadów Wiktorii na rzece Zambezi.

rafting na rzece Zambezi

czwarta pod względem długości rzeka w Afryce; przepływa przez sześć krajów; w środkowym biegu tworzy Wodospady Wiktorii.

lot helikopterem nad Wodospadami Wiktorii

wodospady na rzece Zambezi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNECO oraz zaliczono do Siedmiu Naturalnych Cudów Świata; po stronie Zimbabwe widok na kurtynę wodospadów jest znacznie lepszy - trasa widokowa liczy ok. 1,5 km a w czasie spaceru można podziwiać wodospady z licznych punktów widokowych.

targi rękodzieła w Victoria Falls

miasto liczące ok. 15 tys. mieszkańców; najważniejszy ośrodek turystyczny w Zimbabwe; poza słynnymi Wodospadami Wiktorii, można tu zobaczyć zabytkową rezydencją Królowej Wiktorii oraz imponujący most przy wodospadach.

Park Narodowy Rhodes Nyanga

Na jego terenie wznosi się nie tylko najwyższy szczyt Zimbabwe - Mount Nyangani, osiągając wysokość 2 593 m npm., ale również podziwiać można najwyższy w Zimbabwe (i drugi w Afryce) wodospad – Mutarazi, osiągający prawie 800 metrów wysokości. Region ten, między innymi z uwagi na swoje położenie na dalekich, wschodnich rubieżach, wciąż pozostaje dziki i nieco poza popularnymi szlakami turystycznymi, czyniąc go nie lada gratką dla osób poszukujących miejsc mniej komercyjnych. Na terenie parku zaobserwować można m.in. małe antylopy jak dujkerczyk modry czy koziołek skalny, ale również te większe jak kudu czy ridbok. Park słynie również z zamieszkującej go populacji małp samango.

Góry Vumba

Zlokalizowane na wschodzie kraju góry tuż przy granicy z Mozambikiem. Bvumba w języku Szona oznacza mgłę i dlatego góry te często nazywane są mglistymi. Na tym obszarze znajduje się Bunga Forest National Botanical Garden & Reserve - stosunkowo niewielki rezerwat, zdumiewający jednak bogactwem roślinności oraz ptactwa. Trekking przez las deszczowy pokryty mchami, paprociami oraz orchideami. Na terenie Parku znajduje się również malowniczy punkt widokowy.

Park Narodowy Gonarezhou

Gonarezhou tłumaczone z języka plemienia Szona znaczy „miejsce słoni” i rzeczywiście park ten jest domem dla ponad 8 000 tych wielkich ssaków! Pod względem powierzchni jest drugim największym zimbabweńskim parkiem a wraz z sąsiadującymi parkami narodowymi w Mozambiku i RPA (Park Krugera), stanowią wspólnie jeden z większych transgranicznych obszarów chronionych w Afryce (Great Limpopo Transfrontier Park). Park stanowi schronienie dla ponad 400 gatunków ptaków, ale również dla większości dużych ssaków afrykańskich, wraz z tzw. „wielką piątką” (lampart, lew, słoń, bawół i nosorożec) na czele. Park znajduje się poza utartymi szlakami i można w nim w spokoju cieszyć się przyrodą.

Wielkie Zimbabwe

Kompleks ruin zajmujących obszar 750ha powstały jeszcze w czasach pre-europeskich. Nie jest znana dokładna data powstania budowli ani ich budowniczowie, ale szacuje się, że miało to miejsce między XI a XV wiekiem, czyniąc ten olbrzymi kompleks największymi budowlami tamtych czasów w tej części Afryki. Budowle zbudowane prawdopodobnie zostały przez przodków dzisiejszych plemion Szona, ale i te przypuszczenia poddawane są wątpliwościom. Całość wykonano bez użycia jakiejkolwiek zaprawy, a badaczy i zwiedzających zdumiewa niezwykła precyzja, z jaką przycinano poszczególne kamienie. 

Park Narodowy Matobo

PN Matobo to najstarszy, bo założony w 1926 roku park w Zimbabwe. Od 2003 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Krajobraz Parku to spektakularne wzgórza i przykłady wspaniałego dzieła natury. Matobo to również miejsce, w którym występuje olbrzymie zróżnicowanie flory (ponad 200 gatunków roślin) oraz ponad 320 przedstawicieli fauny, w tym największa koncentracja lampartów oraz orłów czarnych w Zimbabwe. W parku zaobserwować można również nosorożce białe i czarne, wiele gatunków antylop i drapieżników. 

Park Narodowy Hwange

Park Narodowy Hwange jest największym parkiem w Zimbabwe. Założony w 1928 roku, jest domem olbrzymiej ilości gatunków flory i fauny. Na terenie Parku występują m.in. żyrafy, lwy, zebry i około 40 000 słoni! (dwa razy więcej niż może pomieścić obszar Parku). Park stanowi schronienie dla wszystkich zagrożonych gatunków zwierząt występujących w Zimbabwe, wliczając w to dzikie psy, występujące tutaj najliczniej. Z uwagi na swoje rozmiary, cechuje się zróżnicowanym krajobrazem: od półpustyni (leży on na skraju pustyni Kalahari), przez sawanny, tereny skaliste i lasy akacjowe.

Wodospady Wiktorii

Bez wątpienia jedne z najpiękniejszych wodospadów na świecie! Mają 1,7 km długości oraz ponad 100 metrów wysokości, nawet kiedy rzeka Zambezi ma niski poziom ok. milion litrów wody na sekundę spada z hukiem w dół wąwozu Batoka. Wodospady, odkryte w połowie ubiegłego stulecia przez Dr. Livingstona, oglądać można spacerując wzdłuż kanionu Batoka, ale także podczas lotu helikopterem, spływem raftingowym czy wreszcie z nietypowej pozycji będąc zawieszonym na bungee!

Chilo Gorge Safari Lodge

Spektakularnie położona na klifie nad rzeką luksusowa lodge, to wyjątkowe miejsce łączące wypoczynek z bliskim kontaktem z naturą. Z tarasu można obserwować chłodzące się w rzece krokodyle, słonie i hipopotamy.

© 2016 Africaline.